نگاهی به فعالیت‌های کارگروه نیکوکاری انجمن دندان‌پزشکان ایران

نگاهی به فعالیت‌های کارگروه نیکوکاری انجمن دندان‌پزشکان ایران

دندان‌هایی برای تبسم

 

جاهای خالی‌ای‌ در جسم آدم‌ها هست که جای فقر است، مثل جای خالی دندانی که لابد می‌شده است آن را ترمیم کرد و بر جراحتش مرهم گذاشت، اما می‌گویند وقتی جیب آدم‌ها خالی است، عزیز داشتن دندان آخرین چیزی است که به آن فکر می‌کنند. در این سال‌ها از گوشه و کنار بسیار شنیده‌ایم که دندان‌پزشکان چگونه در خیریه‌ها، کلینیک‌های سیار، مناطق آسیب‌دیده و محلات فقیرنشین برای درمان و ترویج بهداشت دهان و دندان به خدمت‌رسانی مشغول بوده‌اند. در راستای این هدف انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز کارگروهی به نام نیکوکاری تشکیل داده است تا این فعالیت‌های متفرقه را در برخی مراکز توسعه و گسترش بدهد، مراکزی که جامعه هدف آن‌ها افرادی از قشر نیازمند جامعه هستند.

مرکز دندان‌پزشکی انجمن صرع    

پنج سال پیش بود که انجمن دندان‌پزشکی ایران با همکاری انجمن صرع این مرکز درمانی را در یک ساختمان وقفی راه‌اندازی کردند و تا امروز با دو یونیت و ۲۲ دندان‌پزشک فعال است. انجمن صرع ایران به‌عنوان یک سازمان مردم‌نهاد در راستای ارائه خدمات حمایتی ـ رفاهی به مبتلایان صرع فعالیت می‌کند و در مرکز دندان‌پزشکی این انجمن تمام کارهای درمانی با نرخی کمتر از تعرفه‌های رایج و حتی ایمپلنت با هزینه‌های بسیار اندک برای مددکاران معرفی شده از سوی انجمن و همچنین خیریه‌های دیگر انجام می‌شود. تا ابتدای شهریور امسال کارهای درمانیِ حدود دوهزار و ۳۱۰ بیمار در این مرکز انجام شده است.

مرکز دندان‌پزشکی رعد

این مرکز درواقع بخشی از موسسه نیکوکاری رعد الغدیر است که دوهزار و ۱۶۰ کار آموز را تحت پوشش دارد. هدف از تشکیل این موسسه مردم‌نهاد ارتقای سطح توانایی‌های افراد توان‌یاب (معلولین جسمی- حرکتی) است. هشت سال بعد از تشکیل این موسسه بود که مرکز دندان‌پزشکی رعد در سال ۱۳۸۸ آغاز به کار کرد؛ در ساختمان وقف ۲۰‌ ساله‌ای به نام خانواده طیبانی که طبقه اول آن در اختیار کلینیک دندان‌پزشکی قرار گرفته و در طبقه دوم نیز خدمات گفتاردرمانی انجام می‌شود. از آن‌جا که مراجعان این مرکز معلولان جسمی و حرکتی، بیماران ام‌اس و برخی از بیماران اسکیزوفرنی هستند، شرایط خاصی نیز برای رفت‌وآمد و سهولت حرکت آن‌ها ایجاد شده است. این مرکز از شهرستان‌ها نیز بیمار می‌پذیرد و مسوولانش می‌گویند گاه پدر و مادرانی را می‌بینند که فرزند بیمارشان را فقط برای کشیدن یک دندان از راه‌های دور به دوش می‌کشند و به این مرکز می‌آورند. مرکز دندان‌پزشکی رعد ۳ یونیت دارد و درمان‌ها در آن رایگان صورت می‌گیرد. حدود ۲۰ دندان‌پزشک در این مرکز فعالیت دارند و آن‌چه امروز در آن‌جا نیاز است، یک مرکز بیهوشی و ریکاوری است. از ابتدای شروع به کار این مرکز بیش از سه‌هزار و ۶۰ بیمار تحت درمان کامل دندان‌پزشکی قرار گرفته‌اند.

مرکز درمانی خانه خورشید

خانه خورشید فعالیت‌ خود را از سال ۱۳۸۵ در محله دروازه غار تهران آغاز کرد و هدفش کاهش آسیب اعتیاد زنان در محله‌ای پرآسیب و مکانی برای ارائه خدمات درمانی حمایتی و بهداشتی، افزایش آگاهی و کاهش آسیب‌های درمان زنان -گروه هدفش­- بود. ده سال بعد از تاسیس این مرکز یعنی در سال ۱۳۹۵ بود که بخش درمانی آن نیز از سوی کمیته نیکوکاری انجمن دندان‌پزشکی ایران و پزشکان خیر شکل گرفت. تاسیس این مرکز نقش مهمی در روحیه‌بخشی به مددجویانی داشت که بسیاری از مطب‌ها حاضر به پذیرش آن‌ها نبودند. درمان این مددجویان به صورت رایگان انجام می‌شود و طی جلساتی که کارگروه نیکوکاری با سندیکای دندان‌سازان و لابراتورها داشته، پروتز به صورت رایگان یا با حداقل هزینه و با بهترین کیفیت نیز به این افراد ارائه می‌شود. در طول هفته به حدود۲۰ نفر در این مرکز خدمات دندان‌پزشکی ارائه می‌شود و بیش از ۲۰ دندان‌پزشک نیز در این مرکز فعال‌اند.

خانه درمان جمعیت امام علی‌(ع)

جمعیت مستقل امداد دانشجویی- مردمی امام علی(ع) به‌عنوان یک سازمان مردم‌‌نهاد از سال ۱۳۷۸ آغاز به کار کرد و هدفش از همان ابتدا تحت پوشش قرار دادن افراد دچار معضلات اجتماعی اعم از فقر و اعتیاد، کودکان کار و خیابان، زنان سرپرست خانوار، کودکان دچار بیماری‌های خاص، دختران آسیب‌دیده و کودکان معارض قانون و بزه‌‌دیده بود. بر این اساس، خانه درمان جمعیت امام علی(ع) نیز با هدف توسعه عدالت درمانی و در جهت رفع مشکلات سلامت دهان و دندان به‌خصوص برای کودکان هدف این جمعیت، در سال ۹۴ تاسیس شد و با کمک کارگروه نیکوکاری انجمن دندان‌پزشکی و خیرین امروز به شکلی مدرن و با دو یونیت مشغول به کار است. در این مرکز حدود ۱۵ دندان‌پزشک مشغول فعالیت هستند و اتاقی هم برای بازی کودکان و آموزش بهداشت به آن‌ها درنظر گرفته شده است. غربالگری‌های درمانی در خانه‌های ایرانی جمعیت امام‌علی(ع) که به‌صورت ماهیانه انجام می‌شود، نشان داده که مشکلات دندان‌پزشکی کودکان باید در اولویت‌های این خانه قرار بگیرد. به همین دلیل با تعامل و همکاری دندان‌پزشکان داوطلب، این مرکز به صورت هفتگی به ارائه خدمات دندان‌پزشکی به کودکان می‌پردازد.

خیریه مدرسه جعفری   

تاسیس این مدرسه به سال ۱۳۲۵ برمی‌گردد، مدرسه‌ای که دانش‌آموزان محروم را پذیرش می‌کند و کمک‌های مالی و تغذیه‌ای به این دانش‌آموزان را نیز در برنامه خود دارد. سال ۱۳۸۵ مرحوم دکتر گودرزی با اهدای یونیت خود پایه‌گذار اتاق دندان‌پزشکی در این مدرسه شد که سرمنشأ خدمات بزرگی بود؛ ازجمله ایجاد تشکل‌های دندان‌پزشکی و تشکیل کارگروه نیکوکاری انجمن دندان‌پزشکان. براساس آمار حضور دندان‌پزشکان در این مرکز تاثیر بسیار مثبتی بر بهداشت دهان و دندان کودکان و والدین آن‌ها داشته است. اعضای این مرکز با حضور مداوم در کلاس‌ها و نمایش فیلم و اسلاید تلاش دارند که فرهنگ بهداشت دهان و دندان را در میان این دانش‌آموزان گسترش بدهند و قرار است در آینده نزدیک از گروه‌های نمایشی برای این کار استفاده کنند. هزینه درمان در این مرکز رایگان است.