اهدای زندگی به بیش از سه هزار بیمار نیازمند به عضو در دانشگاه علوم‌ پزشکی مشهد

مسئول مرکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان اینکه پیوند عضو از افراد مرگ مغزی از سال ۸۰ در دانشگاه راه اندازی شده است اظهار کرد: در این مدت به بیش از سه هزار و ۱۲۵ بیمار نیازمند به عضو زندگی دوباره بخشیده شده است.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ دکتر ابراهیم خالقی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی با بیان این‌که در سال ۸۰ تنها سه مورد پیوند عضو در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد انجام شده خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه‌های اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در زمینه اهدای عضو در سال گذشته ۹۰ مورد و ابتدای امسال تا کنون نیز ۹۶ مورد پیوند از افراد مرگ مغزی انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که فرآیند اهدای عضو بسیار پیچیده است و در انجام هر عمل پیوند حدود یکصد نفر از کادرهای پزشکی، پرستاری، آزمایشگاه، رادیولوژی و خدمات درگیر آن می‌شوند خاطر نشان کرد: از سال گذشته فرآیند و استانداردهای شناسایی و مراقبت از افراد مرگ مغزی به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ابلاغ شده است و بر این اساس تمامی افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند تحت مراقبت‌های خاص قرار می‌گیرند.

مسئول مرکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به این‌که تشخیص مرگ مغزی با معاینه پزشک معالج انجام می‌شود، تصریح کرد: بعد از تائید پزشک معالج یک تیم چهار نفره متشکل از متخصص اعصاب، متخصص جراح اعصاب، متخصص بیهوشی و متخصص داخلی مراحل تایید را انجام و پس از آن توسط نماینده پزشک قانونی یا نماینده دادستان تائید نهایی انجام می‌شود.

دکتر خالقی، با اشاره به این‌که پیچیده‌ترین مرحله اهدای عضو، دریافت رضایت از خانواده فرد مرگ مغزی است خاطر نشان کرد: با وجود این‌که فرهنگ‌سازی گسترده‌ای در زمینه غیرقابل برگشت بودن مرگ مغزی انجام شده است اما هنوز هم بسیاری از خانواده‌ها امید بازگشت عزیز خود را دارند به همین دلیل تنها در ایران است که تائید مرگ مغزی توسط یک تیم بعد از پزشک معالج انجام می‌شود این به‌خاطر اطمینان خاطر از مرگ مغزی است تا خانواده‌ها نیز از مرگ عزیز خود مطمئن شوند.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به این‌که هر چند که بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی می‌توانند با دیالیز به زندگی خود ادامه دهند اما زندگی بسیار رنج‌آوری را دارند و باید در هفته سه بار دیالیز شوند اظهار کرد: در یک سال اخیر ۲۰۰ بیمار دیالیزی به دلیل نبود عضو پیوندی مناسب از افراد مرگ مغزی جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر خالقی با اشاره به این‌که پیوند کلیه از دهنده زنده از سال ۶۶ در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و از سال ۸۰ از اهدا کننده مرگ مغزی آغاز شده است اظهار کرد: در این مدت بیش از یک هزار و ۳۴۹ عمل پیوند کلیه از اهدا کننده مرگ مغزی در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد انجام شده است.

وی افزود: تا پیش از سال ۹۰ عمل پیوند کلیه در مراکز در بیمارستان‌های قائم(عج) و امام رضا(ع) انجام می‌شد و پس از آن در مرکز دیالیز و پیوند اعضای منتصریه به صورت متمرکز انجام می‌شود.

مسئول مرکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد اظهار کرد: مرکز دیالیز و پیوند اعضای منتصریه دومین مرکز کشور در زمینه پیوند مغز استخوان به شمار می‌رود.

دکتر ابراهیم خالقی با بیان این‌که پیوند مغز استخوان از ۹۲ با فراهم شدن امکانات و زیر ساخت‌ها در دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد آغاز شد خاطر نشان کرد: در این مدت ۱۲۵ عمل پیوند مغز استخوان در این مرکز انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که به توقف دائمی و غیرقابل برگشت تمامی قسمت‌های مغز که شامل قشر مغز و ساقه مغز است مرگ مغزی گفته می‌شود و مرگ مغزی در هیچ جای دنیا قابل برگشت نیست.

مسئول مرکز فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با بیان این‌که تا پیش از سال ۹۲ کبدهای اهدایی از افراد مرگ مغزی به بیمارستان نمازی شیراز ارسال می‌شد اظهار کرد: با فراهم شدن زیر ساخت‌های مناسب و حضور جراحان پیوند کبد در دانشگاه، انجام عمل پیوند کبد در بیمارستان منتصریه آغاز شد و  در این مدت ۲۵۸ عمل پیوند کبد در این مرکز انجام شده است.

دکتر خالقی خاطر نشان کرد: همچنین در این مدت شش مورد پیوند کبد و کلیه و شش مورد پیوند کلیه و پانکراس با موفقیت انجام شده است.

وی، انجام حدود ۶۰ مورد پیوند قلب، سه مورد پیوند ریه، ۳۶۲ مورد پیوند پوست، ۶۷۵ مورد پیوند قرنیه را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد و اظهار کرد: تمامی عمل‌های پیوند از اهدا کننده مرگ مغزی به صورت رایگان انجام می‌شود و با وجود این‌که بار مالی زیادی را برای دانشگاه دارد اما به دلیل این‌که موجب نجات جان یک بیمار و بازگشت وی به زندگی می‌شود عمل‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود.