بسیج ملی کنترل فشار خون آغاز می شود

بسیج ملی کنترل فشار خون آغاز می شود

بسیج ملی کنترل فشار خون با اهدافی مانند افزایش سواد سلامت جامعه، شناسایی و کشف موارد فشار خون بالا، اطلاع رسانی درخصوص کاهش مصرف نمک روزانه مردم و کنترل صنایع و ساختارهای مرتبط، از ۲۷ اردیبهشت ماه جاری آغاز می شود.

در اهمیت برگزاری این بسیج ملی، همان بس که رئیسجمهوری کشورمان، ضمن ارزشمند خواندن این اقدام، دستور همکاری سایر ارگان‌ها را در اجرای این حرکت ملی را صادر کرده است.
طبق آخرین مطالعات شیوع فشار خون بالا در کشور در افراد بالای ۲۵ سال، ۲۷ درصد است که نیمی از آن‎ها از بیماری خود بی اطلاعند و نیمی دیگر که مطلع هستند درمان موثر نمی گیرند،  این در حالی است که فشار خون بالا از مهم‎ترین عوامل خطر و تهدیدکننده سلامت مردم همچنین مرگ زودرس ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی به شمار می رود و متاسفانه روند افزایشی ابتلا به آن بار مالی زیادی را به سیستم بهداشتی درمانی کشور تحمیل می کند.
سبک زندگی غلط و عدم آگاهی کافی نسبت به رفتارهای پیشگیرانه یکی از دلایل مهم افزایش بیماری‎های غیر واگیر در کشور است، رفتارهایی که تنها با ارتقای سواد سلامت اصلاح می شوند.
سواد سلامت (Health Literacy) مفهومی است که توجه و بکارگیری مولفه‌های آن در زندگی بشر امروزی، با بروز انواع و اقسام بیماریهای نوپدید، ضرورت دارد و عبارت از مهارت‎هایی شناختی، اجتماعی که تعیین کننده انگیزه و قابلیت افراد در دستیابی، درک و به کارگیری اطلاعات به طریقی که منجر به حفظ و ارتقای سلامت آن ها شود، است. به عبارتی ساده تر یعنی افراد توانایی درک و سپس عمل به توصیه‎های بهداشتی را داشته باشند.
در همین راستا سازمان جهانی بهداشت بیانیه ای صادر کرده است که بر مبنای آن، سواد سلامت نقش اساسی در تعیین نابرابری‎های سلامت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دارد. سطح سواد سلامت قابل قبول، سبب میشود که مردم در زمینه موضوعاتی که با سلامت آنها گره خورده است، تفسیر و تحلیل مناسب داشته باشند و بیشتر و بهتر بتوانند از خود و اطرافیان خود، در برابر عوامل بیماریزا مراقبت کنند.
مطالعات مختلف، نشان داده است که، در جوامعی که سطح سواد سلامت مردم، از میزان قابل قبولی برخورداراست، هم مردم با نشاط‌ ‌تر، سالم‌تر و پویاترند و هم دولت‌ها، کمتر متحمل هزینه‌های سرسام آور درمان می‌شوند و بدین ترتیب، هزینه‌هایی که بناچار باید صرف درمان شود، صرف پیشگیری و بهداشت مردم خواهد شد و این مهم، کیفیت و سبک زندگی مردم را نیز بهبود می بخشد. به همین دلیل، کشورهایی که دارای نظام سلامت کارآمد هستند، برای افزایش سطح سواد سلامت مردم، سیاستگذاری می کنند و برنامه دارند.
با توجه به اهمیت این موضوع، متولیان سلامت در تمام کشورها باید برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای این مهم طراحی کنند و با یاری سایر نهادهای متولی آموزش و همچنین مشارکت جدی رسانه‌ها در جهت افزایش سطح سواد سلامت مردم بکوشند. در چند ‌سال اخیر، بیشتر نظام‌های درمانی مترقی در دنیا بخش زیادی از فعالیت‌ها و منابع خود را به حوزه آموزش عمومی اختصاص داده‌اند؛ چراکه برای دستیابی به جامعه سلامت‌محور که هدف نهایی هر نظام سلامتی است، باید به مقوله آموزش و افزایش آگاهی عمومی در این حوزه توجه بیشتری کرد.
وزارت بهداشت نیز توجه به موضوعات پیشگیرانه بهداشتی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است، چراکه با برخورداریمردم از سطح قابل قبولی از سواد سلامت، برنامه‌ها در زمینه پیشگیری و بهداشت با سرعت و قوت بیشتری ادامه می یابد.
از منظری دیگر، اگر دانش سلامت به رفتار سلامت منجر نشود، نتیجه‌ای ندارد. جامعه ما در این زمینه  ضعف دارد و همه هدف‌ها باید به سمت ایجاد رفتار سالم تغییر پیدا کند. این‎که بدانیم سبک تغذیه غلط، کم تحرکی و استعمال دخانیات همه سلامتی افراد را تهدید می کنند اما همچنان همان مسیر را ادامه داده و اصلاح نکنیم، نتوانسته ایم از دانش خود بهره ای ببریم که سالم بمانیم و یا کمتر بیمار شویم.
بخش دیگر، ارتباط مستقیم با افراد ندارد و مرتبط با ساختار صنایع ماست که نیازمند مشارکت بین‎بخشی است. برای کنترل بیماری‎های غیر واگیر، باید تمام بخش‎ها، نهادها و دستگاه ها به کمک وزارت بهداشت بشتابند و در برگزاری مطلوب بسیج های ملی حوزه سلامت، یاری رسانند، چراکه ۶۵ درصد از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت خارج از مجموعه وزارت بهداشت هستند که تنها بار مالی درمان بیماری‎های ناشی از آنها به وزارت بهداشت تحمیل می شود.
بنابراین بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برای دستیابی به اهدافش در گام نخست مستلزم افزایش سواد سلامت مردم با همیاری رسانه‎ها و اصلاح رفتارهای فردی و کسب شیوه های خودمراقبتی است و در گام بعدی نیز مشارکت‎های درون بخشی و بین بخشی است که با تلاش‎های جدی بتوانیم بیماری های غیر واگیر که عامل ۸۰ درصد مرگ و میرها در کشور محسوب می شوند، را کنترل کنیم و  در افزایش نرخ امید به زندگی سالم، افق روشنی را در پیش رو داشته باشیم.