افتتاح اولین کانون سلامت محلات در شهرستان نهاوند+تصاویر

اولین کانون سلامت محلات در استان همدان، شهرستان نهاوند با حضور مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ اولین کانون سلامت محلات چهارشنبه یکم آبان ماه در دو محله حسن آباد و پای قلعه با حضور دکتر حیدری‌مقدم قائم‌مقام رئیس و معاونت اجتماعی دانشگاه و معاونین  و فرماندار شهرستان، مدیر شبکه بهداشت و درمان و روسای ادارات شهرستان نهاوند و اعضای کانون سلامت محله برگزار شد.

ابتدا در این مراسم دکتر دارابی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت: هدف از تشکیل این جلسه را آشنایی مردم برشمرد و اظهار کرد سلامت حق همگانی است که احقاق آن نیازمند پاسخگویی کلیه دستگاه‌ها، نهادهای دولتی و خصوصی و مسئولیت‌پذیری همه اقشار جامعه در قبال سلامت خود، خانواده و اجتماع است.

دکتر دارابی افزود: کانون سلامت محله، محلی است که در آن مردم با هدف ارتقای سلامت خود، خانواده، محله و جامعه مشارکت می‌کنند. این کانون تشکیلاتی غیردولتی، غیرانتفاعی و داوطلبانه است که در یک حوزه جغرافیایی مشخص شکل می‌گیرد.

در ادامه این برنامه مغیثی امام جمعه شهرستان به بیان موضوعات معنوی، سلامتی و تندرستی پرداخت.

در انتهای مراسم دکتر حیدری‌مقدم قائم‌مقام رئیس دانشگاه و معاون اجتماعی دانشگاه با بیان این‌که سازمان‌های غیر ولتی امروزه جایگاه بسیار رفیعی در تحولات جهانی و مناسبات مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کسب کرده‌اند گفت: امروزه از میزان حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در دنیای کنونی به عنوان شاخصه‌های جامعه مدنی یاد می‌شود، چراکه در جامعه مدنی امکان مشارکت و عضویت افراد غالب مجموعه‌هایی خارج از دولت که به صورت مستقل عمل می‌کنند، وجود دارد.

وی در ادامه گفت: حق مردم ما بیش‌تر از این است و کانون‌های سلامت محلات باعث مطالبه‌گری مردم از نظام سلامت و افزایش مشارکت مردم و نهایتا ارتقای سلامت جامعه خواهد شد.

دکتر حیدری مقدم در ادمه افزود: هدف اصلی از تشکیل کانون‌های سلامت محلات افزایش مشارکت موثر و ارتقای سلامت جسمی، روحی و اجتماعی محله، تقویت شادابی، امید، نهادینه‌سازی مشارکت و همکاری‌های مردم در توسعه سلامت محلی است.

گفتنی است در افتتاح و راه‌اندازی این دو کانون سلامت محلات، ثبت‌نام و عضوگیری از ۳۰۰ نفر از علاقمندان از چند روز پیش در محله حسن‌آباد و پای قلعه توسط مسئولین و کارکنان مراکز درمانی و پایگاه مهرعلی انجام شده است.