یادداشت سرپرست اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت به مناسبت روز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی

یادداشت سرپرست اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت به مناسبت روز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی
مشارکت اجتماعی، کلیدواژه مهمی در جهان امروز به شمار می‌رود؛ چرا که پی برده‌ایم اگر کار یا فعالیتی اجتماعی (در سطوح گوناگون از جهانی تا محلی و حتا کوچک‌تر) می‌خواهد به سرانجام مطلوب و پایدار برسد، بی‌شک یکی از عناصر آن، شریک بودن افراد و ذی‌نفعان در روند تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و اجرای آن است.
از جمله راه‌هایی که می‌توان با آن به مشارکت هدفمند و منسجم مردمی دست یافت، تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد است. این تشکل‌ها به دلیل خاستگاه مردمی و غیرانتفاعی خویش، اثرگذاری بیش‌تر و پایدارتری دارند که منجر به افزایش آگاهی و مطالبه‌گری همگانی و عدالت اجتماعی می‌گردند.
داوطلبان و گردانندگان این تشکل‌ها در واقع به صورت خودجوش و بی‌هیچ چشم‌داشت مالی و اقتصادی، توان، وقت و پول خود را صرف کارها و اموری می‌کنند که بهبود وضعیت جامعه هدف آن‌ها را در پی خواهد داشت.
از جمله حوزه‌هایی که در ایران شاهد رشد مشارکت مردمی و افزایش تعداد تشکل‌ها به صورتی گسترده در این سال‌ها بوده‌ایم، حوزه سلامت و محیط زیست است که ارتباط تنگاتنگ و تاثیرگذاری و تاثیرپذیری آن‌ها بر یک‌دیگر روشن و واضح است. هم‌چنین تاثیرات مثبت و ستودنی‌ای را که این تشکل‌ها و مشارکت‌شان در سطوح مختلف بر جامعه و مردم داشته‌اند نمی‌توان نادیده گرفت.
روز ۲۲ اَمرداد را به صورت نمادین، روز تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی نام نهاده‌اند که هم بیان‌گر اهمیت ایشان و هم موجب جلب توجه آحاد جامعه اعم از مسوولان و مردم به این مساله است. این روز را به همه فعالان این عرصه به ویژه در حوزه سلامت، شادباش می‌گوییم و از درگاه خدای متعال، پیروزی و بهروزیشان را خواستاریم.
دکتر مصطفی جمالی
سرپرست اداره کل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت