برگزاری جلسه پیگیری اجرای مداخلات پیشگری از ایدز در راستای تدوین سند جامع سلامت استان ایلام

جلسه پیگیری اجرای مداخلات پیشگری از ایدز در راستای تدوین سند جامع سلامت استان ایلام با حضور معاون بهداشتی، مدیران و کارشناسان معاونت اجتماعی وکارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی و نمایندگان ادارات کل مرتبط در محل معاونت اجتماعی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر راضی ناصری‌فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام درخصوص تاریخچه بیماری ایدز، تعریف بیماری، علایم، راه‌های انتقال آن و مباحث گروه‌های در معرض خطر و پرخطر، عوامل موثر در گسترش این بیماری در جامعه و اصول روان‌شناختی پیشگیری از بیماری ایدز توضیحات مبسوطی ارئه کرد.

دکتر بازیار، مدیر مولفه‌های اجتماعی سلامت معاونت اجتماعی اظهار کرد: بیماری ایدز یک بیماری اجتماعی است و همه مردم جامعه در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. وی افزود: درمان و مراقبت از بیماران بر عهده دانشگاه علوم‌پزشکی است ولی پیشگیری از بیماری ایدز وظیفه همه ارگان‌ها و جامعه است. مهم‌ترین کار در این زمینه آموزش خودمراقبتی به ویژه در مدارس و دانشگاه‌ها و در بین دانش‌آموزان و دانشجویان است.

در پایان جلسه، نمایندگان ادارات مداخلات و پیشنهادات خود را درخصوص پیشگیری از ایدز ازجمله: برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌هایی با موضوع پیشگیری از ایدز، پخش بروشور و تهیه پوستر، برگزاری مسابقات کتابخوانی در زمینه‌های شناسایی، پیشگیری و درمان ایدز، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی برای اهداکنندگان خون و انجام تستHIV   برای خانواده‌های اهداکنندگان خون، در اختیار گذاشتن تست ایدز به انتقال خون و توزیع بین مراجعین، بیماریابی از تمام زندانیان به صورت فعال و… ارائه دادند.