برگزاری کلاس‌های آموزشی در کانون‌های سلامت محله شهرستان زاهدان

برگزاری کلاس‌های آموزشی در کانون‌های سلامت محله شهرستان زاهدان

کلاس‌های آموزشی‌محور سلامت و بهداشت دهان، تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو و روش‌های تفکیک زباله، با حضور کارشناسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، کارشناسان سازمان مدیریت پسماند شهرداری زاهدان و دانشجویان داوطلب سلامت و دبیر و جانشین دبیر کانون سلامت محله و جمع حداکثری ساکنین محله، در شهرستان زاهدان برگزار شد.
به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، مهندس احمد بامری، رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، در حاشیه برگزاری کلاس‌های آموزشی و توانمندسازی اعضای کانون‌های سلامت محلات گفت: یکی از اهداف دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کاهش هزینه درمان برای مردم است؛ می‌توانیم با مشارکت جمعی در کانون‌های سلامت محله شاهد کاهش هزینه‌های سلامت باشیم.

بامری به لزوم اطلاع‌رسانی و ارتقای سطح سواد سلامت مردم در حوزه شهری تأکید کرد و گفت: در اجرای طرح ملی سلامت یکی از اولویت‌ها حضور در میان مردم و آگاهی دادن به آنها برای پیشگیری و سپس درمان و مقابله با بیماری‌هاست.

وی با بیان این‌که باید سواد سلامت اجتماعی مردم در حوزه‌های شهری ارتقا یابد، افزود: اجتماعی کردن حوزه سلامت یکی از راهکارهای این موضوع است ودر دندانپزشکی، پیشگیری اهمیت و ارزش خاصی دارد و آموزش مؤثر بهداشت دهان‌ و‌ دندان می‌تواند بهترین و آسان‌ترین راه برای تأمین سلامت دهان و دندان افراد جامعه باشد و آنچه امروز درمان می‌شود، دیروز قابل پیشگیری بود و نظر به این‌که هزینه درمان‌های دندانپزشکی بالا بوده و این سبب می‌شود که عده کثیری از اقشار کم‌درآمد از خدمات درمانی دندانپزشکی محروم باشند، اما وسایل پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان از قبیل مسواک، نخ دندان و خمیردندان بسیار ارزان و فراوان در دسترس همگان قرار گیرد و با توجه به این امر می‌توان از هزینه‌های گزاف درمان‌های دندانپزشکی، اتلاف وقت نیروی انسانی و صرف بی‌مورد مواد و وسایل جلوگیری کرد.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با اشاره به این‌که در آستانه فرا رسیدن عید سعید قربان هستیم، گفت: از ابتدای سال تا کنون ۱۶ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در شهرهای زیرمجموعه این دانشگاه شناسایی شده است، که ۱۴ نفر از این موارد در شهر زاهدان بوده است. وی با اعلام شناسایی کانون‌های پر‌خطر این بیماری، گفت: در کنار تشدید فعالیت‌های نظام مراقبت بهداشت، اقدامات آموزشی درکانون‌های سلامت محله در محل‌های پر‌خطر انجام شده است. مشارکت در آموزش همگانی و برگزاری جلسات آموزشی، مهم‌ترین وظیفه این دانشگاه در حوزه تب کریمه کنگو محسوب می‌شود.

مهندس بامری ضمن تشکر از همکاری مدیریت پسماند شهرداری زاهدان و با توجه به اهمیت موضوع تفکیک زباله از مبدا، برگزاری کلاس‌های آموزشی در کانون‌های سلامت محله را اقدام مناسبی عنوان کرد و افزود: با جمع‌آوری صحیح زباله می‌توانیم به زندگی سالم فرزندان خود رنگ واقعیت ببخشیم. وی با اشاره به این‌که تا کنون کلاس‌های متعددی در این زمینه برپا شده است، افزود: این کلاس‌ها با هدف کمک به محیط زیست، استفاده مجدد از مواد قابل بازیافت و پایین آوردن هزینه‌های خدمات شهری در بخش جمع‌آوری و دفع پسماند برگزار می‌شود.

در این مراسم بسته‌های تشویقی، شامل کتاب، بروشور و…، در میان مردم توزیع شد.