برگزاری کارگروه اجتماعی، فرهنگی زنجان در خصوص تبیین و تشریح ضرورت برگزاری مجمع سلامت استان و شهرستان‌های تابعه

برگزاری کارگروه اجتماعی، فرهنگی زنجان در خصوص تبیین و تشریح ضرورت برگزاری مجمع سلامت استان و شهرستان‌های تابعه

چهارمین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده، به ریاست استاندار و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیر‌کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و سایر اعضای کارگروه، در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان، برگزار شد.


به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، در خصوص دومین دستور کار جلسه، با موضوع «تبیین و تشریح ضرورت برگزاری مجمع سلامت در استان و شهرستان‌های تابعه» اظهار داشت: موضوع برگزاری مجامع سلامت در استان و شهرستان‌ها در راستای تامین سلامت است که حقی همگانی است و تحقق رویکرد سلامت همه‌جانبه و انسان سالم در همه قوانین سیاست‌های اجرایی و مقررات باید مورد توجه باشد و مردم، نهادهای دولتی و غیردولتی همه باید در ارتقای سلامت نقش خود را ایفا کنند و دانشگاه تنها قادر به پوشش۲۰ یا ۲۵ درصد از این حوزه است.

دکتر قزلباش در ادامه جلسه اهداف برگزاری مجامع سلامت را به این صورت بیان کرد:

  • اجتماعی شدن سلامت
  • تسهیل دستیابی کشور به جایگاه اول شاخص‌های سلامت و عدالت در سلامت
  • افزایش آگاهی، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمندسازی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقای سلامت
  • شناسایی و تقدیر از برترین‌های سلامت

وی با اشاره به برگزاری نشست شورای پیام‌گزاران سلامت و شعار آن در استان، که «تفریح بانشاط، سلامت روان و سلامت اجتماعی» نام‌گذاری شده است، تصریح کرد: شورای پیام‌رسان و شورای پیام‌گزاران سلامت، سعی در اجتماعی شدن سلامت و حساس کردن مردم نسبت به این حوزه دارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی انتخاب اولویت‌های نشست شورای پیام‌گزاران سلامت دستگاه‌های اجرایی در حوزه سلامت در سال ۹۶ را به ترتیب: سلامت روان – کمبود فضای تفریحی سالم – بهداشت مدارس – آسیب‌های اجتماعی – بیماری‌های غیر‌واگیر و مزمن – سوانح و حوادث رانندگی بیان کرد. وی از کلیه دستگاه‌های اجرایی، به‌خصوص فرمانداران شهرستان‌ها خواست در برگزاری مجامع سلامت شهرستان‌ها، طبق جدول زمانی تعیین‌شده، مشارکت کنند.

استاندار و رئیس کارگروه در خصوص اجتماعی شدن سلامت اظهار داشت: لازم است با هماهنگی فرمانداران و بخشداران، آموزش‌های لازم در موضوعات تغییر سبک زندگی و عوامل محیطی تاثیرگذار بر سلامت، توسط دانشگاه علوم پزشکی، در سراسر استان به دهیاران ارائه شود تا آنها مطالب و آموخته‌های خود را به مردم انتقال دهند. دکتر حقیقی در ادامه خواستار تشکیل دفتر پیگیری و اقدامات در حوزه سلامت، در واحد اداره‌کل امور اجتماعی استانداری شد تا اقدامات و نتایج صورت‌گرفته در حوزه سلامت از سوی فرمانداران به این دفتر ارسال شود.

استاندار در پایان جلسه خواستار عملیاتی شدن برنامه‌های اجتماعی شدن سلامت در بین مردم و مشخص شدن وظایف دستگاه‌های اجرایی در سند امنیت غذایی و تدوین برنامه عملیاتی بر اساس این وظایف و اقدامات لازم شد.