برگزاری نخستین کمیته تخصصی آسیب‌های اجتماعی محیط‌های دانشجویی در مشهد

برگزاری نخستین کمیته تخصصی آسیب‌های اجتماعی محیط‌های دانشجویی در مشهد

نخستین کمیته تخصصی آسیب‌های اجتماعی محیط‌های دانشجویی ۷ بهمن ۹۷، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در مجتمع آموزشی_‌پژوهشی و فرهنگی سپید این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، در این نشست نمایندگانی از معاونت‌های دانشجویی_‌فرهنگی دانشگاه‌های فردوسی، علمی و کاربردی، پیام نور، غیرانتفاعی فردوس (به‌عنوان ناظر خوابگاه‌های خودگردان مشهد) و همچنین منوچهری، معاون اداره‌کل مدیریت اجتماعی استانداری خراسان رضوی و نماینده‌ای از معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، که رابط این کمیته با استانداری است حضور داشتند.

در ابتدا دکتر حمیدرضا رحیمی، معاون مدیر دانشجویی علوم پزشکی مشهد و دبیر کمیته، ضمن معرفی اعضای حاضر در نشست با ارائه گزارشی به بررسی گونه‌شناسی آسیب‌های اجتماعی پرداخت و سپس از حاضران خواست که نظرات خود را پیرامون عملیاتی شدن برنامه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی محیط‌های دانشجویی بیان کنند.

در ادامه دکتر نگار اصغری‌پور، مسئول اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر کمیته اضطراب‌زدایی در این دانشگاه، که به نمایندگی از دکتر مهدی ابراهیمی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس کمیته تخصصی آسیب‌های اجتماعی محیط‌های دانشجویی در این نشست حضور داشت، با بیان نتیجه پژوهش‌های صورت‌گرفته در دانشگاه، گفت: اولویت بر پیشگیری و بعد مداخلات درمانی برای آسیب‌دیده‌ها می‌باشد، وی با اشاره به این اصل که اگر استرس و اضطراب مدیریت و کنترل شود به راحتی از بروز آسیب‌های اجتماعی محیط‌های دانشجویی پیشگیری می‌شود، اذعان کرد: مرحله بعدی جلوگیری از بروز چنین آسیب‌هایی افزایش سطح نشاط، شادمانی، رفاه و بهزیستی روان‌شناختی است.

اصغری‌پور ادامه داد: الزاما کسی که افسردگی‌اش کم می‌شود فرد با نشاطی نیست، ما اگر اختلال و آسیب را از فرد می‌گیریم حتما باید برایش برنامه جایگزینی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برای روش‌های پیشگیری الزاما باید از قالب‌های تکراری، همچون کلاس و کارگاه و بروشور خارج شویم و به روش‌های نوین فکر کنیم.

در ادامه دکتر نسرین کیوانفر، معاون مدیر سلامت و رفاه دانشگاه فردوسی مشهد، به بررسی روش‌های کارآمد افزایش نشاط در بین دانشجویان پرداخت و تنوع در برگزاری برنامه‌ها را بسیار کارآمد عنوان کرد.

منوچهری، معاون اداره‌کل اجتماعی استانداری خراسان رضوی، نیز با جمع‌بندی نظرات حاضران، با اشاره به این نکته که لزوما نشاط اجتماعی، شادی مبتذل و پایکوبی نیست از ایام عزاداری محرم و صفر یاد کرد و گفت: در آن ایام با آن که مردم نشاط اجتماعی دارند چون انگیزه برگزاری مراسم مذهبی در آنها زنده است، اما لزوما شاد نیستند.

وی یکی از بهترین راه‌های پیشگیری این آسیب‌ها در بین دانشجویان را سوق دادن آنها به سمت مشارکت‌های اجتماعی عنوان کرد و به آمادگی اداره‌کل مشارکت‌های اجتماعی استانداری برای حضور دانشجویان در سمن‌ها تاکید کرد.

در همین راستا دکتر اصغری‌پور به وجود همتایار مشاوران در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: همتایاران دانشجویانی هستند علاقه‌مند که واسطه مسئولان و دوستانشان در دانشکده‌ها هستند.

در ادامه تک‌تک نمایندگان به بیان تجربیات و نکات مرتبط پرداختند و این موضوع سبب شد تا برای جلسه بعدی کمیته تخصصی هر نماینده بر اساس آنچه در محیط دانشجویی خود به‌عنوان آسیب درگیر است طرح موضوع مرتبط داشته باشد و زمینه نگارش برنامه عملیاتی سال ۱۳۹۸ را فراهم کند.