مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز: نقش سفیران سلامت دانش‌آموزی در کنترل بحران پس از سیل تاثیرگذار است

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز: نقش سفیران سلامت دانش‌آموزی در کنترل بحران پس از سیل تاثیرگذار است

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در اجتماعی شدن سلامت، در مراسم اختتامیه سومین جشنواره سفیران سلامت دانش‌آموزی، بر نقش تاثیرگذار سفیران سلامت دانش‌آموزی در کنترل بحران پس از سیل تاکید کرد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر نوذر درستان، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در اجتماعی شدن سلامت، با اشاره به اهمیت سفیران سلامت دانش‌آموزی در ارتقای سلامت جامعه، اظهار کرد: توجه به ابعاد مختلف آموزشی و پرورشی دانش‌آموزان در مدرسه بسیار حائز اهمیت است و یکی از این ابعاد، حفظ و ارتقای سلامت و رعایت بهداشت جسمی و روانی دانش‌آموزان در قبال خود و دیگران است، که یکی از مصداق‌های این امر، سفیران سلامت دانش‌آموزی است.

وی با تاکید بر توجه ویژه به موضوع سفیران سلامت دانش‌آموزی، ادامه داد: سفیران سلامت دانش‌آموزی با ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان و جلب توجه آنها به مقوله بهداشت و سلامت، در بالا بردن سطح سلامت جامعه بسیار تاثیرگذار بوده و لازم است از ظرفیت دانش‌آموزان داوطلب و علاقمند به فعالیت در این زمینه هر چه بیشتر استفاده شود.

درستان گفت: یکی دیگر از مسائلی که ضرورت توجه به سفیران سلامت دانش‌آموزی را دو چندان می‌کند، تاثیر گروه‌های همسالان بر یکدیگر است، بهره گرفتن از این امر در جهت ترویج فرهنگ سلامت و بالا بردن سطح بهداشت بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: به‌طورکلی آموزش و پرورش انسان در دو حوزه خانواده و مدرسه انجام می‌شود و هر دو نیز جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند.

وی افزود: آموزش و پرورش کودکان، از بدو تولد تا سن شش سالگی کاملا بر عهده خانواده است؛ اما از این لحظه خانواده دیگری به نام مدرسه و با مدیریت آموزش و پرورش نیز در امر آموزش و پرورش کودک نقش ایفا می‌کند.

درستان ادامه داد: به عبارت دیگر هرچند ما به لحاظ ظاهری شبیه یکی از اعضای خانواده خود هستیم، ولی گفتمان و صحبت‌های ما متاثر از مدرسه است و نقش تدریس، صحبت کردن و رفتار معلم در این امر بسیار پر رنگ است.

وی با اشاره به این‌که ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت کشور را افراد در سنین ۶ تا ۱۸ سال (سنین مدرسه) تشکیل می‌دهند، گفت: نقش معلم و گروه همسالان گاهی از نقش پدر مادر هم پر رنگ‌تر است؛ معلم روش زندگی کردن را آموزش می‌دهد؛ معلمی کار بسیار سختی است و جایگاهش بسیار قابل احترام است.

درستان خطالب به دانش‌آموزان نوجوان و نونهال حاضر در همایش گفت: همه شما و به‌خصوص دختر خانم‌ها در آینده نقشی اساسی در خانواده دارید، چرا که هم مادر هستید و هم احتمالا در جامعه نقشی را ایفا خواهید کرد.

وی ادامه داد: باید به تک‌تک آموزش‌های معلم خود، به‌ویژه آموزش‌های مرتبط با بهداشت و سلامت، توجه کنید چرا که مساله بهداشت و سلامت شما اهمیت اساسی دارد.

درستان با اشاره به بروز پدیده سیل در استان خوزستان، گفت: امروز در خوزستان نگرانی بحران پس از وقوع  سیل وجود دارد، لذا از دانش‌آموزان درخواست می‌کنم همان‌گونه که در جریان بحران سیل در زمینه احداث سیل بندها و کمک به سایر افراد خانواده و ساکنین محله و شهر خود نقش‌آفرینی کردند و در اردوگاه‌های اسکان سیل‌زدگان به افراد نیازمند نظیر افراد کوچک‌تر از خود و یا سالمندان یاری رساندند و در حفظ پاکیزگی و بهداشت اردوگاه‌ها تلاش مناسبی را انجام دادند، در این لحظه نیز نقش تاثیر‌گذار خود را نشان دهند، چرا که نقش شما دانش‌آموزان، که از نقاط مختلف استان در این همایش حضور پیدا کردید، به عنوان سفیران سلامت، در کنترل این امر بسیار حائز اهمیت است.

وی در پایان گفت: شما باید سفیران سلامت باشید و به دوستان و اعضای خانواده خود بهداشت را آموزش دهید.

گفتنی است این برنامه با اجرای برنامه‌های متنوع شاد و مفرح و همچنین از تقدیر از سفیران سلامت دانش‌آموزی نمونه همراه بود.