برگزاری سومین نشست شورای پیام‌رسانان سلامت، با هدف معرفی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در دانشگاه علوم پزشکی ایلام

برگزاری سومین نشست شورای پیام‌رسانان سلامت، با هدف معرفی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در دانشگاه علوم پزشکی ایلام

همزمان با آغاز مرحله اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور، سومین نشست شورای پیام‌رسانان سلامت، با هدف معرفی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایلام و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ایلام و اصحاب رسانه، در سالن جلسات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر محمد کریمیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ضمن تقدیر از حضور اصحاب رسانه در جلسه، خاطر‌نشان کرد: اصحاب رسانه همواره با بیان مطالب مفید در شناسایی نقاط ضعف سیستم‌های مختلف موثر هستند و این امر سبب می‌شود سیستم‌ها در جهت رفع نواقص مطرح‌شده تلاش کنند. وی افزود: برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون از برنامه‌های اجرایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بر اساس دستورالعمل وزارتخانه این برنامه در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در حال اجراست.

دکتر کریمیان تصریح کرد: همزمان با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا تمام برنامه‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی با قوت خود در حال انجام می‌باشند. وی افزود: بیماری فشار خون یک بیماری پنهان است و در بسیاری از اوقات افراد متوجه بیماری خود نیستند و در طولانی‌مدت دچار عوارض جبران‌ناپذیری خواهند شد؛ بنابراین ما بایستی با بهبود سبک زندگی مردم جامعه از ابتلای افراد به بیماری فشار خون بالا پیشگیری کنیم، یا در صورت ابتلا، با درمان به موقع و مناسب از عوارض و هزینه‌های بالای آن بکاهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: عوامل زیادی از جمله مسائل وراثتی، چاقی، تغذیه نامناسب، کم‌تحرکی و… در ابتلای افراد به فشار خون بالا موثر هستند. وی در ادامه افزود: طبق برنامه ملی کنترل فشار خون بایستی حداقل ۵۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی غربالگری شوند و با توجه میزان جمعیت استان سعی ما بر این است که تمام افراد با شرایط ذکر شده تحت پوشش کنترل فشار خون قرار گیرند.

دکتر کریمیان اظهار داشت: ما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که در کشور ما میزان ابتلا به فشار خون بالا نسبت به سال‌های گذشته ۳ برابر افزایش داشته است و این آمار می‌تواند در شناسایی علل افزایش ابتلا به این بیماری به ما کمک کند. دکتر کریمیان در پایان سخنان خود گفت: از فعالان حوزه رسانه انتظار داریم با انعکاس مناسب پویش ملی کنترل فشار خون بالا، در جهت سلامت جامعه گام بردارند و در این راه حامی دانشگاه علوم پزشکی باشند.

رحمتی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: اصحاب رسانه از جمله رسانه‌های نوشتاری و رسانه‌های مجازی به مسائل مرتبط با سلامت توجه ویژه‌ای داشته‌اند و در همین راستا اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش کرده است که با زبان فرهنگ و هنر مسائل مربوط به سلامت جامعه را منعکس کند و به آنها بپردازد. وی خاطرنشان کرد: امیدوارم اصحاب رسانه طبق روال گذشته با دانشگاه علوم پزشکی تعامل موثر داشته باشند و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حوزه سلامت استان را در اجرای برنامه‌های سلامت محور یاری خواهد کرد.

دکتر جمیل صادقی‌فر، رئیس مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ضمن ارزشمند برشمردن اقدامات، فعالیت‌ها و همکارهای انجام‌گرفته توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب رسانه، در راستای اجرای برنامه‌های سلامت‌محور از آنها تقدیر و تشکر کرد.

دکتر صادقی‌فر در ادامه آمار بار جهانی بیماری‌ها را ارائه کرد و گفت: فشار خون، بالاتر از تمام ریسک‌فاکتورها از جمله سیگار و دخانیات، دیابت و چاقی قرار گرفته است و بیش از ۴/۱۰ میلیون مرگ در دنیا ناشی از فشار خون بالاست و بیش از ۲۱۸ میلیون DALYS ناشی از این بیماری ایجاد شده است.  وی در ادامه افزود: راه‌اندازی بسیج ملی کنترل فشار خون همدلی و عزم جدی را در دانشگاه علوم پزشکی ایجاد کرده است و به نتیجه رسیدن این طرح با تلاش و مشارکت گسترده تمامی بخش‌های درگیر در برنامه‌ریزی و اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون امکان‌پذیر است.

در ادامه دکتر ناصری‌فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، بیان کرد: اصحاب رسانه با مد نظر قرار دادن شعار «سلامت، محور توسعه»، همواره حامی دانشگاه علوم پزشکی ایلام بوده‌اند و در اجرای کلیه برنامه‌هایی که اصحاب رسانه با دانشگاه علوم پزشکی همسو بوده‌اند، از جمله برنامه پیشگیری از ایدز، کاهش تصادفات و اکنون برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون نتایج قابل‌قبول و مثبتی گرفته‌ایم و امیدواریم بتوانیم کاستی‌های احتمالی دانشگاه علوم پزشکی را با چشم بینای اصحاب رسانه شناسایی و برطرف کنیم.

دکتر ناصری‌فر خاطرنشان کرد: علت مطرح کردن کنترل فشار خون این است که بیشترین مرگ و میری که در کشور اتفاق می‌افتد در اثر بیماری‌های قلبی- عروقی است و یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز این بیماری‌ها فشار خون بالا است. وی در ادامه به بیان عوامل موثر بر ابتلای افراد به فشار خون بالا پرداخت و ریسک‌فاکتورهای موثر بر ایجاد این بیماری را معرفی کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام تصریح کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون به مدت ۸ هفته اجرا می‌شود که ۴ هفته اول مختص حساس‌سازی و اطلاع‌رسانی عموم مردم نسبت به مساله فشار خون بالاست و ۴ هفته دوم که فاز عملیاتی برنامه است در سه گروه انجام می‌گیرد. در حالت اول با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی سنجش فشار خون انجام می‌شود؛ در فاز دوم افراد از طریق تیم‌های سیار تحت پوشش قرار می‌گیرند و در فاز سوم از طریق خود‌اظهاری است که افراد درجه فشار خون خود را از طریق آدرس salamat.gov.ir وارد سامانه می‌کنند که به سامانه سیب وصل است. در صورت وجود مشکل پرفشاری خون، افراد برای دریافت خدمات سطح ۲ ارجاع داده می‌شوند. وی افزود: در سطح استان ۳۳ ایستگاه ثابت و ۲۲ تیم سیار در حال فعالیت هستند که این تیم‌ها متشکل از نیروهای دانشگاه علوم پزشکی، سمن‌ها، هلال‌احمر، بسیج جامعه پزشکی و سایر ظرفیت‌ها می‌باشند.وی اظهار داشت: به‌طور کلی ۱۱۰ نیروی داوطلب درگیر این برنامه هستند و تا کنون بیش از ۱۰۵ جلسه با ادارات مختلف استان در خصوص این طرح برگزار شده است و مواد آموزشی اعم از پوستر، پمفلت و… در سطح استان ارائه شده است و سعی بر این است که این موارد را از طریق رسانه‌ها نیز منعکس کنیم.

دکتر شاهماری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، تصریح کرد: برنامه‌هایی که به این شکل اجرا می‌شوند بیشتر به منظور حساس‌سازی و غربالگری جامعه است؛ به دلیل این‌که عمده کسانی که به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و این مساله می‌تواند در صورت عدم شناسایی بسیار آسیب‌رسان باشد. وی افزود: یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کاهش مصرف نمک است که رسانه‌ها قطعا می‌توانند در تغییر فرهنگ و ذائقه مردم بسیار تاثیرگذار باشند.

دکتر شاهماری گفت: با کاهش مصرف نمک در خانه‌ها، مدارس و مهدکودک‌ها نتایج و تاثیر مثبت آن را قطعا در آینده خواهیم دید؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین اقدامات، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی کاهش مصرف نمک است و گام دوم که از سال ۱۳۹۵ انجام شده است کاهش میزان نمک در تولیدات صنایع غذایی است.

همچنین در ادامه این جلسه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ضمن تقدیر از زحمات و تلاش‌های اصحاب رسانه، در راستای یاری کردن دانشگاه برای آگاهی‌بخشی به مردم استان، گفت: ما به عنوان خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت همواره قدردان و قدرشناس زحمات و تلاش‌های این عزیزان بوده‌ایم و در ادامه نیز نیازمند کمک و مساعدت آنان خواهیم بود. دکتر قباد آبانگاه همچنین همراهی و همکاری حوزه درمان در سطح استان برای تحقق اهداف برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون را مورد تاکید قرار داد.

دکتر نظری، مدیر حراست دانشگاه علوم پزشکی ایلام، گفت: اصحاب رسانه می‌توانند در فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم نسبت به رعایت اصول مراجعه به بیمارستان‌ها و ساعات ملاقات تاثیر داشته باشند.

سید کیوان هاشمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، بیان کرد: امیدوارم بتوانیم به صورت شایسته قدردان زحمات اصحاب رسانه باشیم. وی افزود: با توجه به این‌که در روزهای آینده پویش‌های ملی دیگری در کشور اجرا خواهد شد، انتظار داریم که اصحاب رسانه فعال‌تر از قبل در این زمینه یاری‌گر ما باشند.

دکتر احسان‌زاده، مدیر‌گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی ایلام، توضیحات تکمیلی در خصوص بیماری فشار خون بالا ارائه کرد و گفت: تفکیک بیماری فشار خون بالا و دیگر عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر عملا امکان‌پذیر نیست و این بیماری‌ها به هم مرتبط هستند. تعدادی از افراد جامعه گاهی در اثر بی‌توجهی به بیماری‌های زمینه‌ای، از جمله فشار خون بالا، دچار آسیب‌ها و عوارض جبران‌ناپذیر می‌شوند واین امر می‌طلبد که اصحاب رسانه در خصوص حساس‌سازی مردم نسبت به این دسته از بیماری‌ها بیش از پیش تلاش کنند.

در پایان جلسه اصحاب رسانه سوالات، انتظارات و پیشنهادات خود را نسبت به حوزه دانشگاه علوم پزشکی مطرح کردند؛ سپس رئیس دانشگاه علوم پزشکی و اعضای هیئت رئیسه به ابهامات آنها پاسخ دادند.