تاثیر قصه در سلامت فرد در گفت‌وگو با «عباس مخبر»؛ اسطوره‌شناس

تاثیر قصه در سلامت فرد در گفت‌وگو با «عباس مخبر»؛ اسطوره‌شناس

عباس مخبر، مترجم و اسطوره‌شناس درباره تاثیر قصه بر مخاطب گفت: «وقتی که قصه‌گوی خوبی باشی صرف‌نظر از این‌که در چه حوزه‌ای کار می‌کنی روی مخاطب تاثیر می‌گذاری و این تاثیر معمولا مثبت است. دانشجوهای من معتقدند حرف زدن من حال‌شان را خوب می کند و من به خاطر این تاثیر مثبت خوشحالم. پس می‌شود با داستان‌ها تراپی کرد. ما انسان‌ها به قصه معتادیم.»
مخبر در تشریح این مساله خواندن کتاب «حیوان قصه‌گو» نوشته جاناتان گاتشال را توصیه می‌کند. در بخش‌هایی از این کتاب می‌خوانیم: «ده‌ها هزار سال قبل هنگامی که ذهن ما انسان‌ها هنوز جوان بود و شمارمان اندک، برای هم قصه می‌گفتیم و اکنون ده‌ها هزار سال بعد، هنگامی که نوع ما گوشه و کنار کره زمین را پر کرده است بیشترمان هنوز به اسطوره‌های مربوط به منشاء چیزها محکم چسبیده‌ایم و از داستان‌هایی که روی صفحه کاغذ می‌خوانیم یا بر صحنه و بر پرده می‌بینیم هیجان‌زده می‌شویم. داستان‌های جنایی، جنگی، توطئه، واقعی و دروغ. ما به‌عنوان یک گونه به داستان معتادیم. حتی زمانی‌که جسم‌مان به خواب می‌رود، ذهن تمام شب بیدار می‌ماند و برای خودش قصه می‌گوید.»
عباس مخبر از ویژه‌گی‌های این کتاب می‌گوید: «حیوان قصه‌گو از قدیم می‌گوید که قصه‌گوها چه جایگاهی داشتند و قصه چه کارکردهایی داشته است.

قصه غیر از آموزش یک حالت شبیه‌ساز دارد که شما را با مشکلات زندگی آشنا می‌کند، این که تو برای برخورد با شرایط مشابه کسب آگاهی کنی از کارکردهای قصه است.

در کتاب حیوان قصه‌گو مطرح می‌شود که تبلیغات، گزارش ورزشی حتی دفاعیات یک وکیل مدافع همه قصه است و آدم‌های مرکب که همان شخصیت‌های ادبی هستند جهان را تغییر می‌دهند. حیوان قصه‌گو از آینده داستان می‌گوید که به کجا خواهد رفت. از کودکان می‌گوید که مخلوقات داستانی‌اند و قوه تخیل‌شان با قصه پرورش پیدا می‌کند، قصه آیینه زندگی است، دستور زبان جهانی است، شبیه سازی‌ست و ما به قصه معتادیم. از دیرباز تا به امروز…»
این مترجم نام‌آشنای ادبیات درباره سنت قصه‌گویی می‌گوید: «ما یک سنت قصه‌گویی اسطوره‌ای داریم، اسطوره‌ها به‌صورت شفاهی سینه به سینه منتقل می‌شدند.»
مترجم کتاب «قدرت اسطوره» در تشریح قصه درمانی نیز می‌گوید: «مساله قصه درمانی این روزها مطرح است مثلا الان دکتر عبدالرضا ناصرمقدمی متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان سینا بیماری «ام اس» را با اسطوره درمان می‌کند. او کتابی تحت عنوان «خوانش بیماری در بستر اسطوره» را در همین ارتباط تالیف کرده است.»
عباس مخبر با ارائه نمونه دیگری از قصه درمانی اضافه می‌کند: «جوزف کمبل هم با یک روان شناس، بیماران روانی را به کمک اسطوره‌ها درمان می‌کردند. به این صورت که دکتر مشکلات بیمار را مطرح کرده و کمبل موارد مشابه را پیدا می‌کرد و با همکاری هم به معالجه بیمار می‌پرداختند. قاعدتا با همه این شواهد موجود، قصه از ضروریات زندگی انسان‌هاست و اگر چنین نبود در پروسه تکامل از بین می‌رفت. اما قصه مانده است و به شکل‌های مختلف درآمده است.»