برگزاری نخستین مجمع سلامت در شهرستان خوی+تصاویر

نخستین مجمع سلامت شهرستان خوی با حضور مسوولین وزارتی، استانی، شهرستانی و جامعه پزشکی و خیرین و فعالان عرصه سلامت در شهرستان خوی برگزار شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ نخستین مجمع سلامت شهرستان خوی با حضور دکتر محمد گلمکانی، مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به عنوان نماینده وزارت متبوع و دکتر اکبر موسوی، معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم‌پزشکی استان و سید محمد عابدی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی و حجت الاسلام سید رضی شکوری، امام جمعه این شهرستان و دکتر فاطمه مقدم تبریزی، رئیس دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی و جمع کثیری از مسوولین استانی و شهرستانی و  فعالان عرصه سلامت در یکی از تالارهای این شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر فاطمه مقدم تبریزی، رئیس دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمان این شهرستان در رابطه با اجتماعی شدن سلامت و اهداف مجمع ملی سلامت توضیحات مبسوطی ارائه کرد و گفت: مهم‌ترین کلید واژه در بحث اجتماعی شدن سلامت، مشارکت سازماندهی شده تمامی آحاد مردم در حوزه سلامت است.

دکتر مقدم تبریزی در ادامه افزود: مهم‌ترین دغدغه وزارت بهداشت و درمان، داشتن سبک زندگی سالم برای افزایش سطح سلامت جامعه است و نخستین گام و موثرترین عامل خودمراقبتی سواد سلامت است.

وی در ادامه در مورد همکاری بین‌بخشی و عدالت در سلامت توضیحات مبسوطی ارائه کرد و در مورد اهداف مجمع سلامت گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف این مجمع افزایش آگاهی، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی اجتماعی، توانمندسازی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقای سلامت و شناسایی و تقدیر از برترین‌های عرصه سلامت بر اساس تعهد و مسئولیت اجتماعی سلامت از اهداف دیگر این مجمع است.

رئیس دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمان خوی ضمن برشمردن انتظارات از مجمع سلامت شهرستان، توضیحاتی در مورد طرح تحول نظام سلامت دولت تدبیر و امید از ابتدای سال ۱۳۹۳ تاکنون به صورت اجمالی داد.

دکتر مقدم تبریزی در مورد اهداف طرح تحول نظام سلامت گفت: کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی، ارتقاء کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی، حضور پزشکان متخصص مقیم در این بیمارستان‌ها و برنامه ترویج زایمان طبیعی به صورت کاملا رایگان و حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و ارتقاء کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی از اهداف این طرح ازشمند دولت تدبیر و امید است.

دکتر مقدم تبریزی در مورد کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های این شهرستان گفت: از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت در این شهرستان میزان ۸ میلیارد و پانصد میلیون تومان از جیب مردم جهت پرداخت هزینه‌های درمانی کاهش یافته است یعنی ماهانه مبلغ ۱۶۵ میلیون تومان هزینه‌های درمانی همشهریان کاهش یافته و مبلغ فوق از اعتبارات وزارتخانه پرداخت شده است.

وی در مورد ارتقاء کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های این شهرستان گفت: مبلغ ۵ میلیارد و۶۰۰ میلیون تومان از محل هتلینگ جهت بهسازی و نوسازی و بهبود استاندارد بخش‌های درمانی بیمارستان‌های قمربنی‌هاشم و شهید آیت الله مدنی هزینه شده است.

دکتر مقدم تبریزی در مورد ترویج زایمان طبیعی در طرح تحول نظام سلامت گفت: تاکنون ۱۹۲۵۰ نوزاد از طریق زایمان طبیعی به دنیا آمده که از بابت موارد زایمان‌های فوق هیچ مبلغی از بیماران دریافت نشده و در یک برآورد کلی مبلغ شش میلیارد و نهصد میلیون تومان سیستم متحمل هزینه شده است.

رئیس دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خوی در پایان در مورد عملکرد یکساله این دانشکده توضیحات مبسوطی ارائه کرد و گفت: افتتاح و بهره‌برداری از بیمارستان جدید الاحداث ۲۲۵ تختخوابی حضرت امام خمینی (ره) با اعتباری بالغ‌بر ۵۸ میلیارد تومان و به مساحت ۱۵۲۷۰ مترمربع در چهار طبقه شامل اورژانس ۱۸ تخت –LDR ده تخت – ICU8تخت- مامایی پرخطر ۲۴ تخت – بخش قلب مردان ۱۴ تخت- Postccu10 تخت –قلب زنان ۱۲ تخت –جراحی زایمان ۲۴ تخت – نوزادان ۲۵ تخت –اطفال ۴۸ تخت – اتاق عمل ۶ تخت – CCU13 تخت و تریاژ اورژانس۶ تخت که جمعا ۲۲۵ تخت است که از مهم‌ترین عملکرد این دانشکده است.

در ادامه این همایش باشکوه سید رضی شکوری امام جمعه این شهرستان ضمن تقدیر و تشکر از مسوولین اجرای مجمع سلامت گفت: موضوع سلامت یک موضوع بین‌المللی است و از اهمیت خاصی برخوردار است و با نظر مقام معظم رهبری متولی امر سلامت به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که سایر ارگان‌ها نیز باید از این امر حمایت کنند.

وی در ادامه ضمن بیان این‌که باید عوامل تهدیدکننده سلامت در جامعه مشخص شوند گفت: باید وزارت متبوع در این مورد طرح جامع آموزش به صورت علمی و ضابطه‌مند تهیه کند و دستورالعمل‌های پزشکی دین مبین اسلام طبق آیات و روایات باید در دانشگاه‌ها تدریس شود مثلا اقامه نماز باعث آرامش و سلامت روانی می‌شو که کشورهای اروپایی اکثراً علوم‌پزشکی خود را مدیون آیات و روایات می‌دانند.

در ادامه سید محمد عابدی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی ضمن ارج نهادن به مقام شامخ شهدا در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تقدیر و تشکر از فعالان عرصه سلامت گفت: بحث سلامت یکی از موضوعات استراتژیک در جامعه است و یکی از موضوعات مهم در روایات و آیات قرآن کریم موضوع سلامت است.

فرماندار شهرستان خوی در ادامه گفت: بحث استفاده از سموم کشاورزی و استفاده از هورمون‌های متفاوت و مواد نگه دارنده در صنایع غذایی یکی از مسائل استراتژیک در بحث سلامت است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: متاسفانه مواد مخدر سلامت جامعه را تحت الشعاع قرار داده است که اکثراً جوانان را گرفتار می‌کند و در نهایت آینده کشورمان که به دست این جوانان اداره خواهد شد را به مخاطره می‌اندازد و از طرفی بیوتروریسم که از اهداف استکبار جهانی است، سلامت جامعه را به مخاطره می‌اندازد که این امر متاسفانه جامعه ما را نیز تهدید می‌کند.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان خوی در ادامه ضمن بیان این‌که به‌زودی شهرستان خوی به ۵۰۰ تخت بستری مجهز خواهد شد گفت: انتظار داریم کلیه مسوولین ادارات و سازمان‌ها و ارگان‌ها و خیرین همکاری‌های لازم را در سلامت جامعه ایفا کنند.

در ادامه این جلسه دکتر محمدمهدی گلمکانی، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تقدیر و تشکر از فعالان عرصه سلامت این شهرستان و همچنین تقدیر و تشکر و قدردانی از زحمات دکتر مقدم تبریزی رئیس دانشکده علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این شهرستان که خیلی دلسوزانه پیگیر مسائل بهداشتی، درمانی از وزارت متبوع است گفت: باید هوشمندانه از همه ظرفیت‌ها در اجتماعی شدن سلامت استفاده کنیم و تاکید کرد که بحث سلامت، مشارکت و مسئولیت‌پذیری در اجتماعی شدن سلامت نقش به‌سزایی دارند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: وقتی از موضوع سلامت صحبت می‌کنیم فقط مسئله درمان در نظر نیست بلکه ابعاد مختلف سلامت مانند بحث سلامت روانی، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی و غیره نیز مطرح است.

دکتر گلمکانی در قسمتی از سخنان خود نمونه‌هایی از فقدان رویکرد سلامت در همه سیاست‌ها را توضیح داد و گفت: مشارکت مردم، سواد سلامت، همکاری بین‌بخشی، عدالت در سلامت و مفهوم اجتماعی شدن نظام سلامت از اهداف مهم مجمع سلامت است.

مدیرکل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنان خود در مورد سیاست‌های کلی سلامت و اجتماعی شدن سلامت و سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت برای اجتماعی شدن سلامت و نمونه‌هایی از برنامه‌های اجتماعی سلامت در ایران و همچنین اهمیت کانون‌های سلامت محله که مشارکت از این کانون‌ها شروع می‌شود، توضیحات مبسوطی ارائه کرد.

در ادامه برنامه طیبه مرندی، کارشناس مسئول سلامت خانواده این دانشکده در مورد سلامت خانواده و اقدامات انجام شده در مورد زنان باردار روستایی و شهری توضیحات مبسوطی ارائه کرد و مرتضی بنای جدی کارشناس امور اجتماعی بیانیه پایانی مجمع را قرائت کرد و در پایان از فعالان عرصه سلامت و خانواده‌های معظم شهدا منصوب به این دانشکده با اهداء لوح تقدیر و تندیس مجمع سلامت شهرستان تجلیل شد.