مدیر گروه پزشکی_اجتماعی دانشکده علوم‌پزشکی تبریز تاکید کرد: آگاه‌سازی، آموزش و مطالبه‌گری وظیفه سازمان‌های مردم‌نهاد

مدیر گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی تبریز، آگاه سازی، آموزش و مطلبه گری را از مهم‌ترین وظایف سازمان‌های مردم‌نهاد عنوان کرد.به گزارش معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر مهستی علیزاده با اشاره به ضرورت وجود سمن‌ها در جوامع و اهمیت آن‌ها در نظام سلامت گفت: سمن‌ها سازمان‌های غیر انتفاعی، غیرتجاری و غیر دولتی هستند که اهداف آن‌ها ارتقای جامعه و نظام سلامت است به طوری که به صورت اثربخش و کارآمد فعالیت‌هایی را که از طریق نهادهای دولتی اقدام آن‌ها امکان‌پذیر نیست را انجام می‌دهند.

وی در ادامه افزود: ارتقای سلامت، کاهش فقر، گسترش صلح و جلب مشارکت مردمی در حوزه‌های مختلف شاکله فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در تمام دنیاست و بیش از نیم قرن در خصوص سمن‌ها مطالعه انجام شده و هر روز بیش از گذشته بر ضرورت حضورشان و تاثیرگذاری آن‌ها معترف هستند.

مدیر امور اجتماعی سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز با تاکید بر این‌که سازمان‌های مردم‌نهاد صرفا کارشان تامین دارو نیست، اظهار کرد: سمن‌ها آگاه سازی جامعه، آشنایی افراد با حقوق خود در جامعه در حوزه‌هایی همچون سلامت، حمایت طلبی از سطوح مختلف جامعه و مردم برای مردم و آموزش مطالبه‌گری را در اولویت فعالیت‌های خود دارند.

دکتر علیزاده در عین حال تصریح کرد: دولت‌ها بدون مشارکت این نهادهای مردمی نمی‌توانند در رسیدن اهداف و چشم‌اندازهای خود در حوزه سلامت موفق عمل کنند و این درحالیست که کشورهایی که نظام سلامت موفقی دارند از مشارکت مردمی خوبی در سازمان‌های مردم‌نهاد بهره می‌برند.

وی همچنین یادآور شد: با پیشرفت علم پزشکی عمر بیماران مبتلا به سرطان افزایش یافته و همچون افراد عادی است و این درحالیست که نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در این راستا با حمایت‌های مادی و معنوی در کاهش میزان اضطراب خانواده‌ها و آموزش بسیار موثر است.