برگزاری جلسه سمن‌های سلامت استان ایلام، با محوریت بسیج ملی کنترل فشار خون

برگزاری جلسه سمن‌های سلامت استان ایلام، با محوریت بسیج ملی کنترل فشار خون

جلسه سمن‌های سلامت استان ایلام، با محوریت بسیج ملی کنترل فشار خون و با حضور رئیس مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، مدیر مشارکت‌های مردمی و امور خیرین و کارشناسان سازمان‌های مردم‌نهاد و امور خیرین دانشگاه علوم پزشکی ایلام و مسئول دفتر نمایندگی سمن‌های سلامت استان، در محل سرای سمن‌های سلامت استان ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه دبیرخانه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، دکتر جمیل صادقی‌فر، رئیس مرکز مشارکت‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، در آغاز توضیحات کاملی در خصوص طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و نحوه اجرای آن ارائه کرد و به میزان تاثیرگذاری سمن‌های سلامت، در اجرای هر چه بهتر طرح‌های ملی حوزه سلامت، اشاره کرد. وی به رعایت برخی اصول برای افزایش کیفی سمن‌ها پرداخت و تشریح کرد: حضور در کارگاه‌های آموزشی، ارائه گزارش عملکرد، برگزاری جلسات هیئت مدیره در بازه زمانی مشخص و ارایه طرح‌های اجتماعی مرتبط با حوزه فعالیت از مهم‌ترین اقداماتی است که برای افزایش کیفی امور باید مورد توجه سمن‌ها قرار گیرد.

دکتر صادقی‌فر تصریح کرد: بارها تاکید شده که یک سمن زمانی می‌تواند موفق باشد که طرحی را به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه دهد و لازم است این موضوع مهم مورد اهتمام جدی سمن‌ها قرار گیرد. وی در ادامه یادآور شد: نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در کاهش آسیب‌های اجتماعی بی‌بدیل است و امروزه بدون کمک سازمان‌های مردم‌نهاد نمی‌توان در جهت حل مشکلات اجتماعی اقدام کرد و در همین راستا مشارکت و فعالیت سمن‌های سلامت در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بسیار تاثیرگذار است.

دکتر رضا جوروند، مدیر مشارکت‌های مردمی و امور خیرین دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت‌گرفته به منظور برگزاری هر چه بهتر بسیج ملی کنترل فشار خون، ابراز امیدواری کرد که با انجام کامل این طرح از بسیاری از بیماری‌‌ها و عوارض ناشی از فشار خون بالا پیشگیری شود. وی در ادامه افزود: سمن‌ها ظرفیت بالایی برای مشارکت در اجرای طرح‌های ملی در جامعه دارند که امیدواریم با همراهی دستگاه‌های دولتی و طرح ایده‌های نو، خلاقانه و کارشناسانه شاهد تحرک تازه‌ای در این حوزه باشیم. استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و تقویت فعالیت آنها به لحاظ کمی و کیفی با پشتوانه اعتماد مردمی در پیشبرد اهداف نظام سلامت بسیار اثرگذار است.

رستم زاد، مسئول سازمان‌های مردم‌نهاد دانشگاه علوم پزشکی ایلام، بیان کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا یک کمپین بزرگ ملی و عمومی است و در این میان همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد و مراکز درمانی خیریه، با توجه به ماهیت مردمی بودن آن می‌توانند نقش موثری در ارتباط با جامعه و به ویژه شناسایی افراد مبتلا به فشار خون داشته باشند. وی افزود: سمن‌ها می‌توانند نقش حساس‌سازی و ارایه راهکار و پیشنهاد به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران را نیز داشته باشند. میزان نقش‌آفرینی سمن‌ها به چگونگی تعامل با دانشگاه علوم پزشکی و وجود نظام نهادمند مشارکت بستگی دارد.

جعفرپور، کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی، به تشریح اهداف و جزییات مراحل اجرای فعالیت‌های بسیج ملی کنترل فشار خون و نحوه صحیح اندازه‌گیری فشار خون، جهت حاضرین در جلسه پرداخت .

در انتهای جلسه مدیران دفاتر سرطان نور، تالاسمی، محکم، هموفیلی، اهدای عضو، صرع و ام‌اس سخنانی پیرامون اقدامات آتی سمن‌ها و نیز بسیج ملی فشار خون بالا ایراد کردند.