رییس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور در یزد: توسعه‌ای که محورش انسان سالم باشد توسعه پایداری است

رییس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور در یزد: توسعه‌ای که محورش انسان سالم باشد توسعه پایداری است

رییس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور با بیان این‌که بیماری‌های غیرواگیر تهدیدی برای سلامت جامعه است، گفت: مصرف فست‌فود‌ها ‌به عاملی برای مرگ‌و‌میر انسان‌ها تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، علی‌اصغر فرشاد در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان یزد اظهار داشت: در صورتی که در حوزه فرهنگی اقدامی صورت گیرد که سلامت روانی و فرهنگی مورد تهدید قرار گیرد به این معنی است که توسعه فرهنگی صورت‌گرفته، توسعه ناپایداری است.

وی با بیان این‌که ۸۴ درصد از مرگ‌و‌میرهای ایران ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، گفت: در گذشته بیماری‌های واگیردار عامل مرگ مردم بود ولی الان بیماری‌های غیرواگیر به یک تهدید تبدیل شده است.

رییس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور خاطرنشان کرد: در صورتی که دانشگاه علوم پزشکی به صورت کامل و صددرصد فعالیت خود را درست انجام دهد، تنها ۲۵ درصد از سلامت مردم تضمین شده و ۷۵ درصد این سلامت در جای دیگر باید تامین شود.

وی ادامه داد: الان مردم از فست‌فود‌ها ضربه می‌خورند و سرطان به عاملی برای مرگ‌و‌میر انسان‌ها تبدیل شده ‌و باید حتما نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم که به چنین مباحثی پرداخته شود.

فرشاد با اشاره به این‌که توسعه‌ای که محورش انسان سالم باشد و نگاه به نسل‌های آینده داشته باشد و به محیط صدمه نزند توسعه پایداری است، گفت: کارگروه سلامت این ماموریت را دارد.

رییس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور افزود: در استان یزد به‌عنوان چهارمین استان کشور برنامه جامع سلامت تدوین شده و ۲۰ پروژه از این استان به مرحله تدوین رسیده است.

وی بیان کرد: همان‌طوری که همکاری مردم را در محله اسکان یزد الگو کردیم، این کار بین‌بخشی استان یزد و فعالیت‌های صورت‌گرفته در این راستا را هم به‌عنوان یک الگو در سطح کشور مطرح کنیم.

فرشاد تصریح کرد: الان بیان می‌شود اگر قرار است سلامت به صورت کامل در جامعه تدوین شود باید مردم در آن مشارکت داشته باشند و این کار را در استان یزد آغاز کرده‌ایم.

رییس دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی کشور گفت: اگر در سطح محله مشکل مردم با بخشنامه حل نشد یعنی مشکل نیاز به پیگیری از مقامات بالاتر دارد و باید در کارگروه، با حضور استاندار و در صورتی که باز هم حل نشد باید در کارگروه کشوری این موضوع مطرح شود.

وی با بیان این‌که شعار مراکز جهانی سلامت این است که «جامعه‌ای سالم است که مردمش سالم پیر شوند»، تصریح کرد: این جامعه در حقیقت جامعه‌ای است که همه ما باید به دنبال تحقق آن در کشور باشیم و تحقق آن هم تنها با مشارکت همه‌جانبه تمام دستگاه‌ها و مردم امکان‌پذیر است.