مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز: تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت یک ضرورت است

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز: تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت یک ضرورت است

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در امر اجتماعی شدن سلامت، بر ضرورت تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت، به منظور ارتقای سلامت و امنیت غذایی جامعه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر درستان، در جلسه آموزشی خانه مشارکت مردم، با حضور نمایندگان شبکه‌های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، با اشاره به ماموریت‌های اساسی کارگروه سلامت و امنیت غذایی، اظهار کرد: یکی از ماموریت‌های مهم کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، رشد و نهادینه‌سازی همکاری بین‌بخشی برای تدوین و اجرای اقدامات سلامت‌محور در بخش‌های دولتی، خصوصی و عمومی و مشارکت مردم در ارتقای سلامت خود و جامعه است.

وی ادامه داد: نهادینه‌سازی تغییرات لازم برای دیده‌بانی و توسعه سلامت استان و فراهم آوردن بستری مناسب برای اجرای بهتر برنامه‌های بخش‌های توسعه موثر بر سلامت و کمک به سلامت‌محوری سیاست‌های کلان استان از دیگر ماموریت‌های این کارگروه است.

مشاور رئیس دانشگاه با اشاره به اهمیت وجود کارگروه سلامت و امنیت غذایی، گفت: به عنوان مثال در حال حاضر همه افراد جامعه مصرف‌کننده نان نانوایی‌ها هستند و این شیوه که نان گرم در کیسه پلاستیکی عرضه می‌شود، در سلامت این نان مشکل ایجاد می‌کند و همچنین باید دقت شود میزان نمک موجود در نان بر اساس استانداردهای بهداشتی انجام شود و یا این‌که در تولید محصولات کشاورزی باید فرآیندی برای نظارت بر بهداشتی بودن آب، سموم و کود استفاده شده وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: کارگروه سلامت و امنیت غذایی توانسته است این موضوعات مرتبط با سلامت جامعه را در اولویت رسیدگی و تصمیم‌گیری قرار دهد.

درستان گفت: کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان برای انجام ماموریت خود دارای چندین زیر‌مجموعه به نام‌های اندیشگاه سلامت، مرکز اسناد راهبردی سلامت، شورای پیام‌رسان سلامت، شورای پیام‌گزاران سلامت، کمیته دیده‌بانی سلامت و برنامه جامع سلامت است که هر یک از این زیر‌مجموعه‌ها وظایف جداگانه‌ای، در جهت ارتقا سلامت و امنیت غذایی بر عهده دارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از زیر‌مجموعه‌های مهم کارگروه سلامت و امنیت غذایی، خانه مشارکت مردم در سلامت است.

مشاور رئیس دانشگاه ادامه داد: خانه مشارکت مردم در سلامت یک نهاد غیر‌دولتی است که به استناد نظامنامه استانی مدیریت سلامت همه‌جانبه و با تاکید بر نقش انکار‌ناپذیر مشارکت مردم در مراحل گوناگون آن، تدوین شده است.

وی با اشاره به اهداف تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت گفت: تسهیل دستیابی به اهداف برنامه جامع سلامت استان، توانمندسازی مردم در ارتقای سلامت خود و محیط و استقرار نظام مناسب برای دسترسی آسان به گروه‌های مردمی، به‌ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر و مشارکت دادن آنان در تدوین، اجرا، پایش و ارزشیابی طرح های ارتقای سلامت استان از مهم‌ترین اهداف تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت است.

درستان گفت: خانه مشارکت مردم در سلامت یک سازمان مردم‌نهاد و غیر‌دولتی است و کسانی که برای حضور در این مجموعه دعوت می‌شوند، افراد غیر‌دولتی هستند، به عنوان مثال در مرکز استان، از طریق انتخابات، رئیس وقت شورای شهر به عنوان رئیس خانه مشارکت انتخاب شد که به مدت دو سال عهده دار این مسئولیت خواهد بود و قائم مقام او نیز نمایند سازمان‌های مردم‌نهاد است.

وی ادامه داد: در شهرستان‌هایی که زیرمجموعه شبکه بهداشت و درمان قرار دارند بهتر است از نمایندگان خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد، مجموعه‌های غیر‌دولتی، نظیر هنرمندان، ورزشکاران، اصحاب رسانه، شوراهای شهر، شورای روستایی، کشاورزان، همچنین با توجه به موقعیت جغرافیایی در مناطقی مثل هندیجان، از لنج‌داران دعوت شود تا در خانه مشارکت مردم حضور پیدا کنند و در جریان یک انتخابات، رئیس خانه مشارکت در حوزه شبکه بهداشت و درمان تعیین شود و در گام بعدی، اعضا برای آن منطقه تصمیم‌گیری کنند و در جهت کمک گرفتن از ظرفیت‌های موجود در اقشار مختلف مردم و خیرین، به منظور ارتقای سلامت و امنیت غذایی منطقه خود گام بردارند.

وی ادامه داد: خانه مشارکت مردم در سلامت یک مجموعه مطالبه‌گر بوده و به دنبال استفاده از ظرفیت تمام نهادها، دستگاه‌های مختلف و افراد است تا بتواند ارتباط دو سویه را برقرار نماید، از یک سو دغدغه‌ها و انتظارات اساسی مردم در رابطه با سلامت را به مسئولین و برنامه‌ریزان جامعه منعکس کند و از دیگر سو، پیام‌های سلامتی و انتظارات از مردم برای خودمراقبتی و ساختن جامعه‌ای سالم را با زبان خود مردم به آنها منتقل کند و ضمن مطالبه‌گری از مسئولین، مشارکت مردم را نیز برای تحقق سلامت همگانی تضمین کند.

گفتنی است در ادامه جلسه مهندس الهام احمدپور، سرپرست دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خوزستان، ضمن تاکید بر نقش انکار‌ناپذیر مردم در سلامت جامعه، نحوه تشکیل خانه مشارکت مردم در سلامت را به نمایندگان شبکه‌های بهداشت درمان تابعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز آموزش داد.