برگزاری دومین نشست هم‌اندیشی و تندرستی هیئت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای خراسان رضوی

برگزاری دومین نشست هم‌اندیشی و تندرستی هیئت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای خراسان رضوی

مراسم دومین نشست هم‌اندیشی و تندرستی هیئت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای خراسان رضوی، با حضور دکتر خدایی، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ دکتر طاهری، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی؛ دکتر سهرابی، رئیس دانشکده علوم ورزشی؛ دکتر زارعی، معاون امور ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان و مدیران عامل سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت و جمعی از اساتید دانشکده علوم ورزشی، به میزبانی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در این جلسه ابتدا دکتر سهرابی، ضمن خیر‌مقدم به حاضران، اهداف جلسه را، که کمک به بیماران خاص در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی بود، برشمرد و از مدعوین خواست تا نظرات خود را بیان کنند. در ادامه دکتر طاهری اهمیت ارتباط بین دو دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی را در حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه، به‌ویژه بیماران خاص و پیوندی، مورد توجه قرار داد.

سپس دکتر خدایی با اشاره به این‌که ۸۰ درصد بیماری‌ها غیر‌واگیر می‌باشند و چهار عامل مهم تغذیه، تحرک، استرس و ژنتیک در آن نقش دارند، بیان داشت که ورزش و تحرک یکی از بهترین استراتژی‌های مقابله با بیماری‌های غیر‌واگیر، از جمله پیوند اعضا، سرطان، سیستیک فیبروزیس، سندرم داون، اوتیسم، تالاسمی، هموفیلی، ناتوانی جسمی و ذهنی، دیابت، فشار خون، آلزایمر، ام‌اس و… می‌باشد و ارتباط علوم ورزشی و پزشکی می‌تواند کمک شایانی به سلامت و شادابی جامعه داشته باشد.

در پایان پس از بحث و تبادل نظر اساتید و مدیران عامل سمن‌های سلامت و مسئولین حاضر در جلسه، استمرار جلسات، جهت پیگیری مصوبات آن، مورد توافق واقع شد.

تصمیمات این نشست به شرح زیر است:

۱) استفاده حد‌اکثری از ظرفیت و امکانات سازمان ورزش و جوانان، دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی، جهت کمک به هیئت ورزشی بیماران خاص و پیوند اعضا

۲) استفاده از توان علمی اساتید دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی در کمک به درمان بیماران خاص

۳)  تسهیل در بیمه درمانی و ورزشی بیماران خاص

۴) عضویت اساتید علاقمند دانشکده تربیت بدنی در انجمن‌های سلامت دانشگاه علوم پزشکی

۵)  کمک سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت به انجام پروژه‌های تحقیقاتی

۶)  عقد تفاهم‌نامه بین دانشکده علوم ورزشی و دانشگاه علوم پزشکی و سازمان ورزش و جوانان استان، جهت کمک به بیماران خاص

۷) تشکیل دبیرخانه ستاد هیئت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا

۸)  پیش‌بینی و تهیه بانک اطلاعاتی بیماران خاص

۹) برگزاری جلسات مستمر با متخصصین حوزه سلامت در زمینه بیماری‌های خاص