معاون اجتماعی وزیر بهداشت: بیماران مبتلا به سرطان رو به افزایش هستند

معاون اجتماعی وزیر بهداشت: بیماران مبتلا به سرطان رو به افزایش هستند

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: در آینده با بیماران سرطان بیشتری مواجه می‌شویم، به همین دلیل باید خودمان را از حالا در غربالگری، پیشگیری و درمان آماده کنیم.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر سید محمد‌هادی ایازی، در گردهمایی اعضای شبکه ملی تشکل‌های مردمی و موسسات خیریه حوزه سرطان ایران، در سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: اولین کار برای کنترل سرطان این است که مردم خودمراقبتی داشته باشند. این حداقل کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم و پویش ملی مبارزه با سرطان می‌تواند در آگاه‌سازی مردم برای خودمراقبتی اثرگذار باشد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به تلاش‌های کمیته ملی پیشگیری از سرطان در وزارت بهداشت گفت: چند سالی است که این کمیته شکل گرفته و تمام مدیران در این حوزه دور هم جمع شده‌اند تا برای پیشگیری و درمان برنامه‌های مدونی داشته باشند.

وی افزود: به نظر می‌رسد در آینده با بیماران سرطانی بیشتری مواجه شویم، به همین دلیل باید خودمان را از حالا برای غربالگری، پیشگیری و درمان این بیماری آماده کنیم.

ایازی همچنین با اشاره به پویش مبارزه با سرطان بیان کرد: این پویش می‌تواند نقش مهمی در آگاه‌سازی مردم و کنترل سرطان داشته باشد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: شبکه‌سازی در حوزه پیشگیری از سرطان از اهمیت زیادی برخوردار است. در همین راستا و از طریق شبکه‌سازی و اثرات خوب این کار می‌توان ظرفیت‌های مردمی را برای کاهش و کنترل سرطان به کار بگیریم. در همین رابطه اگر نتوانیم از ظرفیت‌های مردمی کمک بگیریم نمی‌توانیم برنامه مربوط به حوزه سرطان را پیش ببریم.

ایازی بیان کرد: اولین کار این است که مردم خودمراقبتی داشته باشند. این حداقل کاری است که ما می‌توانیم انجام دهیم و پویش مبارزه با سرطان می‌تواند در آگاه‌سازی مردم برای خودمراقبتی اثرگذار باشد.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: خود مردم می‌توانند به آحاد جامعه این مساله را آموزش بدهند. به همین دلیل نقش سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت اهمیت زیادی دارد. به خصوص که ۸۹۰ خیریه و ۱۳۰۰ کانون سلامت در کشور مشغول فعالیت هستند. این ظرفیت‌ها می‌تواند به کمک مردم بیاید.

وی ادامه داد: بحث مهم دیگر فرهنگ‌سازی و آموزش درباره سرطان‌ها، خودمراقبتی، تشخیص و درمان است. در همین رابطه ۲۶ دستگاه مرتبط با فرهنگ‌سازی برای آگاه‌سازی مردم وارد عمل شده‌اند. اما باز خود مردم مثل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت نقش مهمی در فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم درباره سرطان دارند تا با افزایش آگاهی مردم، آنها سبک زندگی‌شان را تغییر دهند.

وی اضافه کرد: سیگار و قلیان از عاملان اصلی سرطان هستند و امروزه قلیان جای سیگار را گرفته است و البته به مراتب مخرب‌تر است.

ایازی افزود: خیریه‌های سلامت در ارتباط با مردم نقش مهمی دارند. نقش آنها کمک به افرادی است که مبتلا شده‌اند. به همین دلیل نقش آنها در کمک به بیماران و این‌که هزینه زیادی برای درمان متحمل نشوند، بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: ما در حوزه سرطان با مشکلات زیادی مواجه هستیم و باید از همه ظرفیت‌های موجود برای کنترل و کاهش سرطان کمک بگیریم. در همین راستا کمک به بیماران، توسعه زیرساخت‌ها و کمک‌رسانی افراد متخصص در این حوزه اهمیت دارد.

ایازی گفت: پزشکان و متخصصانی هستند که می‌توانند به این بیماران کمک کنند که می‌توان این بخش را هم ساماندهی کرد. در یک طرف متخصصان و در طرف دیگر پزشکان متخصصی که می‌توانند به آنها کمک کنند.