برگزاری کلاس‎های آموزشی در کانون‎های سلامت محله شهرستان زاهدان

برگزاری کلاس‎های آموزشی در کانون‎های سلامت محله شهرستان زاهدان

مهندس احمد بامری، رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در حاشیه برگزاری کلاس‎های آموزشی و توانمندسازی اعضای کانون‎های سلامت محلات گفت: یکی از اهداف دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کاهش هزینه درمان برای مردم است، می توانیم با مشارکت جمعی در کانون های سلامت محله شاهد کاهش هزینه‎های سلامت باشیم.

به گزارش پایگاه دبیر خانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، وی به لزوم اطلاع رسانی و ارتقای سطح سواد سلامت مردم تأکید کرد و گفت: در اجرای طرح ملی سلامت اولویت فعالیت ماحضور در میان مردم و آگاهی دادن به آن‎ها برای پیشگیری و سپس درمان و مقابله با بیماری‎ها است.

وی با بیان این‎که باید سواد سلامت اجتماعی مردم در حوزه های شهری ارتقای یابد، افزود: اجتماعی کردن حوزه سلامت یکی از راهکارهای این موضوع است

وی با اشاره به حوزه بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن افزود: رعایت بهداشت دهان و دندان و آموزش آسان‌ترین و بهترین راه این حوزه است  و می تواند مهم‎ترین رکن برای تأمین سلامت دهان و دندان افراد جامعه باشد آنچه امروز درمان می شود، دیروز قابل پیشگیری بود

وی با بیان این‎که هزینه درمان‎های دندانپزشکی کمر شکن است ادامه داد: این سبب می شود که عده کثیری از اقشار کم درآمد از خدمات درمانی دندانپزشکی محروم باشند اما وسایل پیشگیری از بیماری‎های دهان و دندان از قبیل مسواک، نخ دندان و خمیردندان بسیار ارزان و فراوان در دسترس همگان قرار گیرد و با توجه به این امر می توان از هزینه‎های گزاف درمان‎های دندانپزشکی، اتلاف وقت نیروی انسانی و صرف بی مورد مواد و وسایل جلوگیری کرد.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با اشاره به این‎که در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان هستیم گفت: شناسائی کانون‎های پر خطر این بیماری انجام شد هاست و در کنار تشدید فعالیت‎های نظام مراقبت بهداشت، اقدامات آموزشی درکانون‎های سلامت محله در محل های پر خطر نیز در حال انجام است.

مهندس بامری، ضمن تشکر از همکاری مدیریت پسماند شهرداری زاهدان با توجه به اهمیت موضوع تفکیک زباله از مبدا، برگزاری کلاس های آموزشی در کانون‎های سلامت محله را برای این موضوع اقدام مناسبی عنوان کرد و افزود : با جمع آوری صحیح زباله میتوانیم به زندگی سالم فرزندان خود رنگ واقعیت ببخشیم.

وی با اشاره به این‏‎‏که تا کنون کلاس‎های متعددی در این زمینه برپا شده است، افزود : این کلاس‎ها با هدف کمک به محیط زیست ، استفاده مجدد از مواد قابل بازیافت و پایین آوردن هزینه های خدمات شهری در بخش جمع آوری و دفع پسماند برگزار می‎شود و بسته های تشویقی  شامل کتاب ، بروشور و.. توزیع شده است.

شایان ذکر است: کلاس‎های آموزشی محور سلامت بهداشت ودهان، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و روش های تفکیک زباله با حضورکارشناسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، کارشناسان سازمان مدیریت پسماند شهرداری زاهدان و دانشجویان داوطلب سلامت و دبیر و جانشین دبیر کانون سلامت محله و جمع حداکثری ساکنین محله برگزار شد.