افتتاح مرکز جامع سلول و ژن درمانی کودکان بیمارستان مرکز طبی کودکان با حضور معاون اجتماعی وزارت بهداشت+تصاویر

مرکز جامع سلول و ژن‌ درمانی کودکان در مرکز طبی کودکان به همت خیران “انجمن خیریه یاری به درمان‌های سلولی امید” با حضور خیرین بانی این امر، دکتر سید محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر مصطفی جمالی، مدیرکل خیرین و سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت، اعضای هیئت مدیره خیریه امید، مدیر عامل مجمع خیرین کشور، مسئولین دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، نمایندگان حوزه درمان و امور بین‌الملل وزارت بهداشت، یکی از بنیانگذاران مرکز طبی کودکان، نماینده شهرداری از حوزه شهر سالم، ریاست مرکز طبی کودکان، تعدادی از اعضای هیئت علمی بیمارستان و تعدادی از موسسات خیریه شاخص و فعال در حوزه سرطان افتتاح شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ این بخش با همکاری انجمن خیریه مردمی یاری به درمان سلولی امید راه‌اندازی و از چهار بخش پیوند سلول‌های بنیادی کودکان، بخش مراقبت‌های پس از پیوند و سلول درمانی، بخش کلین روم و درمانگاه سرپایی و واحد جداسازی سلولی تشکیل شده که این بخش‌ها با یکدیگر امکان ارائه خدمات فوق تخصصی پیوند سلول‌های بنیادی را به صورت ویژه برای کودکان فراهم می‌کند.

این مراسم با پخش کلیپی از روند ساخت بخش آغاز شد، در ادامه دکتر دلیری رئیس هیئت مدیره انجمن خیریه مردمی یاری به درمان سلولی امید گفت: با افتتاح مرکز سلول درمانی امکان درمان بیماران افزایش پیدا می‌کند. یک سال و نیم پیش این خیریه با هدف سلول درمانی و با پیشنهاد افرادی که درد بیماری چشیده‌اند، راه‌اندازی شده است. در جامعه بیمارانی داریم که احساس می‌کنند ما باید به آن‌ها اهمیت دهیم در همین راستا تکمیل کار این بخش با کمک خیرین سلامت انجام شده است و امید است درمان با راه‌اندازی این بخش آسان‌تر از قبل ‌شود. البته نگاه‌مان فقط به درمان نیست بلکه تحقیق و توسعه پژوهش‌ها نیز یکی از اهداف ما در حوزه سلول درمانی است؛ همچنین تکمیل فضای درمانی، دارو و اسکان بیماران از جمله مباحث مهم در زمینه سلول درمانی است.

دکتر صحراییان ضمن تبریک راه‌اندازی مرکز گفت: یکی از دلایل عقب‌ماندگی کشورها این است که نقطه جهش دیده نمی‌شود، سلول درمانی و ژن درمانی در پزشکی امروز یک جهش محسوب می‌شود و اگر کشوری عقب بماند تا ۱۰۰ سال دیگر به رشد علمی نمی‌رسد و محتاج دیگران است. دانشگاه از توسعه تحقیقات در حوزه سلول و ژن درمانی کودکان حمایت خواهد کرد.

وی افزود: برای رسیدن به این مرحله علمی همه مردم باید تلاش ویژه‌ای داشته باشند. امیدوارم با کمک خیرین آینده درخشانی در حوزه‌های مختلف علمی و پزشکی برای کشور ایجاد شود. ما باید مراقب سرمایه‌های اجتماعی باشیم و با دست‌های خودمان این سرمایه‌ها را نابود نکنیم. تامین دارو و اسکان بیماران نیاز اصلی در زمینه سلول درمانی است.

دکتر حمیدیه رئیس بخش پیوند سلول‌های بنیادی گفت: سابقه پیوند سلول‌های بنیادی در کشور به ۲۷ سال پیش برمی‌گردد ولی برای نخستین بار حدود ۱۳ سال پیش اولین بخش پیوند کودکان به صورت مستقل و مجزا در دانشگاه علوم‌پزشکی تهران راه‌اندازی شد. در طی ده سال اول حدود ۱۲۰۰ پیوند برای کودکان توسط بنده و همکارانم انجام گرفت و سپس با تدبیر و درایت مسئولین دانشگاه و مرکز طبی کودکان بخش پیوند در یک بیمارستان فوق‌تخصصی که دارای تمامی امکانات لازم برای درمان کودکان شامل PICU، دیالیز کودکان، قلب کودکان و … است، سال ۹۵ راه‌اندازی شد.

وی افزود: با همکاری ویژه دکتر بدو رئیس بیمارستان مقرر شد که تمامی امکانات پیوند در مرکز طبی کودکان توسعه یابد و به همین منظور با کمک انجمن خیریه مردمی یاری به درمان سلولی امید، از اسفند ۹۶ پروژه ساخت بخش مراقبت‌های بعد از پیوند و سلول درمانی، اتاق تمیز و همچنین ترمیم و بازسازی درمانگاه پیوند و واحد جداسازی سلولی کلید خورد که خوشبختانه امروز شاهد افتتاح این مجموعه هستیم.

دکتر حمیدیه اظهار کرد: از شهریور ۹۵ تاکنون بیش از ۲۲۵ کودک در مرکز طبی کودکان تحت عمل پیوند سلول‌های بنیادی خونساز قرار گرفته‌اند.

دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت یکی از سخنرانان مراسم بود که ضمن تشکر از تمامی مسئولین خیریه امید و مسئولین دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، مطرح کرد: که اگرچه محدودیت‌های منابع دولتی ونیازهای حوزه سلامت زیاد است خوشبختانه مشارکت مردم و ظرفیت‌های مردمی برای یاری به حوزه سلامت زیاد است. همچنین از وجود ١٩٠ خیریه در حوزه سلامت، ٧٢٠ سازمان مردم‌نهاد و ۶٠٠٠ میلیارد کمک مردمی در سال‌های اخیر خبر داد.

وی اظهار کرد: باید همت بزرگی با همکاری دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور و سازمان انتقال خون صورت گیرد تا بانک اچ‌ال‌ای توسعه یابد.

دکتر ایازی در پایان سخنرانی خود از اقدامات مربوط به طرح تحول سلامت در سال‌های اخیر تشکر کرد و  پس از آن نوید رفع مشکل همراه سراها را داد که این امر مورد استقبال مدعوین قرار گرفت.

سپس دکتر بدو رییس مرکز طبی کودکان گفت: مرکز طبی کودکان قطب علمی طب کودکان کشور است که از نقاط مختلف کشور ارجاع بیماران به آن صورت می‌گیرد. این بیمارستان با پشتوانه قدمت ۵۰ ساله و نیروی انسانی دلسوز، همواره در راه کمک به درمان کودکان بیمار قدم برداشته و همواره الگوی ارائه خدمات با کیفیت و نوین در طب کودکان کشور بوده است. سلول درمانی نیز با کمک دکتر حمیدیه که زحمت زیادی برای راه‌اندازی و سامان‌دهی این بخش کشیده اند، نمونه‌ای از این خدمات است.

سخنرانی کوتاه دکتر بداغی، مادر یکی از بیماران بخش پیوند و مادر دکتر حمیدیه از سایر برنامه‌های این افتتاحیه بود.

در پایان ضمن اهدای لوح به خیرین، بخش‌های مختلف بازدید شد. همچنین افتتاح بخش مراقبت‌های پس از پیوند توسط یک کودک درمان شده توجه حاضرین را به خود جلب کرد.