برگزاری نخستین جلسه هم‎اندیشی تاسیس انجمن پیشگیری از دخانیات در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

برگزاری نخستین جلسه هم‎اندیشی تاسیس انجمن پیشگیری از دخانیات در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

نخستین جلسه هم‎اندیشی تاسیس انجمن پیشگیری از دخانیات با حضور دکتر خدایی، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور اجتماعی و جمعی از اساتید، مسئولین و فعالان اجتماعی دغدغه مند در حوزه دخانیات تشکیل شد.

 به گزارش پایگاه دبیر خانه شورای عالی سلامت وامنیت غذایی، در ابتدا دکتر خدایی، تاسیس انجمن پیشگیری از دخانیات را یکی از آرزوهای چندین سال خود معرفی کرد و عنوان داشت در طول خدمت خود در حوزه بهداشت خلاء چنین حرکت اجتماعی را همواره در جامعه احساس می کرده است، چرا که با وجود تمام قوانین، دستورالعمل‎ها و حتی فتاوای برخی از مراجع در خصوص منع استعمال دخانیات، متاسفانه روند مصرف سیگار و قلیان در جامعه به‎خصوص قشر نوجوان و جوان رو به فزونی گذاشته است و تصور می شود راهکاری جزء یک حرکت اجتماعی و مردمی در این خصوص برایمان باقی نمانده باشد و تشکیل یک سازمان مردم نهاد در این خصوص به عنوان یک استراتژی ضروری به نظر می رسد.

در ادامه دکتر عطاران، فوق تخصص ریه با اشاره به هزینه‎های میلیاردی که هر ساله در خصوص تولید، مصرف دخانیات و همچنین درمان بیماری‎های قلبی عروقی و ریوی حاصل از آن و نیز شیوع مصرف دخانیات در بین نوجوانان و دختران جوان ضرورت تشکیل انجمنی در خصوص پیشگیری از دخانیات را دوچندان دانست.

دکتر خواجه دلویی، رئیس دانشکده بهداشت از دیدگاه اپیدمیولوژی مسئله را مورد بررسی قرار داد و عنوان داشت مصرف دخانیات در طی یک قرن می تواند جان یک میلیارد انسان را بگیرد و مصرف آن را نوعی خودکشی دانست.

وی عنوان داشت ۲۵ درصد افراد سیگاری اولین سیگار کشیدن خود را در سن زیر ده سال تجربه کرده اند و کشور ما یکی از کشورهای با شیوع بالای مصرف سیگار و قلیان بعد از چند کشور عربی می باشد.

وی اظهار داشت باتوجه به سیاسی و اقتصادی بودن مسئله دخانیات معمولا دولت ها از مبارزه با آن ناتوانند و سازمان‎‏های مردم نهاد فعال در این حوزه می توانند به عنوان مطالبه گر کمک خوبی به سلامت جامعه داشته باشند.

دکتر هاشمیان، متخصص روانپزشکی کودکان ضمن بررسی علل گرایش به نیکوتین در افراد بر تشکیل انجمنی به منظور پیشگیری و درمان اعتیاد به دخانیات در دو محور عرضه و تقاضا تاکید کرد.

دکتر رفیعی منش، متخصص طب کار و عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این‎که فعالیت در حوزه کنترل و پیشگیری از دخانیات نیازمند برنامه‎ریزی علمی و اجرایی است نسبت به ضرورت تشکیل انجمن پیشگیری از دخانیات تاکید کرد.

در پایان پس از بحث و تبادل نظر و بررسی نظرات حاضرین در جلسه مقرر شد نسبت به تشکیل انجمن با محوریت پیشگیری و کنترل دخانیات از طریق مراجع قانونی اقدام لازم به عمل آید.