معاون امور اجتماعی دانشگاه قزوین در شهرستان البرز: پایگاه‎های بسیج ظرفیت‎های مهم و موثر فرهنگی، اجتماعی و سلامت در محلات هستند

معاون امور اجتماعی دانشگاه قزوین در شهرستان البرز: پایگاه‎های بسیج ظرفیت‎های مهم و موثر فرهنگی، اجتماعی و سلامت در محلات هستند

مهندس نوروزعلی عزیزخانی، معاون امور اجتماعی دانشگاه قزوین در نشست هم‌اندیشی فرمانده‎هان بسیج بخش محمدیه گفت: امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است. هر چه شاخص‌های بهداشتی و درمانی بهبود یابد امید به زندگی افزایش خواهد یافت و از این رو این شاخص یکی از شاخص‎های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست. در حال حاضر امید به زندگی در ایران ۷۵ سال است. در حالی‎که مردم به طور متوسط تا ۵۸ سالگی از سلامتی برخوردارند که باید به سمت سبک زندگی سالم قدم برداریم تا یک فرد سال‎های بیشتری در سلامتی به سر ببرد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، وی در ادامه گفت: امروزه آسیب‌های اجتماعی به دغدغه‌ اصلی مسئولان تبدیل‌شده است و رسالت ما این است که از منظر ایجابی به سلامت اجتماعی بپردازیم، فقر و تبعیض و بی‌عدالتی را از بین ببریم و برای ترویج سلامت معنوی به سوالات نسل جدید پاسخ دهیم.

مهندس نوروزعلی عزیز خانی بیان داشت: نوع مشارکت مردم در کانون‌های سلامت محله باید آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه باشد تا بتوان به اهداف موردنظر در جلب مشارکت مردم در ارتقای سلامت جامعه دست پیدا کرد.

در این نشست همچنین دکتر علیرضا مهرعلیان،مدیر شبکه بهداشت-درمان شهرستان البرز گفت: فعالیت کانون سلامت محلات به ویژه در محله‌های کم برخوردار از برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان است که باعث فراگیر شدن سلامت اجتماعی می‌شود.

وی افزود: افزایش سلامت همه‌جانبه مردم، افزایش سطح مهارت‌های آنان در عرصه‌های مختلف سلامت و اجتماعی شدن مقوله سلامت از اهداف راه‌اندازی کانون سلامت محله است.

وی اظهار داشت: بسیج می تواند با سیاست‌های اتخاذ شده در حوزه سلامت همراهی داشته باشد تا تهدیدهای سلامت کاهش‌ یافته و امید به زندگی افزایش یابد. مشارکت شهروندان و مشارکت بین بخشی دو بازوی اجتماعی شدن سلامت در جامعه هستند که باید با جدیت دنبال شوند.

مدیر شبکه بهداشت-درمان شهرستان البرز با بیان این که فراهم کردن مشارکت ساختارمند مردم و توانمندسازی جوامع محلی از اهداف دیگر تشکیل کانون و مجمع سلامت محلات است گفت: مجمع سلامت محله کار شناسایی و بررسی مشکلات مربوط به سلامت هر محله را انجام داده و مشکلاتی که حل آن‌ها در توان مجمع نباشد را به مراجع بالاتر شامل مجمع شهرستان، استان و کشور ارجاع می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل مجامع سلامت در راستای جلب مشارکت تمامی ارکان تاثیرگذار در سلامت مردم تشکیل‌ شده و نکته‌ مهم این است که هر دستگاه و سازمانی در هر کاری سلامت مردم را ببیند.

نشست هم‌اندیشی فرماندهان بسیج بخش محمدیه در جهت راه اندازی کانون سلامت محله با حضور سرگرد تقی پور، و فرمانده هان پایگاه‎های بسیج برادران و خواهران بخش محمدیه در سالن جلسات حوزه مقاومت بسیج امام خمینی شهر محمدیه تشکیل شد.