برگزاری جلسه نهایی‌سازی مداخلات برنامه جامع سلامت استان ایلام

برگزاری جلسه نهایی‌سازی مداخلات برنامه جامع سلامت استان ایلام

جلسه نهایی‌سازی مداخلات برنامه جامع سلامت استان ایلام، با حضور رئیس مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی، مدیر و کارشناس مولفه‌های اجتماعی سلامت دانشگاه و نمایندگان ادارات کل استان، در سالن جلسات مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، برگزار شد.
به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، در ابتدای جلسه دکتر جمیل صادقی‌فر، رئیس مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی، خاطر‌نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایلام جزو معدود دانشگاه‌هایی است که سند جامع سلامت استان را به طور جدی در دست اقدام قرار داده است. وی افزود: سند توسعه سلامت استان، با هدف ایجاد و تقویت همکاری بین‌بخشی و برون‌بخشی دانشگاه علوم پزشکی و ادارات مرتبط در حوزه سلامت، تدوین می‌شود.

دکتر صادقی‌فر در ادامه به روند مراحل تدوین سند جامع سلامت استان اشاره کرد و گفت: با همت متولیان تدوین سند جامع سلامت استان، حمایت‌های دلسوزانه استاندار محترم، معاون سیاسی امنیتی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و روسای کارگروه‌های ۱۲گانه استانداری و پیرو تشکیل جلسات با سازمان‌ها و ادارات مرتبط، برای سند جامع سلامت اهداف و مداخلاتی طراحی شده است که سازمان‌های مختلفی که در آن نقش دارند می‌توانند برای رسیدن به آن اهداف طرح‌هایی ارائه دهند و در نهایت طبق نظرات کارشناسی ادارات، بر اساس اولویت مداخلات قابل اجرای هر سازمان و اداره در سند گنجانده خواهد شد.

وی تصریح کرد: ادارات مختلف می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های مختلف، در جهت پیشبرد اهداف سند جامع سلامت استان، گام‌های موثری بردارند و نقش خود را در ایجاد سلامت همگانی به بهترین شکل ایفا کنند.

دکتر محمد بازیار، مدیر مولفه‌های اجتماعی سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایلام، به عنوان مسئول تدوین سند جامع سلامت استان، بیان کرد: طبق نظام‌نامه مصوب سال ۱۳۹۲، تاکید بیشتر بر همکاری بین‌بخشی است، به دلیل این‌که دانشگاه علوم پزشکی به طور کامل قادر به تامین و ارتقای سطح سلامت جامعه نیست و بایستی سازمان‌ها و ادارات مختلف در بحث سلامت جامعه مداخله‌گر باشند. وی در ادامه ضمن ارائه نسخه اولیه سند جامع سلامت استان، گفت: برنامه جامع سلامت برنامه‌ای بالادستی است که با ارتقای عادلانه شاخص‌های سلامت هدف‌گذاری شده است و توسط همه دستگاه‌ها و نهادهای مردمی، زیر نظر استانداری تدوین می‌شود و از همه سازمان‌ها انتظار می‌رود تا سهم خود را در تامین سلامت جامعه ایفا کنند و نگاه سلامت‌‌محور داشته باشند.

دکتر بازیار در ادامه به تشریح اقدامات انجام‌گرفته در راستای تدوین برنامه جامع سلامت استان، از جمله تشکیل کارگروه‌های تخصصی ادارات و تدوین نیم رخ سلامت استان، پرداخت.

در پایان جلسه نمایندگان ادارات مختلف طرح‌های پیشنهادی خود را، به منظور ثبت در سند، با هدف اجرایی شدن ارائه دادند و در خصوص پیشنهاداتی که چند سازمان مختلف در اجرایی شدن آن دخیل هستند به بحث و تبادل نظر پرداختند.