برگزاری نخستین کارگروه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام

نخستین کارگروه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام، با حضور رئیس دانشگاه و اعضاء کارگروه، در محل دفتر ریاست دانشگاه علوم‌پزشکی برگزار شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ دکتر کریم همتی، رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین در جلسه بیان کرد: با توجه به بالا بودن آمار اقدام به خودکشی در استان، اقدامات متناسبی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ازجمله خودکشی صورت نگرفته است.

وی ابراز کرد: تشکیل مرکز مداخله اجتماعی در استان ایلام ایده جدیدی است که پیگیری‌های آن در دست اقدام است. این مرکز طبیعتا یک مرکز چند وجهی است که علاوه بر دانشگاه علوم‌پزشکی برخی ادارات هم در آن دخیل هستند. تشکیل این مرکز در زمینه پیشگیری از خودکشی بارقه امیدی است که پس از تشکیل در استان ایلام به کل کشور تعمیم داده خواهد شد و شایسته است که اقدامات لازم و کافی در جهت تشکیل این مرکز صورت پذیرد.

دکتر همتی افزود: تخصیص اعتبارات به این مرکز در دسته برنامه‌های کلان قرار گرفته است.

دکتر صادقی‌فر، معاون اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام، ضمن تشکر از تلاش‌های ارزشمند ریاست  دانشگاه در پیگیری مقوله آسیب‌های اجتماعی، گفت: با توجه به وضعیت آسیب‌های اجتماعی در استان، بایستی دیدگاه فعال‌تری نسبت به موضوع خودکشی داشته باشیم. وی افزود: با توجه به طرح تقسیم ملی که بیش از ۲۰ آسیب اجتماعی از جمله: طلاق، حاشیه‌نشینی، زنان سرپرست خانوار، اختلالات روانپزشکی و… در آن مشخص شده است، هر دستگاه متولی اجرایی شدن یکی از این مقوله‌ها است و در استان ایلام مشخصا دانشگاه علوم‌پزشکی متولی موضوع اختلالات روانپزشکی با تاکید بر خودکشی است و دستگاه‌های دیگر نیز ضروری است به‌عنوان همکار به این موضوع ورود کنند.

دکتر صادقی‌فر خاطرنشان کرد: با توجه به ارائه پروپوزال از طرف دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام مقرر شده است که بودجه مناسبی درخصوص پیشگیری از خودکشی به استان ایلام تخصیص داده شود.

وی در ادامه گفت: در طرح تقسیم کار ملی، دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام متولی کارگروه‌های سلامت روان، مسائل اجتماعی- فرهنگی در محیط‌های دانشگاهی و بحث ایدز است و در بقیه کارگروه‌ها ازجمله: طلاق، حاشیه‌‌نشینی و… دانشگاه علوم‌پزشکی به‌عنوان دستگاه همکار فعالیت می‌کند.

وی بیان کرد: هدف از تشکیل کارگروه آسیب‌های اجتماعی در ساختار معاونت اجتماعی دانشگاه، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مطلوب و مناسب در جهت تدوین برنامه عملیاتی است که بتوانیم نقش متولی‌گری خود را به بهترین نحو ایفا کنیم.

دکتر صادقی‌فر از تلاش‌های خوب معاونت بهداشتی، معاونت غذا و دارو، معاونت درمان و مرکز تحقیقات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی معاونت تحقیقات و فناوری در ارتباط با مقوله خودکشی تقدیر کرد.

دکتر ولی‌زاده، روانپزشک و معاون آموزشی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام بیان کرد: در بحث اختلالات روانپزشکی و آسیب‌های اجتماعی حرکت دانشگاه علوم‌پزشکی در سال جاری مثبت ارزیابی می‌شود. وی افزود: علیرغم انجام تمام برنامه‌ریزی‌هایی که داشته‌ایم نتوانسته‌ایم آسیب‌های اجتماعی ازجمله خودکشی را کاهش دهیم پس بایستی کارهای انجام شده و تلاش‌های ما با میزان آسیب‌ها هم‌خوانی داشته باشد.

وی از تشکیل جلسات مشترک معاونت‌های دانشگاه علوم‌پزشکی ابراز رضایت کرد و گفت: در راستای تشکیل جلسات مشترک معاونت‌های حوزه دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام جلسه‌ای درخصوص نحوه ارجاع بیماران روانپزشکی و نحوه برخورد با بیمارانی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، تشکیل شد.

وی افزود: شایسته است به منظور فرهنگ‌سازی اقشار مختلف جامعه در بحث اختلالات روانپزشکی و پیشگیری از خودکشی کلاس‌های آموزشی بهداشت روان برای پرسنل دانشگاه علوم‌پزشکی برگزار شود.

دکتر ولی زاده در ادامه گفت: بایستی عوامل و نیروهای خارج از سازمان هم در بحث آسیب‌های اجتماعی شرکت داده شوند چون می‌توانند در تغییر ریسک فاکتورهای خودکشی نقش موثر دارند. وی گفت: شاید ما نتوانیم نقش موثری در برنامه‌های اجرایی داشته باشیم به دلیل این‌که فعالیت ما بیش‌تر در حوزه آموزش و برنامه است در صورتی که ریسک فاکتورها شامل اعتیاد، حاشیه‌نشینی، پیشگیری از توزیع مواد مخدر، ایجاد نشاط اجتماعی، فرهنگ‌سازی، ترافیک و… است که برنامه‌های اجرایی مناسبی را می‌طلبد.

دکتر راضی ناصری‌فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام گفت: در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی سه محور اصلی داریم که محور اول، استانداری است که ۸ کمیته کاهش آسیب‌های اجتماعی در رابطه با خوکشی تشکیل داده است که ۴ کمیته در اختیار دانشگاه علوم‌پزشکی قرار گرفته است و دانشگاه علوم‌پزشکی بایستی بیلان کاری خود را در این کمیته‌ها ارئه دهد. وی گفت: کاربران سامانه سیب آموزش کافی در زمینه ثبت صحیح اطلاعات ندیده‌اند و بایستی آموزش‌هایی مدون برای تمام کارکنان ارائه شود.

دکتر ناصری‌فر ابراز کرد: یک طرح در قالب برنامه WHO در دست اقدام است که از طریق استانداری اعتبار برای آن تعریف شده است. در این طرح با توجه به تمرکز نیروهای تخصصی در شهر ایلام، به صورت پایلوت برای شهر ایلام اجرا خواهد شد.

وی در خاتمه صحبت‌های خود آمار خودکشی‌های منجر به فوت و اقدام به خودکشی را در سطح استان به تفکیک جنسیت ارائه کرد.

دکتر روح الله استاک، معاون دانشجویی- فرهنگی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام گفت: بایستی موضوعات را صرفا از دید روانشناسی نگاه نکنیم و راهکارهای مربوط به حوزه اجتماعی را مد نظر قرار دهیم.

دکتر محمدیان، معاون پژوهشی مرکز آسیب‌های روانی و اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام ضمن تقدیر از همکاری استانداری با دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام گفت: ما در صدد راه‌اندازی یک مرکز تخصصی خدمات روانشناسی و مشاوره در مرکز استان هستیم، مجوز تاسیس این مرکز اخذ شده و مشکل نیروی انسانی نداریم تنها مشکل، در زمینه ایجاد فضای فیزیکی برای این مرکز است که امیدواریم با رایزنی‌ها و مساعدت مسوولین فضای فیزیکی مناسبی برای شروع فعالیت در اختیار این مرکز قرار گیرد.

گفتنی است، جلسه با اظهار نظر سایر اعضاء کارگروه آسیب‌های اجتماعی به پایان رسید.