تشکیل کمیته تخصصی احصای شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت در استان زنجان+ تصاویر

تشکیل کمیته تخصصی احصای شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت در استان زنجان+ تصاویر

نخستین نشست کمیته احصای شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت، به ریاست دکتر شعوری و با دبیری دکتر حسین‌زاده و حضور اعضای اصلی کمیته از دستگاه‌ها و معاونت‌های ذی‌ربط، در سالن معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در ابتدای جلسه دکتر حسین‌زاده، رئیس مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت امور اجتماعی، مهم‌ترین عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را طبقه اجتماعی، اشتغال، انزوای اجتماعی، استرس، اعتیاد و… عنوان کرده و اظهار داشت: نابرابری در شاخص‌ها منجر به نابرابری در سلامت افراد جامعه می‌شود. وی هدف از نشست این کمیته را شناخت بی‌عدالت‌های موجود در سلامت و تحلیل نابرابری‌ها و شناخت عوامل ایجاد‌کننده آن، کمک به جوامع در زمینه شناسایی شکاف‌ها، کمک به سیاست‌گذاران و ذی‌نفعان کلیدی برای دستیابی به درک بهتر عوامل و بهبود و ارتقای ۱۵درصدی شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت تا پایان سال ۹۸ بیان کرد.

دکترحسین‌زاده گفت: شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت، استخراج‌شده از شاخص‌های ۶۹گانه مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت بوده و مهم‌ترین حیطه‌های آن را محیط فیزیکی و زیر ساخت‌–‌حکمرانی‌–‌توسعه انسانی و اجتماعی و سلامت اعلام کرد. وی ضمن برشمردن شاخص‌های ۱۷گانه و در دستگاه‌های متولی آن شاخص‌ها، موارد مورد انتظار خود را از این نشست به شرح ذیل بیان کرد:

  • ارسال شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت مربوط به سال‌های ۹۶ و ۹۷، توسط دستگاه‌های متولی به دبیرخانه ساغ استان، با تایید مسئول دستگاه
  • بهبود و ارتقای ۱۵درصد شاخص‌های ۱۷گانه تا پایان سال ۹۸ نسبت به شاخص‌های سال قبل
  • ارائه گزارش پیشرفت و بهبود شاخص‌ها، به صورت فصلی در کمیته احصای شاخص‌ها
  • ارائه توضیح توسط دستگاه‌های متولی در خصوص علت عدم بهبود شاخص‌ها در صورت عدم دستیابی به حدود مورد انتظار

دکتر شعوری، جانشین رئیس دانشگاه در امور اجتماعی و رئیس دبیرخانه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، ضمن خوش‌آمدگویی به مدعوین، دو رکن اصلی عدالت در جامعه را سلامت و امنیت در جامعه عنوان کرده و اظهار داشت که این دو رکن می‌تواند در جامعه تاثیرگذار باشد و لازم است کلیه مسئولین و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط حمایت خودشان را در این زمینه افزایش دهند. همچنین در خصوص میزان ماندگاری در برنامه‌های درمان و کاهش آسیب اعتیاد اظهار داشت: ما مسئولین باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که ورودی افراد معتاد به جامعه کمتر از خروجی آنها از مرحله اعتیاد باشد؛ که این کار تلاش همگانی را می‌طلبد و نیاز به آموزش درست و آگاهی‌بخشی بیشتر به جامعه، به‌خصوص جوانان دارد.

در پایان هر یک از اعضای کمیته تخصصی احصای شاخص‌های ۱۷گانه عدالت در سلامت، دیدگاه‌ها و نظرات خود را در خصوص این شاخص‌ها و نحوه بهبود آن بیان کردند.