برگزاری دهمین جلسه کارگروه سلامت استان تهران، با حضور معاونان فرهنگی و آموزشی دانشگاه

برگزاری دهمین جلسه کارگروه سلامت استان تهران، با حضور معاونان فرهنگی و آموزشی دانشگاه

دهمین جلسه کارگروه سلامت استان تهران، با حضور معاونان فرهنگی و آموزشی، برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دهمین جلسه کارگروه سلامت استان تهران، به ریاست شکرالله حسن بیگی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران و با حضور دکتر عبدالرحمن رستمیان، معاون فرهنگی و مشاور اجتماعی ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر امیرعلی سهراب‌پور، معاون آموزشی دانشگاه و رئیس شبکه ملی هپاتیت، معاونان، مدیران دانشگاه‎های علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی، تهران، فرمانداران شهرستان‎های استان و مدیران کل ادارات عضو کارگروه در استانداری تهران تشکیل شد.

در ابتدای نشست دکتر رستمیان به برگزاری دومین مجمع سلامت استان در سال جاری اشاره کرد و گفت: دومین مجمع سلامت با مشارکت دانشگاه‎های علوم پزشکی تهران و سایر ادارات و سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین و سایر تشکل‌ها تشکیل می‌شود.
وی به اهمیت مشارکت مردم در حوزه سلامت و مشارکت بین‌بخشی اشاره کرد و به تجربه موفق سایر کشورها و کشور خودمان در عرصه‌های مختلف استناد کرد و گفت: مجامع سلامت شهرستان‌ها و محلات تشکیل و مشکلات و اولویت‌ها احصا و به سطوح بالاتر انتقال یافته و پیگیری می‌شود.همچنین وی به تشکیل شورای پیام‌گزاران سلامت و خانه مشارکت سلامت استان و شهرستان‌ها و همچنین اردوهای جهادی اشاره کرد و افزود: با توجه به وجود عوامل متعدد موثر بر سلامت مشارکت تمام بخش‌ها، به خصوص مردم، امری لازم و تعیین‌کننده است.

فرماندار شمیرانات نیز با اشاره به تشکیل مجمع سلامت شمیرانات گفت: دو خیریه سلامت تشکیل شده و با مشارکت خیران اقدامات خوبی در شهرستان انجام شده است.

مدیرکل تربیت بدنی استان نیز با اشاره به مشکل کم‌تحرکی و افزایش وزن، به خطر آن در دانش‎آموزان اشاره کرد و خواهان مشارکت تمام ادارات در ارتقای فعالیت فیزیکی و مقابله با معضل افزایش وزن و چاقی در جامعه شد.

تمهیدی، فرماندار پاکدشت، نیز با تبیین طرح حمایت و ساماندهی کودکان کار در شهرستان پاکدشت، گفت: با مساعدت استانداری و با مشارکت ادارات شهرستان و موسسه سفیران مهر‌گستر این طرح اجرا شده و خدمات مشاوره‌ای، روانی، حقوقی و مالی از کودکان و خانواده‌های آنها انجام شده است، توانمندسازی خانواده‌های آنها و برگزاری کلاس‌های مهارت زندگی، مهارت‌های ارتباطی مدیریت خشم و تامین اقلام کمک درسی و کمک نقدی در این طرح ارایه شده است.
وی گفت: بیش از هفتاد درصد کودکان کار در پاکدشت اتباع هستند و اکثر آنها از مشکلات جسمی و روحی رنج می‌بردند.

در ادامه دکتر سهراب‌پور، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شبکه هپاتیت ایران، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت هپاتیت در ایران، گفت: با اقدامات خوبی که انجام شده است امروزه شیوع هپاتیت بی در ایران کاهش داشته است و روند کاهشی آن ادامه دارد. ولی همچنان مشکل هپاتیت سی در دنیا و کشور ادامه دارد. آمار مبتلایان به هپاتیت سی در دنیا رو به افزایش است. سازمان بهداشت جهانی اهدافی را برای کشورها ترسیم کرده است و در کشور ما نیز برنامه‌هایی در این خصوص تهیه و در حال اجراست. وی گفت: در کشور بیش از ۱۸۶۰۰۰ بیمار هپاتیت سی وجود دارد که متاسفانه این آمار در حال افزایش است، بیش از سه‌چهارم مبتلایان از بیماری خود اطلاع ندارند و آنچه مهم است بیماریابی است. خوشبختانه با تلاش متخصصان کشور داروی درمان هپاتیت سی تولید می‌شود و کاملا اثربخش است. میانگین سنی مبتلایان سی سال است و شیوع بیماری بیشتر در زندان‌ها و بین معتادان و افراد با رفتارهای پر‌خطر است.
وی گفت: داروی تولید‌شده ایرانی، با قیمت حدود دو درصد قیمت داروی مشابه خارجی تولید و در حال مصرف است. وی به طرح شناسایی بیماران مبتلا به هپاتیت سی در شهر رفسنجان، توسط شبکه هپاتیت با مشارکت سازمان زندان‌ها ادارات رفسنجان و خیران آن شهر اشاره کرد و گفت: لازم است در استان تهران نیز این برنامه اجرا شود و شبکه ملی هپاتیت  و دانشگاه علوم پزشکی تهران آمادگی دارند در صورت مشارکت و حمایت سازمان‌های مربوطه برنامه شناسایی بیماران را در کانون‌های پرخطر اجرا کرده و بیماران درمان شوند.

در ادامه حسن بیگی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران، با تشکر از ادارات، بخصوص دانشگاه علوم پزشکی تهران، به جهت پیگیری اجرای مصوبات کارگروه، گفت: خبر تولید داروی ایرانی درمان هپاتیت سی خبر خوب و امیدوار‌کننده است و این نشان می‌دهد با تکیه دانشمندان ایرانی و اتکا به نفس می‌توان اقدامات بسیار موثری انجام داد و دانشگاه‎های علوم پزشکی در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته‌اند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران گفت: با حمایت و مشارکت فرمانداران شهرستان‌ها و استانداری مجامع سلامت شهرستان‌ها و استان، تشکیل و مصوبات به مجمع ملی سلامت ارائه شود.
وی به لزوم جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد و خیران اشاره کرد و گفت: با افزایش جمعیت شهر تهران، به طوری که در هر سال بیش از ۲۱۶ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می‌شود مشکلات هم بزرگ‎تر و گسترده‌تر می‌شوند و اگر مشارکت مردم نباشد مشکلات رفع نخواهند شد.
وی گفت: مشکلات سلامت فراتر از وظایف یک وزارتخانه است و همه ادارات باید در این حوزه مشارکت داشته باشند و در برگزاری مجمع هم از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده کنند؛ لازم است شبکه پنج، که فعلا شبکه استانی تهران نیزهم هست، بیشتر به حوزه سلامت بپردازد و مشارکت کند.
همچنین دستگاههای دولتی لازم است برای خیران سلامت ایجاد مانع نکنند و امور را، جهت ورود خیرین تسهیل کنند.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار تهران همچنین با اشاره به مشکل وجود جوندگان موذی و موش، خواستار اقدامات موثرتر و بیشتر توسط شهرداری و سایر دستگاه‌های مسئول شد؛ همچنین افزود:  با پیگیری بیشتر موضوع کودکان کار لازم است ادارات در خصوص آسیب‌های اجتماعی بیشتر ورود کنند و اقدام کنند و رییس جمهور نیز پیگیر مشکل کودکان کار بوده و گزارش اقدامات انجام‌شده برای ایشان ارسال می‌شود؛ همچنین با مشارکت سازمان زندان‌ها و ادارات مسئول برنامه غربالگری و درمان مبتلایات هپاتیت سی در زندان‌ها اجرا شود.