مدیر‌کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در شهرستان خوی: جنبه‌های اجتماعی زندگی شهرنشینی و منافع مردم شرط اصلی فعالیت‌های حوزه سلامت است

مدیر‌کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در شهرستان خوی: جنبه‌های اجتماعی زندگی شهرنشینی و منافع مردم شرط اصلی فعالیت‌های حوزه سلامت است

دکتر محمد‌مهدی گلمکانی، مدیر‌کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در جلسه شورای شهر خوی، گفت: خوی ظرفیت‌های تبدیل شدن به یک شهر جهانی را دارد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، مدیر‌کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در صحن جلسه شورای اسلامی شهر خوی طبیعت و فضای فرهنگی و چهره تاریخی این شهر را کم‌نظیر دانست و افزود: خوی با توجه به آنچه که در این شهر از نظر تاریخی موجود است، از جمله شخصیت‌های برجسته چون شمس و پوریا و تمدنی کهن، قابلیت تبدیل شدن به یک شهر جهانی را دارد.

دکتر گلمکانی افزود: با همتی صادقانه و خالصانه از سوی مردم و مسئولین شهر خوی، ظرفیت‌ها و داشته‌های این شهر زمینه تبدیل خوی را به یک شهر جهانی فراهم می‌سازد.

وی افزود: شخصیت‌های برجسته خوی، آثار بسیار زیبای تاریخی، طبیعت و چهره تاریخی شهر به همراه آنچه که امروز به نام هویت فرهنگی ذکر می‌شود در شهر خوی کم‌نظیر است.

مدیر‌کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت تاکید کرد: تمام دنیا امروز به سمت‌و‌سویی می‌روند که بتوانند هویت و تمدن خود را بازسازی، احیا و معرفی کنند و تشنه ایجاد فضایی هستند که بتواند نیازهای روحی، روانی و معنوی شهروندان خود را تامین کند و شهر خوی بسیاری از این شاخصه‌ها را داراست.

وی گفت: زیرساخت‌های اقامتی، محیط زیست و نگهداشت طبیعت در کنار احداث فضاهای مناسب ساده و ارزان‌قیمت برای اقامت علاقمندان باید مد نظر قرار گرفته شود و آرامش شهری موضوع دیگری است که باید به همراهی و مشارکت شهروندان شکل گیرد.
گلمکانی اذعان داشت: جنبه‌های اجتماعی زندگی شهرنشینی و منافع مردم شرط اصلی فعالیت‌های حوزه سلامت بوده و تامین زیرساخت‌های فیزیکی برای ارائه خدمات در این حوزه گام مهمی خواهد بود.

وی تصریح کرد: خارج ساختن شهرداری از یک نهاد خدماتی و تبدیل آن به یک نهاد فرهنگی، با طیف خدمات گسترده در کنار خدمات ضروری شهری و ایجاد زمینه‌های فیزیکی و اقدامات مختلف در حوزه بهداشت و سلامت جامعه حرکت بسیار ارزشمند و قابل تقدیری است که از سوی شورای شهر و شهرداری خوی شکل گرفته است.

مدیر‌کل دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت گفت: مدل‌سازی مناسب از شهرهای توسعه‌یافته و استفاده از تجارب موفق شهرهای مطرح دنیا، تعهدات محیط زیستی و حرکت به سمت توسعه پایدار، استفاده از مشارکت شهروندان در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه سلامت اجتماعی امروزه نیاز شهرهای در حال توسعه، همچون خوی است.

وی خاطر‌نشان کرد: توسعه حقیقی نگهداشت حقیقت و ماهیت اصیل یک شهر است.

همچنین در این دیدار دکتر مقدم، رئیس شورای شهر خوی، در سخنانی سلامت اجتماعی را مهم‌ترین زمینه توسعه شهری دانست و افزود: امروز توجه ویژه شورای شهر و شهرداری در ایجاد فضای لازم، جهت ارتقای سلامت فردی شهروندان و افزایش نشاط اجتماعی بوده و در دوره پنجم شورای شهر، با رویکردی جدید تلاش شده تا با افزایش فضاهای ورزشی مختلف، از جمله مسیر دوچرخه‌سواری، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و استفاده از نقطه‌نظرات تخصصی در حوزه‌های مذکور گام‌های مناسبی برداشته شود.

وی افزود: هم در اجرای پروژه‌های عمرانی و هم در فعالیت‌های فرهنگی و هنری اولویت اصلی مناطق کم‌برخوردار شهر بوده و بیشترین میزان اجرای پروژه‌های عمرانی در این مناطق بوده است.

رئیس شورای شهر خوی گفت: رسیدن به شهر سالم از نظر روحی و روانی مهم‌ترین آرمان شورای شهر و شهرداری است و بر همین اساس پروژه‌های احداث خانه محلات و خانه سلامت در مناطق محروم با مشارکت نهادهای شهرستانی و استانی شکل گرفت، تا مسیر رشد فرهنگی این بخش‌ها هموار شده و با همکاری خود مردم شاهد ایجاد فضای مناسب اجتماعی در این مناطق باشیم.

دکتر مقدم افزود: دومین خانه محله نیز در یکی دیگر از محلات کم‌برخودار برای سال آتی پیش‌بینی و اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به شهری پویا و خلاق باید تلاش بسیاری صورت گیرد و قطعا نقش شورا و شهرداری در رسیدن به این چشم‌انداز بسیار تاثیر‌گذار بوده و باید با توجه به ظرفیت‌های شهری و ویژگی جغرافیایی و وجود مرز رازی، برنامه‌ریزی لازم برای شکل‌گیری بحث توریسم‌درمانی در کنار گردشگری تاریخی صورت گرفته و تسهیل‌سازی‌های لازم برای سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه گردشگری، از سوی تمامی نهادهای شهری مرتبط انجام گیرد.
رئیس شورای شهر خوی در پایان گفت: گردشگری سلامت و جاذبه‌های تفریحی و گردشگری، ورزشی، فرهنگی و مهیج برای شهروندان و جوانان باید در اولویت بوده و زمینه را برای ایجاد شهری بانشاط و شاداب و متمایز فراهم کند.