تشکیل سومین جلسه نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان+ تصاویر

تشکیل سومین جلسه نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان+ تصاویر

سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان در سال‌جاری، با دستور کار تبیین و تشریح نامه وزارتی (دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی)، در خصوص تشکیل کمیته استانی صیانت از حقوق مردم در سلامت و امنیت غذایی، بررسی وضعیت، تعیین و تکلیف تهیه و توزیع آب شرب در روستاهای غیر تحت پوشش آبفار استان، بررسی وضعیت بهداشتی فعالیت فروشندگان و دوره‌گردان در مجموعه تفریحی گاوازنگ (ائل داغی) و ارائه راهکار جهت ساماندهی آنها، به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان و رئیس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان و با حضور سازمان‌های عضو کارگروه، در سالن اجتماعات پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در ابتدای این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به برنامه‌های برگزارشده در یک ماه اخیر، از جمله طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، اظهار داشت: این طرح در استان زنجان همپای کشور با همکاری همه نهادها، خیرین، سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی پیش رفته است. دکتر پرویز قزلباش افزود: بر اساس آخرین آمارهایی که از طرح بسیج ملی کنترل فشار خون داریم عملکرد دانشگاه با همکاری همه نهادها، ارگان‌ها و خیرین مثبت است و افتخار بزرگی برای کشور است که یک پویش ملی بتواند یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز بیماری‌ها را مورد توجه قرار بدهد.

وی به سفر یک‌روزه منطقه ۳ آمایش کشوری و خیرین حوزه سلامت، با حضور دکتر علی آقامحمدی، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای خوب و راهبردی این تیم این بود که طی سفر به استان‌ها نقاط برجسته هر استان را مد‌نظر قرار بدهند و اگر تجربیات موفقی در استان است در محیط خودشان با حداقل تغییرات آمایشی به کار گیرند و استفاده کنند. مقام عالی دانشگاه بیان داشت: این هیئت ۲۰ نفره با همراهی همکاران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مسئولین دانشگاه و سازمان‌های مرتبط از ظرفیت‌های امور وقفی و خیریه حوزه سلامت استان زنجان بازدید کردند.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان این‌که این بازدید از حوزه سلامت استان موجب افتخار استان و مردم شهر زنجان است، ابراز داشت: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه سلامت استان برای این هیئت بسیار تاثیرگذار و اعجاب‌انگیز بود، بدین جهت که در استانی مثل زنجان اتفاقات بسیار خوب و هوشمندانه در سطح بالای خیرین حوزه سلامت اتفاق افتاده که در دیگر نقاط کشور کمتر دیده می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان همچنین به برگزاری کنگره فصلی سکته مغزی در بیمارستان ولیعصر زنجان اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی زنجان با دریافت نشان دیاموند در حیطه سکته حاد مغزی در بخش نورولوژی در کشور پیشرو است و با فاصله بسیار زیادی از دانشگاه‌های بزرگ‌تر قرار دارد. دکتر قزلباش با بیان این‌که در این حیطه به سمت استانداردسازی حرکت و سعی کردیم خودمان را با استانداردهای دنیا تطبیق دهیم، تصریح کرد: چند برند در دنیا وجود دارد که در اتحادیه اروپا است و شاخص‌هایی دارد که بر اساس این شاخص‌ها، دو هفته قبل بخش نورولوژی، استروک و سکته مغزی ما موفق شد بالاترین نشان اتحادیه اروپا را به خاطر استانداردهای بالایی که در این زمینه دارد و بسیار سختگیرانه است، کسب کند. وی با اشاره به برگزاری جشنواره آیین محبت در سال گذشته، اظهار داشت: امسال نیز این جشنواره را مردادماه به صورت کشوری برگزار خواهیم کرد.

مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: هدف از برگزاری جشنواره آیین محبت این است که نشان بدهیم که در استان زنجان با این ظرفیت بالا و با حرکت مردم، چنین اتفاقات خوبی افتاده که می‌تواند در سطح کشور نمونه باشد. مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان در خصوص بحث شورای برنامه‌ریزی اظهار داشت: بر اساس آخرین مصوبه دولت، کارگروه‌هایی پیش‌بینی شده که قبلاً تحت حوزه شورای برنامه‌ریزی تشکیل می‌شدند که در چهار کارگروه ازجمله حوزه فرهنگ، حوزه بانوان، حوزه اجتماعی و حوزه سلامت تجمیع شدند و تمام نهادها و دستگاه‌ها در این کارگروه نظراتشان را پیرامون مسائل منعکس می‌کنند.

دکتر محمدرضا صائینی، معاون بهداشتی دانشگاه، در این نشست با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، از حمایت امام جمعه و استاندار زنجان و مشارکت و همکاری سازمان‌ها، ادارات، نهادها و موسسات استان تقدیر کرد. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهارداشت: در راستای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، ۸/۷۴ درصد از جمعیت گروه هدف استان زنجان شامل تمام افراد ۳۰ سال و بالاتر، بیماران کلیوی در هر سنی و زنان باردار، تا تاریخ یکم تیرماه، غربالگری شدند.  رئیس مرکز بهداشت استان زنجان تعداد مراکز و ایستگاه‌های سنجش فشار خون در استان را در مجموع ۷۹۷ مورد برشمرد که از این تعداد ۶۵۲ واحد بهداشتی شامل پایگاه‌های سلامت، مراکز خانه‌های بهداشت و خدمات جامع سلامت و ۱۴۵ مورد ایستگاه ثابت و سیار هستند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار زنجان ضمن تشکر از دانشگاه علوم پزشکی، مدیران، فرمانداران و مجموعه دوستانی که از گذشته تا امروز در حوزه‌های مختلف در حوزه سلامت جامعه، از جمله طرح ملی فشار خون اهتمام داشتند، اظهار داشت: امروز استان زنجان به عنوان استانی که در طرح ملی کنترل فشارخون، ۸/۷۴ درصد از جمعیت گروه هدف را تحت پوشش قرار داده است، جزو پیشروترین استان‌ها در این حوزه است. دکتر مرادی افزود: انتظار داریم که افزایش همکاری را در این راستا داشته باشیم تا بتوانیم انسان سالم و جامعه سالم داشته باشیم.

رئیس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان بیان داشت: رویکرد مباحثی که در این جلسه مطرح می‌شود کاهش سبد هزینه درمان در سبد هزینه خانوار است. وی با عرض تبریک به دانشگاه علوم پزشکی زنجان و استان در خصوص توفیق حاصل‌شده در بخش نورولوژی و دریافت نشان دیاموند، تصریح کرد: این توفیقات می‌تواند نویدبخش این باشد که مردم استان دغدغه‌هایشان در حوزه سلامت و درمان می‌تواند کمتر باشد، چرا که همکاران عزیز و پزشکان، پیراپزشکان و مدیریت دانشگاه در این حوزه به خوبی تلاش می‌کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان از برگزاری جشنواره آیین محبت، به صورت کشوری، استقبال کرد و افزود: این جشنواره اتفاقی است در سطح ملی و صرفاً به صورت دستگاهی شاید نتواند آن توفیق را داشته باشد، چرا که وقتی ما جشنواره ملی در استان برگزار می‌کنیم یعنی اعتبار استان است. رئیس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان بیان داشت: درخصوص برگزاری جشنواره آیین محبت پیشنهاد می‌شود که کمیته استانی متشکل از دانشگاه و دستگاه‌های ذیربط تشکیل شود و در این راستا استانداری هم آمادگی دارد یک جشنواره آبرومندی را برگزار کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان با تاکید بر این‌که استان زنجان بهشت خیرین است، افزود: باید بتوانیم این جشنواره را هم به صورت نماد، نمونه‌اش را در کشور بیشتر کنیم و به نحو مطلوب‌تری برگزار کنیم. به گفته دکتر مرادی آنچه که در حوزه دخانیات مهم است آگاهی‌بخشی و فرهنگی است و باید به صدور مجوزها در این حوزه رسیدگی شود و همچنین در دادن امتیاز در خصوص مصرف دخانیات دقت کنیم و برخورد قضایی به عنوان آخرین ساز‌و‌کار در نظر گرفته شود.

رئیس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی تصریح کرد: در مناطق کمتر توسعه‌یافته و حاشیه شهر و در بعضی از نقاط شهر زنجان گزارش‌هایی واصل شده و طبیعتا مرکز بهداشت در این حوزه می‌تواند فعالیت داشته باشد و دستگاه‌های ذیربط، به ویژه دستگاه‌های فرهنگی، اجتماعی و سلامت، بهداشت و درمان در حوزه توجه به این نقاط باید مساله‌شناسی کنند و اقدامات عملی انجام دهند تا بخشی از جامعه، که به لحاظ موقعیت اقتصادی در این مناطق مستقر هستند، دسترسی به خدمات داشته باشند و از امتیازات بهره‌مند شوند.