برگزاری طرح بسیج همگانی کنترل فشار خون، با همکاری و مشارکت موسسات درمانی خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان مشهد

برگزاری طرح بسیج همگانی کنترل فشار خون، با همکاری و مشارکت موسسات درمانی خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد در شهرستان مشهد

نخستین جلسه طرح بسیج همگانی کنترل فشار خون، با حضور مدیران عامل موسسات درمانی خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد، با همکاری اعضای ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در محل سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در این گردهمایی ابتدا دکتر خدایی، مشاور رئیس دانشگاه در امور اجتماعی، ضمن خیر‌مقدم، با بیان اهداف نشست و اهمیت بسیج کنترل فشار خون، اظهار داشت: در گذشته مهم‌ترین علت مرگ‌و‌میر، بیماری‌های واگیر‌دار و سوانح طبیعی بوده و امروزه با گسترش بهداشت و انجام اقدامات پیشگیرانه، بیماری‌های واگیر‌دار تا حدودی کنترل شده، اما با تغییر در سبک زندگی، گسترش زندگی مدرن، کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب در جوامع، با افزایش فشارخون و بیماری‌های غیر‌واگیر منتسب مواجه هستیم. ابتلا به بیماری‌های غیر‌واگیر علاوه بر کاهش عمر مفید فرد، هزینه‌های زیادی نیز بر سیستم بهداشت و درمان و جامعه تحمیل کرده و در صورت بی‌توجهی به درمان بیماری‌هایی همچون فشار خون و دیابت، فرد با عوارض جسمانی جبران‌ناپذیری روبه‌رو می‌شود. وی همچنین خاطرنشان کرد: ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی جهت بازنگری شیوه زندگی (تغذیه مناسب، تحرک، پیشگیری از چاقی و اضافه‌وزن و…)، آموزش و انتقال دانسته‌های خود در زمینه اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از فشار خون است و همچنین به نقش موثر و  همکاری و نحوه مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات درمانی خیریه، در دستیابی به اهداف بسیج تاکید کرد.

دکتر رحیمی، مدیر روابط عمومی و عضو ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون دانشگاه، نیز با تمرکز بر مرحله نخست این طرح بر اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی جامعه، با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های سلامت در این امر تاکید کرده و با بیان این‌که با اجرای این طرح ملی می‌توان تمامی افراد مبتلا به فشار خون را شناسایی و نسبت به ارائه راهکارهای درمانی و پیشگیرانه اقدام کرد، آمادگی دانشگاه را برای ارائه محتوای آموزشی به شکل تصویری، نوشتاری و صوتی، برای همکاری مراکز درمانی خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد در بسیج اطلاع‌رسانی کنترل فشار خون اعلام کرد.

همچنین محبی کمالی، مدیر‌عامل درمانگاه خیریه چهارده معصوم(ع)، با بیان تقوای الهی به عنوان بهترین و بافضیلت‌ترین عمل مابین تمام اعمال رمضان، متذکر شد که در راستای اجرای کمپین از مسئولان دانشگاه و سیستم سلامت انتظار است در اعطای مجوز تایید تولید محصولات غذایی، مانند نوشیدنی‌ها و…، که به شدت در افزایش فشار خون و سایر مسائل سلامتی موثر است، نظارت بیشتری داشته باشند.

دکتر قلیان، معاون بهداشتی و دبیر مرکز اجرایی بسیج فشار خون، نیز اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده ۴۵ درصد افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود بی‌اطلاعند و هیچ اقدامی در جهت کنترل و درمان بیماری خود انجام نداده و متاسفانه پس از مدتی با عوارضی مانند سکته‌های قلبی و مغزی و عارضه‌های قلبی و کلیوی، به پزشک مراجعه می‌کنند. این در حالی است که ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز دارو مصرف نکرده و تحت درمان مناسبی قرار ندارند و لذا فشار خون آنها تحت کنترل نیست.

وی با بیان این‌که این غربالگری در افراد ۳۰ سال به بالای جامعه انجام شده و بر این اساس، افرادی که از مشکل فشار خون خود مطلع نیستند، شناسایی شده و درمان مناسبی دریافت خواهند کرد؛ به ضرورت همکاری خیریه‌های درمانی و سازمان‌های مردم‌نهاد در اجرای کمپین پرداخت.

در انتها انتظارات از خیریه‌های درمانی (بیمارستان‌های خیریه و درمانگاه‌های خیریه) و سازمان‌های مردم‌نهاد به شرح زیر بیان شد:

–         معرفی تعدادی از اعضا،جهت آموزش، دریافت گواهی، دریافت یوزر و شروع همکاری

–         فعال نمودن میز خدمت جهت اطلاع‌رسانی و ثبت فشار خون از تاریخ ۹۸/۳/۱۷، در سامانه کشوری ( که متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.)

–         اطلاع‌رسانی به بیماران و مراجعین به استفاده از بنر، استند و پمفلت و… تبلیغاتی

–         استفاده از اطلاعات لینک کمپین در سایت دانشگاه

–         معرفی سایت خود‌ارزیابی به مراجعین