پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز سالمند: پرداختن به مسائل سالمندان یک امر بین‌بخشی است

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز سالمند: پرداختن به مسائل سالمندان یک امر بین‌بخشی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت روز سالمند گفت: بدون برنامه‌ریزی برای حفظ سلامت جمعیت سالخورده، افزایش امید به زندگی به جای یک فرصت به یک تهدید تبدیل خواهد شد.

 به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، متن پیام وزیر بهداشت به شرح زیر است:

یکی از شاخص‌های توسعه در کشور در حوزه نظام سلامت افزایش سن امید به زندگی و بالتبع رشد جمعیت سالمندان است که ماحصل  آن افزایش نیاز به خدمات سلامت از نظر کمی‌وکیفی می‌باشد. بدیهی است افراد سالمند نیازمند به مراقبت‌های سلامت خاص، به‌ویژه در حوزه سلامت روان و توانبخشی می‌باشند، بنابراین ضرورت برنامه‌ریزی برای ارتقای کیفیت زندگی سالمندان بیش از پیش مطرح می‌شود.
چراکه ما معتقدیم بدون برنامه‌ریزی برای حفظ سلامت جمعیت سالخورده، افزایش امید به زندگی به‌جای یک فرصت به یک تهدید تبدیل خواهد شد.

اما نکته مهم این است که پرداختن به مسائل سالمندان یک امر بین‌بخشی است و می‌بایست با یک برنامه جامع، تعهد‌آور و منسجم هماهنگی لازم بین تمامی  دستگاه‌ها، نهادهای دولتی و غیر‌دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد، در جهت افزایش کیفیت زندگی سالمندان صورت گیرد. در همین راستا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه با سایر بخش‌های مرتبط اقدام به تدوین سند ملی سالمندان و تصویب آن در شورای‌ عالی سلامت و امنیت غذا نمود و امیدواریم با کمک این سند و با ایجاد هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های موجود بتوانیم در آینده شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در خصوص ارائه خدمات به سالمندان باشیم.

امسال ما روز جهانی سالمندان را با تاسی به سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) و با الهام از فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید سازمان بهداشت جهانی، با شعار ملی «تحکیم حقوق سالمندان»، گرامی می‌داریم و این روز را به همه سالمندان عزیز، که نمایندگان کهنسال و نماد تجربه یک نسل هستند و حرمتشان بر همه واجب است، تبریک می‌گوییم.