آغاز به کار سمینار آموزشی جشنواره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت با سخنرانی معاون اجتماعی وزارت بهداشت

آغاز به کار سمینار آموزشی جشنواره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت با سخنرانی معاون اجتماعی وزارت بهداشت

سمینار آموزشی جشنواره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت  در تاریخ ۹  و ۱۰ آبان ماه با حضور دکتر سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر یاراحمدی مدیر کل HSE وزارت صنعت و معدن  و دکتر فرشاد دبیر سمینار، دکتر مطلبی دبیر اجرایی و دکتر نسترن کشاورزمحمدی دبیر علمی در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است.

به گزارش پایگاه معاونت اجتماعی وزارت بهداشت؛ در این سمینار دکتر سید محمد هادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت اظهار داشت: سالانه ۳۷۰ هزار مرگ و میر در کشور رخ می‌دهد که ۱۲ درصد آن‌ها به خاطر سکته‌های مغزی است.

وی افزود: گاهی افراد به علت سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند اما گاهی نیز باید با معلولیت‌های ناشی از آن زندگی کنند که شرایط برای آنان سخت‌تر می‌شود.

وی تاکید کرد: غیر از پیش‌گیری از مرگ‌ومیرها باید به کیفیت زندگی نیز توجه کنیم؛ هریک از ما بنا به مسئولیت خود می‌توانیم نقش زیادی در تغییر سبک زندگی ایجاد کنیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به گزارش جمعیت در آخرین جلسه شورای اجتماعی کشور گفت: در این گزارش اعلام شد که در سال ۹۴، ۳۷۰ هزار تن جان خود را از دست داده‌اند و یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن نیز تولد جدید داشتیم؛ به عبارت دیگر حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن به جمعیت کشور در این سال افزوده شده است که غیر از توجه به افزایش جمعیت کشور باید به کیفیت این جمعیت نیز توجه داشته باشیم تا سالم باشند.

دکتر ایازی با اشاره به دیدار خود از بنیاد ژنتیک مشهد گفت: این بنیاد به ۱۸۴ زن باردار قبل از هفته ۱۹ بارداری، مجوز سقط داده و از تولد فرزندان معلول جلوگیری کرده است که اگر این کار را انجام نمی‌داد باید یک آسایشگاه ۱۸۴ نفره برای معلولان ایجاد می‌کردیم.

وی ادامه داد: براساس آمارهای موجود، سالانه ۳۰ هزار معلول در کشور متولد می‌شوند؛ این مساله به آن معناست که سالانه باید یک آسایشگاه ۳۰ هزار نفری ایجاد کنیم یا اینکه فرزندان معلول در خانواده‌ها رشد پیدا کنند در حالی‌که می‌توان برای این‌گونه مسائل، اقدامات پیش‌گیرانه انجام داد.

معاون وزیر بهداشت گفت: سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن در کشور درگیر حوادث ناشی از حریق می‌شوند و به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند؛ ضمن اینکه هر سال سه هزار ایرانی در اثر سوختگی، جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به فعالیت کمیته ملی پیشگیری از سوختگی در کشور خاطرنشان کرد: اگر اقداماتی در جهت کاهش سوختگی در کشور انجام شود در حقیقت هزینه‌های اقتصادی ناشی از آن نیز کاهش خواهد یافت چراکه هزینه‌های ناشی از سوختگی سالانه حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان، برآورد می‌شود.

وی به عنون مثال از اقدامات پیشگیرانه به عایق‌کشی سیم‌های برق در کارگاه‌های ساختمانی اشاره کرد که اگر این کار انجام شود می‌توان از سوختگی افراد بر اثر برخورد میلگرد با این سیم‌ها، جلوگیری کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به هزینه‌های ناشی از استفاده سموم در محصولات غذایی و تراریخته هم اشاره کرد و افزود: این هزینه‌ها قابل توجه است و باید مدیریت شود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به فصل‌های پاییز و زمستان گفت: پدیده وارونگی هوا در این فصل‌ها زیاد است و آلودگی هوا در کلان‌شهرها به وقوع می‌پیوندد.

دکتر ایازی تصریح کرد: در برخی استان‌های کشور سالانه ، ۲۰۰ روز آلودگی با غبار داریم یعنی ۵۰ درصد از ایام سال این استان‌ها آلوده است.

وی خاطرنشان کرد: به‌طورمثال فقط یک روز در اهواز، ۱۷ هزار تن به خاطر آلودگی هوا به مراکز درمانی مراجعه کردند.

معاون وزیر بهداشت گفت: در مدیریت نظام سلامت، حداکثر ۲۵ درصد از موضوعات این حوزه به نظام سلامت بازمی‌‌گردد و ۷۵ درصد عوامل اجتماعی موثر بر آن، خارج از حوزه سلامت قرار دارند بنابراین نظام سلامت کشور باید به فکر منشاء تاثیرگذار در خارج از این نظام نیز باشد.

دکتر ایازی افزود: به‌طور مثال مدیریت نظام سلامت نقشی در ایجاد حادثه ترافیکی ندارد بلکه خود فرد، مهندسی ترافیکی و ایمنی جاده‌ها و نقش نظارتی یعنی پلیس در آن نقش دارد و اگر این سه عامل به خوبی نقش خود را در این زمینه ایفا کنند، تلفات رانندگی کاهش پیدا خواهد کرد.

وی یادآور شد: البته طی یک دهه اخیر، حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ مورد از تلفات ناشی از رانندگی کاهش یافته و از ۲۸ هزار تن در سال به حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن، کاهش یافته است  .

وی اضافه کرد: البته آمار مصدومیت‌ها و مجروحیت‌های ناشی از حوادث رانندگی خیلی زیاد است و معلولیت‌های ناشی از آن، هر ساله هزینه‌های زیادی به کشور تحمیل می‌کند.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: همه دستگاه‌های کشور باید به وظیفه خود در قبال سلامت مردم عمل کنند.

دکتر ایازی گفت: تاکنون ۲ بار با امضای وزیر بهداشت با تمام دستگاه‌ها در خصوص وظیفه آنان در قبال مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، مکاتبه کرده‌ایم و نقش آن‌ها را در این زمینه گوشزد کرده‌ایم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت مشارکت آحاد مردم و نیز مشارکت همه نهادها در ایفای نقش در حوزه مولفه‌های اجتماعی سلامت از جمله تغذیه گفت: «هزار روز طلایی در سلامت» از زمان انعقاد نطفه در مادر تا پایان ۲ سالگی است که بهترین دوران رشد یک انسان به شمار می‌آید؛ اما متاسفانه والدین کمی از این موضوع اطلاع دارند و سرمایه‌گذاری اندکی نیز در این زمینه انجام می‌شود.

دکتر ایازی خاطرنشان کرد: این در حالی است که ۹۰ درصد رشد و نمو کودک در این هزار روز طلایی اتفاق می‌افتد و ۱۰ درصد بقیه نیز تا سن هشت سالگی انجام می‌شود اما والدین اغلب بیش‌ترین هزینه برای کودک را برای فرستادن او به دانشگاه متحمل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر هر دستگاهی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و سازمان تبلیغات وظیفه خود را در مولفه‌های اجتماعی سلامت به درستی انجام دهند، آنگاه میزان تلفات، مجروحیت‌ها و معلولیت‌ها به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

معاون وزیر بهداشت گفت: با همکاری آموزش و پرورش به مدارس ابلاغ شده بود که پنج قلم خوراکی آسیب رسان به سلامت از جمله سوسیس، کالباس، پفک، چیپس و نوشابه فروخته نشود که با کنترل ۸۵ هزار مدرسه، مشخص شد که ۹۵ درصد مدارس این مساله را رعایت کرده‌اند.

دکتر ایازی افزود: ذائقه کودکان از سنین پایین شکل می‌گیرد؛ جامعه سالم و افزایش سن امید به زندگی در گروی رعایت کردن همین اصول بهداشتی است.