رئیس اداره سازمان‎های مردم نهاد حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: داشتن برنامه و پاسخگویی، از نیازهای اولیه سمن‎ها و موسسات حمایتی است

رئیس اداره سازمان‎های مردم نهاد حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: داشتن برنامه و پاسخگویی، از نیازهای اولیه سمن‎ها و موسسات حمایتی است

مهندس احمد بامری، رئیس اداره سازمان‎های مردم نهاد حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در جلسه پیگیری چالش‎ها و موانع اجرایی برنامه‎های حمایتی، ساختاری و نظارتی سمن‎‌ها و موسسات حمایتی با بیان این مطلب افزود: مهم‎ترین رکن برابری اجتماعی وجود سمن‎های فعال است و سمن‎ها برای ارائه خدمات موثر و پایدار به جامعه هدف نیازمند داشتن برنامه راهبردی ، شفافیت و پاسخگویی و دوری از هر گونه تبیعض و ارائه خدمات هستند.

به گزارش پایگاه دبیر خانه شورای عالی سلامت وامنیت غذایی، وی افزود : بیماری تالاسمی ، هوفیلی و بیماران دیالیزی از گذشته جزو بیماران خاص بوده اند و نیاز به توجه ویژه از جانب مسئولین درمان و غذا و دارو دانشگاه ها در جهت تسهیل ارائه خدمات دارند.

بامری عمده ترین مشکل بیماران خاص را بیکاری و نبود اشتغال اعلام کرد گفت: داشتن معافیت پزشکی بیماران مبتلا از موانع استخدام این افراد در جامعه است بنابراین با کمک پزشکان و سازمان‎های مردم نهاد باید تلاش شود تا بهبود بیمار به روشی درست و بهینه صورت پذیرد و این امر تنها با آموزش درست به بیماران و ایجاد امکانات رفاهی و اجتماعی و نیز ارتقای کیفیت اثر بخشی تولید داخلی دارو مقدور خواهد بود .

رئیس اداره سازمان‎های مردم نهاد گفت: به یقین این سازمان‎ها می توانند کمک‎های شایان توجهی را در امر مراقبت از بیماران مبتلا و نیازهای اقتصادی، اجتماعی، روحی و روانی آن‎ها ایفا کنند .

دکتر فرزانه فرجیان، معاون غذا ودارو دانشگاه نیز در این نشست گفت : ضمن تمرکز بیشتر در تامین داروی مورد نیاز این بیماران، پیگیری وضعیت دارویی را با توجه به موجودی مصرفی، در بازدیدها با حساسیت بیشتر مد نظر خواهیم داشت .

دکتر یوسفی، مدیر درمان در این نشست گفت: برگزاری جلسات آموزشی و بازآموزی به منظور حساس سازی تیم درمانی در خصوص برقراری ارتباط صحیح با بیمار و خانواده بیماران بستری در بخش‎های دیالیز،تالاسمی،هموفیلی آموزش و توانمند سازی در حال انجام است.

شایان ذکر است: نشست تخصصی پیگیری چالش‎ها و موانع اجرایی برنامه‎های حمایتی ، ساختاری و نظارتی جهت بهبود ارائه خدمات به گروه‎های هدف با حضور رئیس اداره سازمان‎های مردم نهاد و خیرین سلامت دانشگاه، معاونت غذا و دارو مدیر درمان و مدیران عامل موسسه خیریه حمایت از بیماران خاص، موسسه حمایت از بیماران کلیوی ،انجمن حمایت از بیماران تالاسمی ،دفتر نمایندگی کانون هموفیلی ایران، جامعه معلولین استان در محل دفتر ریاست اداره سازمان‎های مردم نهاد و خیرین سلامت  برگزار شد.