رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت: تحریم و مشکلات اقتصادی، مصرف لبنیات را کاهش داده است

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت: تحریم و مشکلات اقتصادی، مصرف لبنیات را کاهش داده است

کوچک شدن سفره مردم و مشکلات اقتصادی به‌دنبال تحریم‌های بین‌المللی اخیر، سهم لبنیات در سبد مصرفی خانواده‌ها را کاهش داده است.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: البته در همه دهه‌های گذشته، حتی زمانی که به قولی مصرف سرانه لبنیات در ایران به بالاترین میزان رسیده بود، هم ما از مصرف استاندارد جهانی عقب بودیم و طبعا حالا با توجه به مشکلات اقتصادی این فاصله بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: مصرف سرانه لبنیات در ایران هیچ‌وقت ایده‌آل نبوده است، اگرچه متاسفانه آمار تولید و مصرف هم به‌روشنی مشخص نیست، ولی از دوره سازندگی، تولید و مصرف لبنیات در ایران روند صعودی یافت ولی به حد مطلوبی نرسید و در سال‌های اخیر با فراز و نشیب روبه‌رو بوده و در حال حاضر از بهترین سال‌های ۳ دهه اخیر مجددا فاصله گرفته‌ایم و حداقل ۶ تا ۷ درصد کاهش مصرف لبنیات را شاهد هستیم و حتی عددهای بالاتری از این کاهش مصرف هم گزارش می‌شود. علت آن هم مشخصا رکود و مشکلات اقتصادی و کوچک شدن سفره مردم به‌دنبال تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی اخیر است که بالاجبار سهم لبنیات در سبد مصرفی خانواده‌ها را کاهش داده است.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت تاکید کرد: وقتی صحبت از تاثیر تحریم بر سلامت جامعه می‌شود، فقط نباید آدرس دارو و تجهیزات پزشکی را سراغ گرفت، این موارد هم تالی این تحریم‌هاست، با این حال باز هم می‌توان با یارانه هدفمند و بازنگری در نحوه پرداخت و تخصیص و اولویت‌های یارانه‌ها، از اثرات زیان بار این موضوع کاست.

دکتر جهانپور ضمن تاکید بر وجود پیوست سلامت در همه پروژه‌ها و پروسه‌های کلان، گفت: موضوع تخصیص هزاران میلیارد تومان یارانه نیز از این مستثنی نیست، نحوه توزیع یارانه و هدفمندسازی یارانه‌ها حتما نیازمند پیوست سلامت است.