برگزاری پنجمین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در زنجان

برگزاری پنجمین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در زنجان

پنجمین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده، به ریاست دکتر حقیقی، استاندار و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان و دبیر کارگروه و سایر اعضای کارگروه در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر قزلباش در خصوص تغییر زمان داروخانه هلال‌احمر از شبانه‌روزی به حالت روزانه، اظهار داشت: از دیدگاه دانشگاه علوم پزشکی با توجه به این‌که فعالیت این داروخانه شبانه‌روزی است و منطقه جنوب شرقی شهر را پوشش می‌دهد و مجوز این داروخانه برای کار شبانه‌روزی است و همچنین به دلیل وجود درمانگاه در کنار این داروخانه، لازم است مراجعه‌کنندگان به درمانگاه با مراجعه به این داروخانه به داروهای مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند؛ بنابراین تغییر این داروخانه از شبانه‌روزی به روزانه قابل توجیه نیست.

دکتر قزلباش ضمن اشاره به علائم بیماری آنفلوآنزا، اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزا شبیه سرماخوردگی است که دارای علائمی چون تب، لرز، درد عضلانی، خستگی و گلودرد و… بوده، با این تفاوت که شدیدتر از سرماخوردگی است.

وی دلایل اهمیت مراقبت از بیماری آنفلوآنزا را غیرقابل پیش‌بینی بودن وقوع اپیدمی، سرعت و وسعت انتشار بسیار بالا، بالا بودن عوارض و مرگ‌و‌میر، به‌خصوص در گروه‌های در معرض خطر، قابل سرایت انواع حیوانی به انسان، ایجاد سوش‌های جدید ویروس و حساس بودن سیستم ایمنی انسان، عواقب گسترده اجتماعی و اقتصادی به دنبال بروز اپیدمی دانست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان میزان مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری آنفلوآنزا را ۱- ۵/. درصد در جمعیت هدف و مرگ‌و‌میر ناشی از آنفوآنزای حاد پرندگان را حدود ۷۰ درصد بیان کرد. وی مهم‌ترین افراد در معرض خطر بیماری آنفلوآنزا را به شرح ذیل بیان کرد:

  • سالمندان (افراد بالای ۵۰ سال).
  • ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آن.
  • بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن (ریوی از جمله آسم، قلبی- عروقی، به‌جز ‌هایپرتانسیون، خونی، کلیوی، کبدی، متابولیک، از جمله دیابت ملیتوس).
  • بیماران مبتلا به بیماری‌هایی که سیستم تنفسی را مختل می‌کنند، از جمله بیماری‌های احتقانی، صدمات نخاعی، اختلالات صرعی و اختلالات عصبی عضلانی.
  • خانم‌های بارداری که سه ماهه دوم و سوم حاملگی آنان مقارن با فصل شیوع آنفلوآنزا می‌باشد.
  • کودکان و نوجوانان ۶ ماهه تا ۱۸ ساله‌ای که تحت درمان طولانی‌مدت با آسپرین هستند.
  • کودکان ۶ ماه تا ۴ سال (۵۹ ماه).

دکتر قزلباش در ادامه به وضعیت شیوع آنفلوآنزا در زنجان و مقایسه آن با سایر استان‌های کشور پرداخته و اظهار داشت: در استان‌هایی مثل تهران، البرز، اصفهان و آذربایجان شرقی تعداد موارد مثبت بالا بوده و زنجان نسبت به آنها در رتبه پایین‌تر قرار دارد. استان زنجان با ۱۷ مورد گزارش مثبت در رتبه ۲۶ کشوری بوده و در شهرستان‌ها نیز ۲۲۶ مورد بستری و ۲۱۵ عدد نمونه‌برداری صورت گرفته است.

دکتر قزلباش مهم‌ترین انتظارات از دستگاه‌های اجرایی استان را در خصوص پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های حاد تنفسی، از جمله آنفلوآنزا را اطلاع‎رسانی عمومی و آموزش از طریق صدا‌‌و‌سیما، آموزش دستگاه‌ها به پرسنل خود و نظافت و در دسترس بودن صابون و لوازم شستشوی دست برای کارکنان و ارباب رجوع، آموزش و آگاهی‌سازی دانش‌آموزان و رسیدگی به نظافت سرویس‌های بهداشتی مدارس، آموزش و آگاهی‌سازی  به زندانیان و پرسنل آنها و رسیدگی به نظافت مکانی، آموزش و آگاهی‌سازی به سربازان و کادر پرسنل در جهت رسیدگی به نظافت اردوگاه‌ها دانست.

همچنین دکتر حقیقی، استاندار زنجان، از هلال‌احمر استان خواست که داروخانه هلال‌احمر از نظر تامین و توزیع داروهای نایاب و کمیاب در قالب شبانه‌روزی به فعالیت خود ادامه دهد.  رئیس جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در خصوص شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان اظهار داشت: اولا این بیماری یک موضوع جدید نیست و مردم نباید نگران آن باشند و همه ساله در همین فصل این بیماری با شدت و ضعف شیوع پیدا می‌کند و ثانیا لازم است آموزش و اطلاع‌رسانی از کلیه رسانه‌ها، از جمله صدا‌و‌سیما، انجام گیرد. دکتر حقیقی همچنین آموزش و آگاهی‌سازی در زندان‌ها، پادگان‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و… را برای جمعیت هدف و کارکنان خود با برنامه‌ریزی مناسب، با نظارت دانشگاه علوم پزشکی، خواستار شد.