طرح تحول نظام سلامت آبروی نظام است

طرح تحول نظام سلامت آبروی نظام است

عبدالرضا شهبازی

چند سال پیش به‌دنبال این بودم که پس‌اندازی داشته باشم، برای روزهای که شاید خدای نکرده خودم یا خانواده‌ام  نیاز به دارو و درمان داشته باشیم. بار سنگین دارو و درمان چنان زیاد بود که شانه‌های نحیف کارمند یا کارگری چون من را می‌شکست. تنها هزینه دارو و درمان نبود. رو میزی و زیر میزی‌های به حق و ناحق. گرفتن پول‌هایی که نمی‌دانستی باید بابت چه پرداخت کنی آدم را کلافه می‌کرد. تا این‌که در دولت تدبیر و امید، روزنه‌های امید از دریچه‌ای به نام طرح تحول سلامت خود را نمایان ساخت. زیرمیزی‌ها تبدیل به رومیزی شد و دیگر کسی برای درمان پول اضافه پرداخت نمی‌کرد.  دکتر هاشمی آمده بود تا نیاز، نیازمندان به سلامت و درمان را پاسخی انسانی داده باشد. او آمده بود تا شهروند درجه یک و دو در حوزه سلامت برچیده شود، کسی دغدغه درمان نداشته باشد. به نوعی باید گفت طرح تحول نظام سلامت آبروی نظام شد در دولت تدبیر و امید. اما انگار بی‌تدبیری بعضی‌ها دل وزیر بهداشت را دارد می‌شکند. چنان‌که در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام از طرح تحول سلامت می‌نویسد و بی‌پناهی مردم که دارند در زیر چرخ‌های سیاست خُرد می‌شوند.

نگذاریم سلامت مردم زیر چرخ دنده‌های زنگ‌زده سیاست بیش‌تر از این له شود.  نمایندگان عزیر شما بهتر از هرکس دیگری وضعیت اقتصادی مردم را درک میکنید. تنها چند دقیقه با خود خلوت کنید و به آدم‌هایی فکر کنید که در حوزه انتخابیه شما در چه موردی با شما سخن می‌گویند. حداقل کمک کنید تا با تجمیع بیمه‌ها  دولت را در روان‌سازی خدمت به مردم تنگ‌دست یاری کنید که هم خیر دنیا دارد و هم آخرت. پیش از آن‌که به این طرح رای بدهید تنها چند لحظه با مردم حوزه انتخابیه خود در مورد این طرح صحبت کنید از وضعیت سلامت مردم بپرسید و پولی که قبلا بابت درمان خود داده‌اند و پولی که بعد از اجرای طرح تحول سلامت پرداخت کرده‌اند. به‌درستی خواهید دریافت که طرح تحول نظام سلامت گامی مهم و بلند بوده است که دولت در راستای کم خرج کردن سلامت مردم برداشته است.

سخن دیگر این که شاید عده‌ای می‌خواهند به نوعی چرخ دولت را در این زمینه که پیش‌رفت داشته پنجر کنند.  شما برادران و خواهران عزیز، نمایندگان محترم ملت از شما انتظار داریم به دورافتاده‌ترین نقطه‌ای بیندیشید که امروز برای سلامت و درمان خود دغدغه‌ای ندارند. اگر خواستید به بیمارستان‌های دولتی هم سری بزنید خواهید دید که مردم شریف و بزرگ ایران این روزها به‌دنبال پس‌اندازهای روز مبادای خود نیستند برای هزینه درمان.

الحمدالله اولاً و آخراً