مدیر کل HSE وزارت صنعت و معدن خواستار تشویق دستگاه‌ها برای به کارگیری مولفه‌های اجتماعی در حوزه سلامت شد

مدیر کل HSE وزارت صنعت و معدن خواستار تشویق دستگاه‌ها برای به کارگیری مولفه‌های اجتماعی در حوزه سلامت شد

سمینار آموزشی جشنواره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت  در تاریخ ۹  و ۱۰ آبان ماه با حضور دکتر سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر یاراحمدی مدیر کل HSE وزارت صنعت و معدن  و دکتر فرشاد دبیر سمینار، دکتر مطلبی دبیر اجرایی و دکتر نسترن کشاورزمحمدی دبیر علمی در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ دکتر رسول یاراحمدی مدیر کل HSE وزارت صنعت و معدن نیز در این سمینار گفت: نسبت موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های شغلی به آمار مرگ‌ومیر ناشی از حوادث ۶ به یک است به آن معنا که اگر به ازای هر ۲۵ ثانیه یک نفر بر اثر حادثه جان خود را از دست بدهد، هر یک ششم ۲۵ ثانیه یک نفر به علت بیماری‌های شغلی جان خود را در کشور از دست می‌دهد.

وی تصریح کرد: بیماری‌های شغلی، علل پنهان و آشکاری دارد که باید به آن پرداخت؛ در وقوع یک حادثه در بخش صنعت، فقط ماشین و فرآیند دخالت ندارند بلکه اکثر مواقع کج‌فهمی مدیران موجب حوادث می‌شود که قابل دریابی نیست.

وی یادآور شد: هم اکنون در بخش صنعت، معدن و تجارت، چهار میلیون نفر به‌طور مستقیم و هفت‌ونیم میلیون نفر به‌طور غیرمستقیم فعالیت دارند.

مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: هزینه‌های مستقیم یک حادثه که منجر به فوت یک نفر می‌شود بالغ بر یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان و هزینه غیر مستقیم آن بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان است.

یاراحمدی افزود: هزینه مستقیم حوادث درشهریور ماه در وزارت صنعت، هشت میلیارد تومان و هزینه‌های غیرمستقیم آن ۸۰ میلیارد تومان بود؛ این همه هزینه می‌کنیم اما نمی‌توانیم یک درصد آن را برای امنیت هزینه کنیم که نشان می‌دهد، در این زمینه مشکل داریم.

وی ادامه داد: خوب می‌دانیم چطور قیمت‌گذاری کنیم اما هیچگاه نمی‌توانیم ارزش یک حادثه را مشخص کنیم به‌طورمثال هزینه اینکه یک انسان، فرآیند یا محصول از بین رفته را مشخص می‌کنیم اما در اثر آن حادثه ۲۰۰ نفر دیگر متاثر می‌شوند و نمی‌توان آن را ارزش گذاری کرد.

وی تاکید کرد: حتما دستگاه‌ها باید تشویق شوند که مولفه‌های اجتماعی را در حوزه سلامت به کار گیرند و به نقش خود در این زمینه عمل کنند و وزارت بهداشت نیز نمی‌تواند صرفا با گزارش‌گیری به این مساله بپردازد بلکه کارشناسان آن وزارتخانه باید به‌طور حضوری براین‌گونه مسائل نظارت داشته باشند.

مدیرکل دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از تدوین پروتکل طراحی امن خودرو خبر داد و گفت: این پروتکل اجرایی، فنی و حقوقی به زودی نهایی و به تمام سازمان‌های ذیربط ابلاغ می‌شود. بر اساس این پروتکل، تمام تولیدکنندگان، واردکنندگان و مونتاژکنندگان خودرو باید طراحی امن داشته باشد چراکه رکن پیش‌گیرانه امنیت باید مولفه اصلی طراحی قرار گیرد.

یاراحمدی تصریح کرد: هر چند که ما صفر تا صد طراحی خودرو را انجام نمی‌دهیم اما دستی در طراحی آن می‌بریم که در همین دست بردن‌ها نیز باید براساس طراحی امن خودرو باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش مولفه‌های اجتماعی در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: آمار دقیقی از میزان نقش این مولفه‌ها در حوزه سلامت نداریم اما به‌طور یقین اگر میزان دقیق آن مشخص شود، این آمار تکان‌دهنده خواهد بود.

وی در ادامه به سیستم مدیریت یکپارچه HSEE (ایمن‌سازی محل کار) اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت دارای این سیستم بوده که نقش زیادی در سلامت دارد و برای آن راهبردهای سالانه داریم.

در این سمینار آموزشی نمایندگان ۱۷ دستگاه کشور از جمله وزارت صنعت و معدن، وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، وزارت نیرو و وزارت نفت حضور دارند.