معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ایرانشهر: استان سیستان‌و‌بلوچستان با محرومیت‌های عمده‌ای در زمینه‌های مختلف روبرو است

معاون اجتماعی وزیر بهداشت در ایرانشهر: استان سیستان‌و‌بلوچستان با محرومیت‌های عمده‌ای در زمینه‌های مختلف روبرو است

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: بدون همکاری‌‌های بین‌بخشی و همراهی سایر سازمان‌هایی که عملکرد آنها به نوعی با سلامت مردم مرتبط است، نمی‌توانیم به سلامت مطلوب در جامعه دست پیدا کنیم.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر سید محمدهادی ایازی، در خصوص جزییات سفر به زاهدان و ایرانشهر، اظهار داشت: حدود ۷۵ درصد از موضوعات مربوط به سلامت خارج از حیطه مسئولیتی مدیریت نظام سلامت است و از طرفی بسیاری از مردم در واقع در مورد مخاطرات سلامتی اطلاعی نداشته و نمی‌‌دانند چگونه رفتار کنند تا آسیب جدی به سلامتی آنان وارد نشود، که لازمه این امر ارتقای سواد سلامت و تغییر سبک زندگی مردم است.
وی افزود: قطعا بدون همکاری‌‌های بین‌بخشی و همراهی سایر سازمان‌هایی که عملکرد آنها به نوعی با سلامت مردم مرتبط است، نمی‌توان به سلامت مطلوب در جامعه دست یافت.
دکتر ایازی به تشریح جزییات سفر به استان سیستان‌و‌بلوچستان پرداخت و گفت: به طور کلی، استان سیستان‌و‌بلوچستان با محرومیت‌های عمده‌ای در زمینه‌های مختلف روبرو است، به همین دلیل اولین سرای سمن‌های سلامت را در این شهرستان افتتاح کرده و مورد بهره‌برداری قرار دادیم.
وی افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد دیگری در این استان حضور پیدا کرده و در حال پایش و شناسایی بیماران در این منطقه هستند تا بتوانند در تامین نیازهای این بیماران اقدامات مورد نیاز را انجام دهند. دراین راستا، انجمن حمایت از بیماران کلیوی درصدد عملیاتی کردن برنامه‌های حمایتی خود در این منطقه است،  با حمایت انجمن ام‌اس نیز یک مرکز توانبخشی در ایرانشهر راه‌اندازی شده، این مرکز مجهزترین مرکز توانبخشی در استان سیستان‌وبلوچستان است و به دلیل اهمیت خدمات توانبخشی به بیماران نیازمند جنوب استان افتتاح و‌ راه‌اندازی شد. همچنین با مساعدت و حمایت انجمن صرع، تجهیزات مورد نیاز این بیماری در این شهرستان مستقر شده است.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به این‌که توجه به نیازهای سلامتی مردم در مناطق محروم و کمتربرخوردار از اولویت‌های وزارت بهداشت است، تصریح کرد: با توجه به محرومیت منطقه و با توجه به اقداماتی که تاکنون توسط وزارت بهداشت صورت گرفته است، به نظر می‌رسد این منطقه به امکانات و توجه بیشتری نیاز داشته باشد؛ امیدوارم با جلسه‌ای که با رئیس دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر داشتیم، بتوانیم محلی را به صورت ثابت برای استقرار سمن‌های سلامت خریداری کرده یا احداث کنیم، تا به طوردائم با حضور در محل، به طور مستقیم به نیازهای بیماران و خانواده‌های آنها رسیدگی کنند.
وی گفت: افتتاح سرای سمن‌های سلامت شهر زاهدان، افتتاح همزمان ۳۷ کانون سلامت در شهر زاهدان، بهره‌برداری از کانون سلامت هدی، در حاشیه شهر زاهدان، بازدید از موسسه محکم (موسسه حمایت از کودکان نقص عضو مادرزادی)، افتتاح کانون سلامت مسجد مکی، تشکیل جلسه با فرمانداران و سران طوایف جنوب بلوچستان، افتتاح سرای سمن‌های شهرستان ایرانشهر، بازدید از سرای سمن‌های استقرار‌یافته در ایرانشهر (تالاسمی، هموفیلی، ام‌اس، صرع کودکان، نقص عضو مادرزادی)، بازدید از کانون سلامت محله کارگر، حضور در جلسه مجمع سلامت شهرستان ایرانشهر و آغاز عملیات ساخت همراه‌سرای جنب بیمارستان ایران در ایرانشهر، از جمله برنامه‌های سفر به شهرهای زاهدان و ایرانشهر است.