۵ آبان روز پیشگیری از مسمومیت با دفع آفات نباتی، مواد شیمیایی و شوینده خانگی

۵ آبان روز پیشگیری از مسمومیت با دفع آفات نباتی، مواد شیمیایی و شوینده خانگی

در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و سموم مختلف، اعم از خانگی یا صنعتی، حتما در نور کافی برچسپ روی بسته بندی را مطالعه کرده و سپس مصرف کنید.

🔸از اختلاط مواد شیمیایی، مانند جوهر نمک و جرم‌بر، با فرآورده‌های سفید‌کننده جدا خودداری کنید.

🔸ضمن استفاده از مواد شیمیایی حتما از وسایل محافظت‌کننده، مانند دستکش بلند، کفش نفوذ‌ناپذیر، لباس آستین‌بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده کنید.

🔸پس از مصرف مواد شوینده، سفید‌کننده، جرم‌بر، لوله‌باز‌کن، در محیط‌های در بسته کوچک، مانند دستشویی و حمام، به هیچ عنوان در این مکان‌ها توقف نکنید.

🔸استفاده بی‌رویه از سموم دفع آفات نه تنها باعث بروز مقاومت در آفات می‌شود، بلکه می‌تواند از طریق ایجاد باقی‌مانده محصولات و آلودگی محیط زیست برای انسان مضر محسوب شود.

🔸هرگز سموم دفع آفات را در ظروف مشابه خوراکی و آشامیدنی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید.

🔸در هنگام سم‌پاشی مزارع و باغچه‌ها حتما از ماسک، دستکش و لباس مناسب استفاده کنید.

🔸علائم و نشانه‌های مسمومیت با گروه مهمی از حشره‌کش‌ها (موسوم به ترکیبات ارگانوفسفره) با تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، اسهال، اشک‌ریزی، آبریزش از بینی، تعرق، تنگی نفس، افت فشار خون، تنگی مردمک چشم، اختلالات قلبی و عصبی همراه است.

🔸در صورت بلع مواد با خاصیت خورندگی، مانند اسیدها و قلیاها، هرگز بیمار را وارد به استفراغ نکنید، این کار می تواند سبب وخیم شدن وضع بیمار شود.

🔸در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی هرگز از مواد قلیایی یا اسیدی جهت خنثی‌سازی استفاده نکنید.

🔸در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی پوست و چشم را با مقادیر فرآوان آب شستشو داده و مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کنید.

💢پیشگیری از مسمومیت‌ها با سم فسفید آلومینیوم (#قرص_برنج)

🔸آیا می‌دانید در کشور ما مسمومیت با سموم کشاورزی یکی از علل مهم ایجاد مسمومیت‌ها است؟

🔸از سموم صنعتی و کشاورزی در محیط منزل استفاده نکنید، این سموم سلامت خانواده را به خطر خواهد انداخت.

🔸سم فسفید آلومینیوم (#قرص_برنج) یک کالای قاچاق است، بنابراین عرضه آن توسط فروشنده‌های سم و عطاری ممنوع و دارای مجازات است.

🔸آسیب ناشی از مسمومیت با قرص برنج می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد، با جایگزین کردن این سم با سیر و نمک خانواده خود را محافظت کنید.

🔸بر اساس آمار به دست‌آمده از سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال گذشته ۱۹درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در ایران، ناشی از سمومی از قبیل #قرص_برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل، جونده کشنده‌ها و سیانور بوده است.

🔴 از نگهداری محصولات سمی خطرناک، مانند سم قرص برنج، در منزل، آشپزخانه و کمد اجتناب کنید.

🔸بر اساس گزارش‌های واصله، سه نفر از اعضای یک خانواده (مادر و دو کودک) در اثر استنشاق تدریجی حاصل از #قرص_برنج داخل کیسه‌های برنجی که در گوشه اتاق نگهداری می‌کردند، فوت کرده‌اند.

🔸در صورت مسمومیت اتفاقی یا تعمدی با قرص برنج مصدوم باید بدون اتلاف وقت به بیمارستان منتقل شود.