پیام آیت‌الله اعرافی به مناسبت برگزاری دومین مجمع سلامت شهرستان میبد

پیام آیت‌الله اعرافی به مناسبت برگزاری دومین مجمع سلامت شهرستان میبد

همزمان با برگزاری دومین مجمع سلامت شهرستان میبد آیت‌الله اعرافی در پیامی خطاب به این نشست، نکاتی را یادآور شدند.
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

مقدم شرکت‌کنندگان در این نشست مبارک و مجمع سلامت و مهمانان ارجمند ومسئولان گرامی شهرستان و دانشگاه علوم پزشکی را گرامی می‌دارم و توفیق این نشست را در دستیابی به اهداف ترسیم‌شده خواهانم، فرصت را مغتنم شمرده، نکاتی را یادآور می‌شوم:

یکم: انسان موجودی ذواضلاع و دارای ابعاد گوناگون و لایه‌های پیچیده است و سلامت او درگرو نگاه جامع به تمام سطوح و ساحت‌های جسمی و روحی او است، ازاین‌رو نگاهی جامع و راهبرد فراگیر در این زمینه ضرورت دارد و رویکردهای جدید دانشگاه‌ها در این زمینه درخور ستایش است و امید استان یزد و شهرستان میبد در این مسیر پیشگام باشند و این مجمع بدان بپردازد.

دوم: سلامت مقوله‌ای فرا بخشی و میان دستگاهی است و بدون هماهنگی و هم‌افزایی و مشارکت همه دستگاه‌های مسئول نمی‌توان به نتایج اساسی چشم دوخت، این مجمع باید پیوست سلامت را برای همه ادارات و نهادهای دولتی و عمومی در اولویت قرار دهد و در برنامه‌های آنان قرار دهد و رجاء واثق دارم همگان تشریک‌مساعی نمایند.

سوم: سلامت مقوله‌ای اجتماعی و فرهنگی است، ازاین‌رو نهادینه‌سازی فرهنگ سلامت جامع نیازمند همراهی عموم مردم و شهروندان و طبقات و اصناف و گروه‌های مردمی و نهادهای فرهنگی و اجتماعی مانند روحانیت و مساجد است، امید است این مجمع بتواند افق‌های نوینی در این عرصه بگشاید و همه مردم شریف نیز هم راهی نمایند.

چهارم: تقدم پیشگیری بر درمان شعار درستی است که نیازمند عزم و اهتمام فزون‌تر است و باید به همه ابعاد آن توجه کرد و برنامه‌ای جامع طراحی و به اجرای آن همت گماشت.

پنجم: رویکرد جامع و بهره‌گیری از همه تجارب کهن و نوین و آموزه‌های دینی با منطق درست و سنجیده مقوله دیگر در حوزه سلامت و بهداشت و درمان است و نباید مغفول ماند.

ششم: میبد با ظرفیت‌های بی‌شمار مردمی استعداد تبدیل‌شدن به قطب سلامت و تحقیقات سلامت و دانشکده علوم پزشکی دارد و مردم عزیز و خیرین ارجمند و مسئولان آماده همکاری کامل هستند و امید است باهمت والای مسئولان دانشگاه و فرماندار گرامی و مسئولان شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان و دانشکده پرستاری این خواسته جامه عمل بپوشد.

از همه دوستان دانشگاه به‌ویژه جناب آقای دکتر لطفی و شبکه بهداشت و بیمارستان میبد و مسئولان محترم سپاسگزارم و توفیقات روزافزون یکایک شمارا خواهانم.

آیت‌الله علی‌رضا اعرافی
امام جمعه شهرستان میبد و رئیس حوزه های علمیه کشور