خودت را بنویس؛ سوگل طهماسبی از کتاب خواندن و نوشتن درمانی می‌گوید

خودت را بنویس؛ سوگل طهماسبی از کتاب خواندن و نوشتن درمانی می‌گوید

سوگل طهماسبی بازیگر از حال خوب خواندن‌ها و نوشتن‌هایش برای مخاطبان ادبیات سلامت می‌گوید: «داستان زندگی خودت را بنویس، بعد از مدتی که نوشته‌ها را که مرور می‌کنی به نکات خوبی می‌رسی، مثلا آرزوهای بیست سال قبل را مرور می‌کنی و متوجه می‌شوی به آنها رسیده‌ای و این به تو حال خوب می‌دهد، حال خوبی برای ادامه زندگی با چاشنی امید.»
او درباره مرور زندگی و تاثیرات آن می‌گوید: «خواندن روز نوشت‌ها، تصویرسازی گذشته و مرور زندگی است، مرور پله‌هایی که طی کرده‌ای و بالا آمده‌ای. من خودم این را تجربه کرده‌ام، نوشته‌های قبلم را خوانده‌ام و احساس کرده‌ام قصه می‌خوانم، قصه‌ای متفاوت با زندگی خودم.»
طهماسبی از مدام نوشتن‌ها و احساساتی که در میان آن‌ها وجود دارد چنین می‌گوید: «من از نوشتن‌های روزانه‌ام حس‌های خوبی گرفته‌ام و می‌فهمم چه قدر دیدم به دنیا عوض شده .مادرم نیز حدود چهل سالی است می‌نویسد، هر روزش را می‌نویسد. و این اصرارش بر نوشتن‌های روزانه باعث می‌شود مفید زندگی کند. هر روز کاری انجام دهد که شب حرفی برای نوشتن داشته باشد.

مادرم حادثه‌های بدی را از سر گذرانده، مثل مرگ برادر جوان، مرگ خواهر، مرگ مادر، مرگ همسر اما هنوز محکم ایستاده و من فکر می‌کنم بخشی از این استواری او بابت این نوشتن‌هاست، نوشتن‌هایی که آدم را تخلیه می‌کند و حال را خوب.»
این بازیگر از نوشتن به‌عنوان درمان یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: «من نوشتن درمانی را برای رسیدن به حال خوب توصیه می‌کنم.»
طهماسبی از این تجربه‌ کتاب‌خوانی‌اش در برنامه کتاب‌باز می‌گوید: «دوستانی که علاقه‌مند به کتاب نبودند، کسانی که می‌گفتند با خواندن کتاب خواب‌مان می‌گیرد یا وقت خواندن نداریم از کتاب‌خوانی من در کتاب‌باز لذت می‌بردند و برنامه را دنبال می‌کردند. این نشان می‌دهد آدمی در ذات خود به شنیدن قصه و داستان‌ها علاقه‌مند است و اگر استقبال از مطالعه کم است به دلیل این است که تعلیم ندیده‌ایم. همین برنامه‌ها و همین جشنواره‌ها تعلیم دادن است و به مرور تاثیر خود را نشان می‌دهد. تاثیری که من با همان مدت کوتاه در کتاب‌باز دیده‌ام.»
او معتقد است که تعلیم کتاب خواندن باید از سنین کودکی صورت بگیرد و برنامه‌های مخصوص آن‌ها تولید شود. طهماسبی در ادامه می‌گوید: «پس برای حال خوب و سلامت روان کتاب بخوانیم. کتاب خواندن سلامت جسم را نیز تضمین می‌کند چرا که جسم و روح به هم وابسته است و حال خوب روان، آرام آرام جسم را نیز خوب می‌کند.»
سوگل طهماسبی خواندن «جزء از کل» و «دنیای صوفی» را به مخاطبان ادبیات سلامت توصیه کرد.