اعلام آمادگی توسعه همکاری حوزه مشارکت‎های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی

اعلام آمادگی توسعه همکاری حوزه مشارکت‎های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی

مهندس احمد بامری، رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان و مسئول سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در دیدار با مهندس داوودی، مدیرکل امور اتباع ومهاجرین خارجی استان گفت: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی درکنار سازمان‌های بین‎المللی برای ارائه خدمات مناسب به اتباع فعالیت می‎کنند.

به گزارش پایگاه دبیر خانه شورای عالی سلامت وامنیت غذایی، وی بر ضرورت توسعه همکاری‎ها بین دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و امور اتباع و مهاجرین خارجی تاکید کرد و گفت: این آمادگی وجود دارد که در راستای انتقال تجربه، ارتقای سطح سواد سلامت و توسعه گردشگری سلامت گام‎های جدی برداشته شود.

وی یادآور شد: سازمان‎های داخلی سهم بسیار کمی را در ارائه خدمات به مهاجرین و پناهندگان دارند به همین منظور از سازمان‎های بین المللی توقع بیشتری داریم تا در این راستا درکنار جمهوری اسلامی ایران  بویژه استان سیستان و بلوچستان باشند.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در ادامه به تحصیل اتباع خارجی در ایران اشاره کرد وافزود: این حاکی از نگاه انسان دوستانه کشور ایران به مهاجرین است. ما به اتباع خارجی آموزش میدهیم تا حرفه ای بیاموزند و معتقدیم وقتی شرایط کشور افغانستان مطلوب باشد شاهد بازگشت دواطلبانه هرچه بیشتر اتباع خواهیم بود.

مهندس داوودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان نیز دراین دیدار گفت: با وجود همه تحریم‎های ظالمانه ای که علیه جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته ، ۴۰ سال است خدمات ارزشمندی را در حوزه های مختلف به اتباع خارجی ارائه کرده که در صورت ادامه این روند، بیشتر بر موضوع بازگشت داوطلبانه اتباع و مهاجرین خارجی تلاش خواهیم کرد.

وی ادامه داد: با توجه به این شرایط کشور ایران در چهل سال گذشته میزبان اتباع افغانستانی بوده و در عرصه های مختلف خدماتی از قبیل بهداشتی، آموزشی، فرهنگی، تربیت بدنی، برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را انجام داده است مجموع این فعالیت‌ها و اقدامات آرامش پناهندگان در کشور ایران را به همراه داشته است.

وی اضافه کرد: جمعیت پناهندگان و مهاجرینی که در استان حضور دارند بسیار زیاد است با وجود این‎که تحریم های وضع شده علیه ایران از رسیدن کمک‎های بین المللی جلوگیری می کند برخی از پروژه ها همچون ساخت مدرسه برای اتباع، پروژه بیمه سلامت، پروژه حرفه آموزی و معیشت را نمی‌توان متوقف کرد و سازمان ملل و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باید برنامه ای را ترتیب دهند تا کمک‌های بین المللی واردایران شود.
گفتنی است؛ در این دیدارمصوب شد تفاهم‎نامه همکاری و مشارکت‎های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و امور اتباع و مهاجرین خارجی تنظیم گردد.