تاکید معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر بهره‌گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی در کاهش آسیب‌های جامعه

تاکید معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر بهره‌گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی در کاهش آسیب‌های جامعه

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در کارگاه توجیهی، آموزشی اصول و مبانی مددکاری جامعه، بر ضرورت بهره‌مندی از ظرفیت مددکاران اجتماعی برای کاهش آسیب‌ها در جامعه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، کرامت‌الله افراشی گفت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری، مبنی بر این‌که بیماران دغذغه‌ای جز بیماری نداشته باشند، استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود برای ارتقای کیفیت خدمات درمانی، هتلینگ و حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج و نیازمند در برنامه‌های معاونت اجتماعی پیگیری می‌شود.

وی با تاکید بر توجه جدی به شرایط اجتماعی کشور در حوزه خانواده، کودکان، زنان، سالمندان، معلولان، آسیب‌های اجتماعی، جرایم، بیماری‌ها، سلامت اجتماعی، نشاط اجتماعی و سرمایه اجتماعی، افزود: برای کنترل این شرایط، بهره‌گیری از ظرفیت مددکاران اجتماعی در کنار سایر متخصصان، می‌تواند تاثیرگذار بوده و به ایجاد آرامش در جامعه کمک کند.

معاون اجتماعی دانشگاه اشغال تخت‌های بیمارستان‌ها، به‌ویژه تخت‌های ویژه، بیماران بدون صاحب، بیماران فاقد دفترچه بیمه، بیماران اتباع بیگانه و مواردی از این دست در حوزه اجرایی را از جمله مسایلی برشمرد که فرآیندهای پیچیده‌ای دارد و منابع مالی زیادی را می‌طلبد.

افراشی با اشاره به پیگیری برای ساختارسازی مناسب، ارتقای فرآیندها و کاهش هزینه‌ها، ادامه داد: کمبود کارشناس مددکار اجتماعی از دیگر مسایلی است که باید مدنظر قرار گیرد و در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها متناسب با ظرفیت تخت‌های بستری مددکار اجتماعی جذب شود تا روند غربالگری، ارزیابی، حمایت‌یابی، ارجاع و پیگیری گروه‌های هدف به نحو مطلوب انجام شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این‌که در حال حاضر حدود ۴۰ مددکار اجتماعی در ۲۶ بیمارستان استان مشغول به کار هستند، از تلاش برای بهبود شرایط معیشتی آنان خبر داد و تاکید کرد: در حوزه اقدام اجتماعی لازم است همه مددکاران اجتماعی درگیر شوند تا از ظرفیت سایر حوزه‌ها نیز استفاده کنیم و علاوه بر درمان بیماران، به مشکلات اجتماعی آنها نیز بپردازیم، زیرا درمان صحیح افراد بدون توجه به مشکلات اجتماعی امکان‌‌پذیر نیست.

در ادامه این کارگاه آموزشی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به بیان اصول و مبانی مددکاری اجتماعی، پیشگیری از خودکشی، بررسی فرآیندهای مددجویان در بیمارستان‌ها پرداخت و گفت: مددکاری اجتماعی، هنر کمک کردن به فرد برای گسترش به کارگیری استعدادهای فرد و استفاده از آنها برای حل مشکلات و مسایلی است که او در رابطه با خود یا محیط با آن روبرو است.

دکتر رقیه خسروی به انواع مدل‌ها در مددکاری اجتماعی، از قبیل مدل توسعه محلی، مدل برنامه‌ریزی اجتماعی و مدل اقدام اجتماعی پرداخت.

همچنین اکبر وزیری، مدیر مددکاری معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز با اشاره به اهمیت پیگیری موارد خودکشی ارجاعی به بیمارستان‌ها برای ارائه مشاوره و در صورت نیاز، ارجاع به مراکز تخصصی روانپزشکی، اقدام همه‌جانبه برای شناسایی و پوشش حداکثری خدمات به افراد در معرض خطر خودکشی را در کاهش این مشکل موثر دانست.

در پایان این کارگاه چالش‌های موجود در حوزه بیماران اتباع بیگانه، مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) بررسی و در خصوص همکاری‌های بین‌بخشی و انعقاد تفاهم‌نامه‌های تخصصی تبادل نظر شد.

این کارگاه با حضور کرامت‌الله افراشی، معاون اجتماعی دانشگاه، به همراه مدیران ارشد این معاونت، مدیران کل سازمان‌های بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، اتباع و مهاجران خارجی و مددکاران قطب جنوب کشور، با هماهنگی واحد مددکاری معاونت اجتماعی، در سالن شهدای گمنام ساختمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.