تشکیل سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس، با تاکید بر مشارکت سازمان‌ها در اجرای برنامه جامع سلامت

تشکیل سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس، با تاکید بر مشارکت سازمان‌ها در اجرای برنامه جامع سلامت

سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان فارس، با تاکید بر اولویت‌های سلامت فارس و همکاری سازمان‌ها در تحقق اهداف برنامه جامع سلامت، برگزار شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزاررت بهداشت، این نشست با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری، مدیرکل امور اجتماعی استانداری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون اجتماعی، مشاور رئیس دانشگاه در کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی و رئیس دبیرخانه کارگروه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیران کل سازمان‌ها و نهادهای استان و با محوریت بررسی، پیگیری و رفع مشکلات بهداشتی تهدیده‌کننده سلامت، برگزار شد.

مهندس هادی پژوهش، معاون سیاسی امنیتی استاندار، در این نشست با تقدیر از استقبال سازمان‌ها از موضوعات مرتبط با سلامت مردم، تاکید کرد: وضعیت بهداشتی رودخانه‌های استان باید مورد توجه جدی قرار گیرد و بر اساس مقررات و همچنین مطالعات انجام شده، مانع از انجام کشاورزی با استفاده از فاضلاب ورودی به رودخانه‌ها شویم.

دکتر علی بهادر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، نیز با اشاره به هزینه زیاد و رنج فراوان افراد مبتلا به بیماری‌های گوارشی و کبدی، که به دنبال استفاده از ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی ایجاد می‌شود، گفت: لازم است با توجه به نوع مواد غذایی، که با ظروف پلاستیکی عرضه می‌شود، با جایگزین کردن ظروف گیاهی به سلامت جامعه کمک کرد.

کرامت‌الله افراشی، معاون اجتماعی دانشگاه، نیز با معرفی برنامه جامع سلامت و اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه وزیر کشور و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر اجرای این برنامه در استان فارس، همسو با دیگر استان‌های کشور تاکید کرد.

وی با اشاره به این‌که ۷۰ درصد مرگ‌و‌میر کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است، ادامه داد: از سویی دیگر نقش متولیان بهداشت و درمان در تامین سلامت ۲۰تا ۲۵ درصد است و مابقی سهم سلامت جامعه را سازمان‌ها و خود مردم بر عهده دارند که این امر نیازمند مشارکت همگانی و همکاری‌های بین‌بخشی است.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تدوین سند جامع سلامت استان، با تایید رئیس دانشگاه خبر داد که برای تضمین اجرا، از سوی استانداری به تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها ابلاغ می‌شود.

دکتر حسن جولایی، عضو هیئت علمی و رئیس مرکز تحقیقات ایدز در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز در ادامه این نشست، برنامه جامع سلامت را به صورت کلی معرفی کرده و گفت: برنامه جامع سلامت در حقیقت یک نیاز است که در چند استان کشور به صورت پایلوت به اجرا درآمده، این برنامه نقشه راه سلامت را به صورت بین‌بخشی تبیین می‌کند تا در راستای ارتقای شاخص‌های سلامت استان بتواند حرکت کند.